در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
فرصتی ویژه و استثنایی: درج آگهی ویژه به مدت یکماه رایگان برای مشاغل تولیدی، خدماتی و ... ارسال عدد 5 به 10000403010000

بانکی آگهی

آگهی های گروه ماشین آلات

ماشین آلات صنعتی

در واقع یکی از مهمترین فاکتورهای موثر در سرعت تولید، کیفیت و قیمت تمام شده محصولات صنعتی، استفاده از ماشین آلات مدرن و تکنولوژی روز صنعتی است، اگرچه که نباید از فاکتور مدیریت لجستیک غافل ماند. نیاز به ابزار برای انجام کارها در تمام دوره های زندگی بشر وجود داشته است. این نیاز به مرور زمان دقیقتر و نیاز به کیفیت بهتر, از طرف کاربر برای تولید کنندگان تعریف شده است.

کیفیت، مقاومت و استحکام ابزار بهمراه کاربری آسان از شرط‌های اولیه مصرف کننده برای خرید ماشین آلات است. چنانکه عنوان می شود با داشتن ابزار خوب نیمی از کار انجام شده خواهد بود.

انواع مختلفی از دستگاه های تولید و ماشین آلات برای اهداف اتوماسیون و صرفه جویی در نیروی کار، در بخش هایی که قبلا توسط کارگران انجام می شد در حال استفاده هستند. اتوماسيون صنعتي به بهره گيري از رايانه ها بجاي متصديان انساني براي كنترل دستگاه ها و فرايندهاي صنعتي اطلاق مي‌شود. اتوماسيون يك گام جلوتر از مكانيزه كردن است. مكانيزه كردن به معني فراهم كردن متصديان انساني با ابزار و دستگاه هايي است كه ايشان را براي انجام بهتر كارشان ياري ‌نماید. روشن ترین و شناخته شده ترين بخش اتوماسيون صنعتي ربات هاي صنعتي اند.

امروزه كاربرد اتوماسيون صنعتي و ابزار دقيق در صنايع و پروسه هاي مختلف صنعتي به فراوانی به چشم مي خورد. كنترل پروسه و سيستم‌هاي اندازه گيري پيچيده اي كه در صنايعي همچون نفت، گاز، پتروشيمي، صنايع شيميايي، صنايع غذايي، صنايع خودرو سازي و ... بكار مي آيد نيازمند ابزارالات بسيار دقيق و حساس است. پيشرفت‌هاي تكنيكي کنونی در كنترل فرايند و اندازه گيري پارامترهاي مختلف صنعتي از قبيل فشار، دما، جريان و ... باعث افزايش كيفيت محصولات و كاهش هزينه هاي توليد می‌گردد.

دركل برخي از مزاياي اتوماسيون صنعتي به شرح زیر است:

- قابلیت تكرارپذيري فعاليت‌ها و فرايندها

- افزايش كيفيت محصولات توليدي

- افزايش سرعت توليد (كميت توليد)

- كنترل كيفيت دقيق‌تر و سريع‌تر

- كاهش پسماندهاي توليد (ضايعات)

- برهمكنش بهتر با سيستم‌هاي بازرگاني

- افزايش راندمان و بهره وري واحدهاي صنعتي

- بالا بردن ضريب ايمني نيروي انساني و كاستن از فشارهاي روحي و جسمي آنها

در حال حاضرارتقاء سطح كيفي محصولات توليدي در صنعت و در كنار آن افزايش كمي توليد، از اهداف اصلي هر واحد صنعتي بوده و مديران صنايع نيز به اين امر اشراف کامل داشته و تمام سعي خود را در جهت رسیدن به اين هدف به کار گرفته اند .

لازمه افزايش كيفيت و كميت محصولات ، استفاده از ماشین آلات صنعتی پيشرفته و اتوماتيك است. ماشین آلات صنعتی كه بيشتر مراحل كاري آنها به طور خودكارانجام گرفته و اتكاي آن به عوامل انساني اندک باشد. چنين ماشین آلات صنعتی جهت كاركرد صحيح خود نياز به يك بخش فرمان خودكار دارند كه معمولا از يك سيستم كنترل قابل برنامه ريزي (به عنوان مثال PLC يامدار منطقي قابل برنامه ريزي) در اين بخش استفاده می شود. بخش كنترل قابل برنامه ريزي مطابق با الگوريتم كاري ماشین آلات صنعتی، برنامه ريزي شده و مي‌تواند متناسب با شرايط لحظه اي به عملگرهاي دستگاه فرمان داده و در نهايت ماشين را كنترل كند .

