در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
فرصتی ویژه و استثنایی: درج آگهی ویژه به مدت یکماه رایگان برای مشاغل تولیدی، خدماتی و ... ارسال عدد 5 به 10000403010000

بانکی آگهی

آگهی های گروه ماشین سازی

هیچ آگهی در این گروه ثبت نشده است

تعریف ماشین در صنعت

منظور از ماشین چیست! ماشین به هر وسیله‌ای اطلاق می‌گردد که قادر است انرژی را به حرکت تبدیل نماید و دارای قطعات حرکتی مستحکم و انعطاف ناپذیر بوده که از آن در اجرا امور مختلف استفاده می‌کند.

عموماً ماشین‌ها نیاز به یک منبع انرژی (ورودی) دارند تا به کمک آن کار (خروجی) تولید را به سرانجام برسانند. قطعات (ادواتی) که دارای قطعات حرکتی مستحکم و انعطاف ناپذیر نیستند را در اصطلاع عموم ابزار یا به طور گسترده تری وسیله می‌نامند. بشر در گستره تاریخ از تکنیک‌هایی برای افزایش توانایی‌های خود استفاده می نمودند. این تکنیک ها عموماً در جهت کاهش نیرویی که برای انجام کارنیاز است و ٬ تغییر جهت نیروی وارده و یا تبدیل انرژی به حرکت یا خلاف آن مورد استفاده قرار می‌گرفتند. مزیت مکانیکی یک ماشین ساده حاصل نسبت مقدار نیروی وارد شده به بار به نسبت نیروی اعمال شده اولیه است.

بهره وری مکانیکی یک ماشین به معنای رابطه میان بهره مکانیکی واقعی به بهره مکانیکی ایده آل خواهد بود. ابزارهای قدرتی پیشرفته ٬ ماشین ابزارهای خودکار و ابزارهای ماشین سازی دستی هم به‌عنوان ماشین شناخته می‌شوند. ماشین‌هایی که جهت تبدیل گرما یا صورت های دیگر انرژی به انرژی مکانیکی استفاده می‌شوند را موتور نیز می نامند. ادوات هیدرولیکی نیز که ممکن است در امور صنعت مورد استفاده قرار گیرند، به جهت اینکه دارای ابزارهای حرکتی صلب نیستند ماشین نامیده نخواهند شد. هیدرولیک بطور گسترده‌ای در کارخانه جات تجهیزات جنگی سنگین ٬ ماشین سازی ٬ صنایع دریایی ٬ صنایع هوایی و... مورد استفاده قرار می گیرد.
 

مراحل فرآیند ساخت خودرو (ماشین سازی) در کارخانه

برای درک فرایند ماشین سازی، نیاز است در ابتدا زنجیره تأمین پشت این فرایند را بفهمیم. امروزه کارخانه های ماشین سازی در وهله اول از زیر مجموعه هایی در بیش از 4000 مکان مختلف در جهان تغذیه می گردند. به این ترتیب کارخانه تولید خودرو جایی است که در آن کارگران حاذق و سیستم های رباتیک همه اجزای مورد نیاز برای ایجاد یک محصول نهایی که از نقاط مختلف آن تأمین می شوند را گرد هم می آورند تا محصول نهایی تولید شود.

 

شاسی در ماشین سازی

شاسی ماشین از اجزاء اصلی آن است. شاسی قاب جوش داده شده ای است که سایر اجزا در داخل یا بر روی آن ادغام می شوند. (البته در بسیاری از خودروهای کنونی6 شاسی دیگر به صورت یک جزء جداگانه وجود ندارد بلکه عملکرد آن در سازه زیر بدنه ادغام و یکی شده است).

اینگونه بدنه از شروع کار به نقاله خط مونتاژ وصل گشته و در امتداد خط مونتاژ حرکت می کند. همان طورکه این بدنه جلو می رود، ماشین به معنای واقعی کلمه  درست می شود و محصول نهایی ایجاد می گردد.

قطعاتی که پی در پی به بدنه متصل می شوند عبارتند از: موتور، سیستم تعلیق جلو و پشت، مخزن سوخت، پلوس، سیستم انتقال قدرت، میل لنگ، جعبه دنده، جعبه فرمان و سیستم ترمز.

 

بدنه در ماشین سازی

درست کردن بدنه یکی از فرایندهای اصلی تولید خطوط ماشین سازی می‌باشد. اول، مجموعه کف بدنه در مکان مناسبش قرار می گیرد و سپس ستون های چپ و راست برای عقب، وسط و جلو، همچنین مجموعه عقب بدنه، در موتور (کاپوت) و سقف به بدنه جوش داده می شوند. در بسیاری از این مراحل معمولاً از ماشین آلات روباتیک استفاده می گردد.

 

رنگ در ماشین سازی

قبل از رنگ کردن خودرو، یک تیم کنترل کیفیت، بدنه خودرو را بررسی می نمایند. کارگران زبده فرورفتگی‌ها، ساییدگی‌ها (اصطلاحاً نیش و قری) و یا تغییر شکل های دیگری که طی نقاشی در فرآیند ماشین‌سازی می توانند مسئله ساز شوند را جست وجو می کنند. پس از این که این مرحله به اتمام رسید، ماشین در آغاز به طور خودکار در آستر (لایه زیرین) "غوطه ور" می‌گردد و سپس آستر در مکانی که باد گرم می زند خشک خواهد شد. هنگامی که روند آستر زدن به پایان می رسد، ماشین در خود رنگ اصلی غوطه ور شده و دوباره قبل از حرکت به مرحله بعدی خشک می گردد.

البته قبل از بردن به کوره پخت رنگ، قسمت های نفوذ آب و هوا به بسیاری از قسمت های بدنه با یک سری مواد آب بندی کردن (سیلرکاری) گرفته می شود.

 

اجزای داخلی در ماشین سازی

بعد از این که ساختار خودرو به طور کامل رنگ شد، خودرو به بخش مونتاژ خواهد رفت. در آنجا همه اجزای داخلی به بدنه وصل می گردند. این اجزا عبارتند از: جلو آمپر، سیستم های سیم کشی، قسمت های مختلف داشبورد، چراغ های داخلی، صندلی ها، رودری های تزیینی داخل، سقف کاذب، رادیو، بلندگو، شیشه، ستون فرمان، نوارهای آب بندی دور در، پدال های ترمز و گاز، موکت کف و طاقچه عقب.

 

جفت کردن بدنه/ شاسی در ماشین سازی

تا پیش از این شاسی و بدنه کاملا از هم مستقل بوده اند. ولی امروزه بدنه به گونه ای طراحی می شود که عملکرد شاسی با سازه زیرین در هم آمیخته گردد. هنگامی که خودرو آماده گشت، ماشین بررسی گشته و به وسیله راننده ای تست می شود. در برخی از ماشین های خاص از طریق رایانه و ماشین های کنترل  (C & C) از میزان سرعت و تکمیل تناسب بین مجموعه بدنه و شاسی اطمینان حاصل می شود. سپس خودروهای ساخته شده در صف انتظار برای نقل و انتقال به منظور فروش به صف می‌شوند.


منبع:
https://020.ir

  ثبت آگهی رایگان