در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
فرصتی ویژه و استثنایی: درج آگهی ویژه به مدت یکماه رایگان برای مشاغل تولیدی، خدماتی و ... ارسال عدد 5 به 10000403010000

بانکی آگهی

آگهی های گروه کشاورزی

هیچ آگهی در این گروه ثبت نشده است

تفاوت کشاورزی سنتی و مدرن

با به وجود آمدن تمدن در جوامع بشری که پروسه‌ای بلند مدت را تا به امروز گذرانده و به شکل‌گیری فعالیت جدیدی به نام کشاورزی انجامید به نحوی که در دوران باستان با آغاز زندگی کوچ‌نشینی و سپس تشکیل روستاها در حاشیه شهرها روند توسعه و تکامل خود را تا به امروز طی کرده است. لذا با شروع کشاورزی در روستاها و ایجاد قشر جدیدی به نام کشاورزان در طبقات اجتماعی جامعه ایران و دیگر جوامع، زندگی کشاورزی رونق گرفت و انسان‌ ها با توجه به چگونگی رویش انواع گیاهان و خاصیت غذایی و دارویی آنها، همچنین در اختیار داشتن آب و خاک مناسب دریافتند که با کاشتن، پرورش و آبیاری دانه‌های گیاهی، درختان و درختچه‌ها می‌توانند غذای خود را تامین کنند.

در این سبک زندگی انسان‌ها توانستند با کار و تلاش طبیعت دست نخورده را به خدمت بگیرند. از آنجا که محصولات کشاورزی نیاز به مراقبت برای به ثمر نشستن دارند، انسان‌ها خانه‌های خویش را در کنار مزارع ساختند. آنها اراضی را توسط حیواناتی چون گاو و اسب شخم زدند و با رودهای منشعب شده از رودخانه‌ها، چشمه‌ها و قنات مزارع خویش را آبیاری نمودند.

بنا براین در پی به وجود آمدن مزرعه‌ها و خانه‌ها در کنار هم به تدریج روستاها ایجاد گشت و کار سنگین کشاورزی که با مراقبت در مقابل خطرات و تهدیداتی چون آفات، امراض و حیوانات وحشی فقط با همیاری و همکاری تمام کشاورزان روستانشین امکان داشت این روش و کشت وکار در امور زراعی و باغی وابسته به ابزار و امکانات ساده ابتکاری نگرفته بود اما یکی از اصلی‌ترین و مهمترین ویژگی این کشاورزی استفاده از تجارب ارزشمند تاریخی کشاورزی بوده که از پیشینیان به ارث برده بودند، بود و تعریف و مفهومی از کشاورزی سنتی را در مجامع علمی امروزی منعکس می نمود.

کشاورزی از گذشته‌ها در ادوار مختلف جوامع بشری در راستای ایجاد، توسعه و تکامل تمدن‌ها تاثیر فزاینده‌ای داشته است، لذا تشکیل اجتماعات بشری در واحدهای جغرافیایی شهری، روستایی و حتی کشوری در طول تحولات تاریخی در قرون متمادی در پی رونق و توسعه کشاورزی بوده به نحوی که تا قرون وسطی کشاورزی با ساختار سنتی و روند کاری ساده‌ای همراه بوده است و در ایران هم تا اواخر دوره قاجار به صورت سنتی فعالیت کشاورزی انجام می گرفت.