همانطور كه گفته شد بخش كنترل در هر سيستم صنعتي بايستي متناسب با شرايط لحظه اي به عملگرها فرمان دهد بنابراين در يك ماشين يا بطوركلي در يك فرايند صنعتي بخش اول يك چرخه كنترلي، برداشت اطلاعات از فرايند مي باشد .

جمع آوري اطلاعات در فرايندهاي صنعتي با استفاده از سنسورها يا حسگرها انجام مي پذیرد. اين حسگرها به منزله چشم و گوش يك سيستم كنترلي عمل هستند. امروزه در بسياري از ماشین آلات صنعتي استفاده از سنسورها امري مرسوم بوده تا جاييكه عملكرد خودكار يك ماشين را مي توان با تعداد سنسورهاي موجود در آن درجه بندي كرد. وجود سنسورها ي مختلف در فرايند اتوماسيون به اندازه اي مهم مي باشد كه بدون سنسور هيچ فرايند خودكاري شكل نخواهد گرفت. بنابراين سنسورها يكي از اجزاي جدایی ناپذیر سيستم هاي اتوماسيون صنعتي هستند.

تا پیش از این بسياري از تابلوهاي فرمان ماشین آلات صنعتي، براي كنترل پروسه هاي توليد از رله هاي الكترومكانيكي يا سيستم هاي پنوماتيكي استفاده مي كردند و اغلب با تركيب رله هاي متعدد و اتصال آنها به هم منطق كنترل ايجاد مي شد. در بيشتر ماشین آلات صنعتي، سيستم‌هاي تاخيري و شمارنده ها نيز استفده مي شد و با اضافه شدن تعدادي تایمر و شمارنده به تابلوهاي كنترل حجم و زمان مونتاژ آن افزايش مي يافت.

اشكال فوق با در نظر گرفتن استهلاك و هزينه بالاي خود و همچنين عدم امكان تغيير در عملكرد سيستم، موجب شد تا از دهه 1980 به بعد اكثر تابلوهاي فرمان با PLC جايگزين گردند .در حال حاضر PLC يكي از اجزاي اصلي و مهم در پروژه هاي اتوماسيون مي باشد كه توسط كمپاني‌هاي متعدد و در تنوع زياد توليد و عرضه می شود. در مجموع سيستم هاي نوين اتوماسيون و ابزار دقيق مبتني بر PLC در مقايسه با كنترل كننده هاي رله اي و كنتاكتوري قديمي داراي مزیت های زير هستند:

- هزينه نصب و راه اندازي آنها اندک است.

- براي نصب و راه اندازي آنها زمان اندکی نیاز است.

- اندازه فيزيكي کوچکی دارند.

- تعمير و نگه داري آنها بسيار ساده مي باشد.

- به سادگي قابليت گسترش دارند .

- قابليت انجام عمليات پيچيده را دارند.

- ضريب اطمينان بالايي در اجراي فرايندهاي كنترلي دارند .

- ساختار مدولار دارند كه تعويض بخشهاي مختلف آن را ساده ميكند.

- اتصالات ورودي - خروجي و سطوح سيگنال استاندارد دارند.

- زبان برنامه نويسي آنها ساده و سطح بالاست.

- در مقابل نويز و اختلالات محيطي حفاظت شده اند.

- تغيير برنامه در هنگام كار آسان است.

- امكان ايجاد شبكه بين چندين PLC به سادگي ميسر است .

- امكان كنترل از راه دور (به عنوان مثال از طريق خط تلفن يا ساير شبكه هاي ارتباطي) قابل حصول است .

- امكان اتصال بسياري از تجهيزات جانبي استاندارد از قبيل چاپگر ، باركد خوان و ... به PLC ها وجود دارد .

  ثبت آگهی رایگان