در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
فرصتی ویژه و استثنایی: درج آگهی ویژه به مدت یکماه رایگان برای مشاغل تولیدی، خدماتی و ... ارسال عدد 5 به 10000403010000

بانکی آگهی

آگهی های گروه کارخانه

سقف آلومینیومی کارخانه

آگهی رایگان

تایل آلومینیوم کارخانه

آگهی رایگان

مراحل تاسیس کارخانه

بیشتر مردم تصور می نمایند که احداث و راه اندازی کارخانه مخصوص افراد خاصی است و یا اینکه اصولاً عاقلانه نیست که افرادی با سرمایه کم و مثلاً زیر چند صد میلیون برای این کار اقدام کنند.

البته ما نیز منکر این امر نیستیم که راه اندازی و احداث یک کارخانه صنعتی- تولیدی نیازمند سرمایه و قدرت ریسک کافی است؛ با این حال ایجاد کارخانه بیش از هر چیز دیگر به یک فکر و اندیشه ناب نیازمند است؛ فکری که سال ها پیش از احداث آن کارخانه روز و شب همراه کارخانه دار بوده و مدام برای آن خیال پردازی می‌کرده و در حال پروراندن ایده خام تولید خود بوده است.

البته در کنار آن و از آن عجیب تر، خود کارخانه دار ها هستند که معمولاً انسان هایی با خصوصیات قابل توجه و قابلیت های ویژه مانند پشتکار غیر قابل تصور هستند.

راه اندازی و شروع به کار یک کارخانه، فرآیندی عملیاتی- تجاری محسوب می شود جز مواردی که برای رفع نیازهای شخصی تاجر صورت پذیرد.

به طور کلی در عرف و عادت نیز کارخانه چه در آن ماشین و دستگاه‌های صنعتی نصب شده باشد و چه عملیات آن بدون ماشین انجام پذیرد، برای مصارف شخصی نبوده بلکه منظور از آن تغییر و تبدیل اجناس به جنس دیگر است و صاحب کارخانه در نتیجه این تغییر و تبدیل سودی به دست خواهد آورد.

برخلاف بسیاری از فعالیت های تجاری که پرداختن به آن ها نیاز به مجوز و روند اداری خاصی ندارد، اشخاصی که بخواهند کارخانه ای را راه اندازی کنند به کسب سه مجوز نیاز دارند:

1. دریافت موافقت اصولی از وزارت صنایع و معادن کشور

2. اخذ پروانه احداث کارخانه

3. دریافت پروانه بهره برداری
 

فرآیند کلی تاسیس کارخانه

1- برای تاسیس کارخانه، در وهله اول باید محصول تولیدی تان را مشخص کنید.

2- سپس جهت برآورد و تخمین هزینه ها و سایر اطلاعات مورد نیاز باید یک طرح توجیهی برای کارخانه آماده نمایید.

3- منابع مالی خود را تعیین کنید.

4- با مراجعه به وزارت صنایع و معادن جهت اخذ جواز تاسیس کارخانه اقدام نمایید.

الف) مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز تاسیس حقیقی (شخصی):

کپی کارت ملی ، کپی شناسنامه ، کپی کارت ملی ، تکمیل فرم پرسشنامه اخذ جواز تاسیس (طرح توجیهی)

ب) مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز تاسیس حقوقی (شرکتی):

کپی آگهی تاسیس شرکت، روزنامه رسمی تاسیس شرکت، کپی آگهی آخرین تغییرات شکل گرفته درشرکت، کپی کارت ملی و شناسنامه و پایان خدمت مدیر عامل شرکت، کپی شرکتنامه یا اظهارنامه شرکت، مهر شرکت، سربرگ شرکت، تکمیل فرم پرسشنامه اخذ جواز تاسیس کارخانه (طرح توجیهی)

5- زمین مورد نظر را خریداری و کار ساخت و ساز را استارت بزنید.

6- دستگاه های مورد نیاز را خریداری نمایید.

7- جهت اخذ جواز فعالیت و سایر جوازهای مورد نیاز اقدامات لازم را آغاز نمایید.

8- سیستم های مورد نیاز (اداری، فروش ، انبار داری و ...) را راه اندازی کنید.
 

روند طرح ریزی واحد صنعتی (کارخانه) شامل ساخت و احداث و راه اندازی:

عموما اعنقاد دارند ایده تولید، شرط اول ساخت، احداث و راه اندازی کارخانه می‌باشد. مرحله دوم تولید آزمایشی محصول است و پس از آن ورود به یکی از شهرک های صنعتی که محل مجاز احداث کارخانه و واحد های تولیدی- صنعتی است. با این وصف باید دانست که برای احداث یک کارخانه اصولی نکاتی باید رعایت شود  تا  به زودی کارخانه بزرگ و سود آور شود.

طرح تولید و طرح توجیهی فنی و اقتصادی کارخانه:

طرح تولید در واقع محصول و یا کالایی است که قرار است در آینده نزدیک تولید و روانه بازار شود. تولید کننده نیاز است که پیش از شروع تولید الزاماً یک طرح توجیهی از کار خود آماده نماید.

گزارش طرح توجیهی معادل واژه انگلیسی Feasibility Study Report بوده و عبارتست از گزارشی که توجیه‌پذیری یک طرح را از جنبه‌های مختلف بازار، فنی و مالی بررسی کرده و مورد مطالعه قرار می‌دهد. بطور کلی یک گزارش طرح توجیهی از سه بخش به شرح موارد ذیل تشکیل یافته است.

طرح های تولید  اشباع و غیر اشباع :

اولین اصل مهم  تولید و راه اندازی یک کارخانه، فراهم آوردن طرح تولیدی مد نظر است. وقتی کار آفرینی مثلاً کارخانه داری وارد کسب کار خود می شود و تولید خود را آغاز می نماید در مرحله بازاریابی مجبور به رقابت با رقبای خود می باشد. در این مرحله است که هر چه رقبا کمتر باشند کار او نیز ساده تر است.

 به این موضوع اشباع بودن یا نبودن طرح تولید کارخانه گفته می شود و همیشه طرح های غیر اشباع در انتخاب دارای اولویت هستند.

با این حال مشخص است که رقابت با تولید کنندگان کهنه کار برای کارخانه داران جوان کاری بسیار سخت و گاهی حتی غیرممکن است، یکی از دلایل آن نیز ظرفیت تولید است.

معمولاً کهنه کاران با ظرفیت تولید بالاتری تولید می نمایند و همچنین ماده اولیه خود را به صورت عمده تر و با قیمت پایین تر می خرند و بدین ترتیب می توانند، تولید کارخانه خود را با قیمت کمتری ارائه دهند  و این به معنای این است که کارخانه دار نو پا برای ماندن در عرصه رقابت باید قیمت فروش تولید خود را پایین آورده و حاشیه سود خود را کم نماید که این مسئله خود یکی از عوامل شکست خواد بود.

 همچنین در پیشنهاد ایده های نو و بکر صنعتی باید دقت کرد که طرح یک نیاز و به اصطلاح شکافی از بازار را پر کند تا فروش آن بنا به اصل تقاضا بالا رود و بدون نیاز به تلاش اضافی بازاریابی انجام شود.

همیشه به یاد داشته باشید که فرمول پیروزی در کسب کار فکر و ایده های نو است و کپی کردن و تقلید فرمول شکست در کار خواهد بود…

  ثبت آگهی رایگان