کشاورزی اساس تامین مواد غذایی و بقای حیات تمدن‌های بشری تا به امروز بوده و عدم توجه جدی به آن می‌تواند تبعات هولناکی از جهت رشد، توسعه و شکوفایی جوامع به همراه داشته باشد. هم اکنون بخش کشاورزی به عنوان منبع تامین غذا در سبد مصرف جهانی، دارای جایگاه ویژه‌ای بوده و مساله امنیت غذایی و محصولات کشاورزی استراتژیک بر اهمیت آن افزوده است. هر چند که در اعصار گذشته با توجه به افزایش جمعیت جامعه جهانی و نیازهای غذایی در زمان ما به کشاورزی مانند امروزه توجه جدی‌تری توسط مجامع و متولیان امر صورت نگرفته است. آب و منابع آبی در کنار سیستم‌های کشاورزی به عنوان گزینه اصلی توسعه کشاورزی بوده به گونه‌ای که هر نقطه‌ای از این کره خاکی آب فراوان و قابل دسترسی داشته همانند حاشیه رودخانه‌های پرآب، کشاورزی رونق بیشتری داشته و این مسئله در تشکیل زندگی کشاورزی به شیوه سنتی در ادوار گذشته به عنوان عامل اساسی بوده است، همچنان که از بهره‌برداری صحیح منابع آبی و اصول آبیاری، کشاورزی را با کاهش سطح زراعی و باغی و در نهایت کاهش محصولات کشاورزی رو به رو کرده است. در کشاورزی سنتی، کشاورزان تجارب گذشته را که از پدران و نیاکان خویش نسل به نسل دریافت داشته‌اند، در عرصه عملیات کشاورزی به کار می‌برند، لذا با توجه به سطح سواد پایین و متوسط تعداد زیادی از کشاورزان کشور ما، کشاورزی سنتی و تجربیات آن هنوز هم به عنوان یک روش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تا به امروز در بعضی از نقاط کاربرد ابزار‌آلات سنتی و حتی نهاده‌های قدیمی مرسوم بوده است. در واقع این ابزارهای تغییر نیافته در طول قرن‌های متمادی نماد بارز کشاورزی سنتی بوده است، کشاورزی سنتی در طول زمان با تحول و دگرگونی برخلاف کشاورزی مدرن فاصله چشمگیری داشته به گونه‌ای که در کشاورزی سنتی روند کاری ثابت و شخصی در هر دوره کاری عملیات کشاورزی وجود داشته و کشاورزان نه براساس اصول دانش کشاورزی بلکه بر مبنای اندوخته‌های تجربی خویش اقدام به کشت و زرع می‌نموده‌اند.

کشاورزی مدرن یا کشاورزی دانش محور حدود یک قرن است در ایران ورود کرده است. این سبک کشاورزی نوین دارای دامنه‌ای گسترده بوده و مهمترین خصوصیات آن کشاورزی علمی و اصولی همگام با ترویج و آموزش کشاورزی است، به طوری که کشاورزان با کمک متخصصان کشاورزی در کنار تجربیات خویش از دانش کشاورزی روز بهره می‌برند. از نتایج آن ایجاد تحول در این عرصه با افزایش محصولات و تولیدات کشاورزی که با اختراع ماشین‌های کشاورزی و ورود آنها به عرصه فعالیت‌های کشاورزی همگام بود. از طرفی در کشاورزی مدرن، مدرنیزه کردن ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی و استفاده از نهاده‌های کشاورزی جدید همچون انواع کودها و سموم علاوه بر امکان افزایش تولید محصولات کشاورزی اعم از زراعی و باغی و… بحث خودکفایی کشاورزی و توسعه اقتصاد کشاورزی را به همراه داشته است. در ابتدای قرن بیستم با شتاب رو به رشد کشاورزی مدرن و توجه به مکانیزاسیون کشاورزی پیامدهایی چون آسان‌تر شدن فعالیت‌های کشاورزی، کاهش هزینه‌های تولید و تامین امنیت غذایی جهان را تا بخشی به همراه داشته است، همچنین این روش کشاورزی به واسطه علوم جدید و کشاورزی مکانیزه باعث گسترش سطح زیر کشت و توانمندتر شدن کشاورزان و توسعه کشاورزی شده است. به طور کلی در تاریخ کشاورزی جهان، بخش کشاورزی با پشت‌سر گذاشتن دوره کشاورزی سنتی و گام نهادن در مسیر کشاورزی مدرن و پایدار، خدمات شایانی به توسعه و شکوفایی جامعه جهانی نموده است.

  ثبت آگهی رایگان