در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
فرصتی ویژه و استثنایی: درج آگهی ویژه به مدت یکماه رایگان برای مشاغل تولیدی، خدماتی و ... ارسال عدد 5 به 10000403010000

بانکی آگهی

آگهی های گروه سری کاری

هیچ آگهی در این گروه ثبت نشده است

سری کاری و سری تراشی

در آغاز کار ماشین‌های سری کاری برای ساخت پیچ های کوچک طراحی و تدوین شدند. قابلیت‌های این نوع ماشین موجب شد تا برای فرآیندهای متنوعی به کار گرفته شوند و در نتیجه برای هر نوع عملیات، ماشین ویژه ای ساخته شد.

ماشین سری کاری نوعی ماشین تراش برجکدار به حساب می آید و طراحی  آن به گونه‌ای است که موجب شده است تا ابزار ها به سرعت در برابر قطعه کار ایجاد شده در سه نظام قرار گیرند و اقدامات گوناگونی را بر روی آن انجام دهند. تفاوت ماشین سری کاری با ماشین های تراش معمولی آن است که دارای دو کشویی عرضی در جلو و عقب دستگاه مرغک، مجهز به کشویی برجکی (ابزار گاه) است. برجک دارای چندین قرار گاه ابزار است هر قرار گاه می‌تواند بنا بر تقسیم بندی دلخواه به تناسب پیشروی کشویی در موقعیت کاری لازم قرار گرفته و در نتیجه هر ابزار عملیات خاصی را بر روی قطعه کار صورت دهد.

 

 طبقه بندی

گونه های بیشمار ماشین های سری کاری را می توان به روش های زیر طبقه بندی کرد :

1- بر اساس طرز کار :

الف- سری کاری دستی

ب- سری کاری نیمه خود کار

ج- سری کاری خود کار

 

2- برا ساس تعداد محورها:

الف – سری کاری تک محوری

ب- سری کاری چند محوری

 

ماشین های سری کاری اقدامی مانند سوراخ کاری، سوراخ تراشی، برقو زنی، تراشکاری و پرداخت کاری را صورت می دهند. در ماشین های سری کاری نیمه اتومات، قطعه خام باید به دست ماشین کار در سه خط قرار داده شود و سایر فعالیت ها مانند چرخاندن برجک برای استقرار ابزار در موقعیت دلخواه به طور خود کار صورت گیرد.

در ماشین های سری کاری اتومات قطعات در مخزن یا قیف یا خشاب ماشین قرار داده می شوند. این قطعات به صورت اتومات به طرف سه نظام هدایت شده و سه نظام آنها را برای انجام عملیات ماشین کاری در دست می گیرد. به این ترتیب تنها وظیفه ماشین کار پر نگه داشتن مخزن یا قیف یا خشاب قطعه کار است.

در ماشین های سری کاری تک محور، تنها یک محور واحد برای انجام کار بر قطعه کار موجود است و ابزار های برجک به ترتیب عملیاتی را بر روی قطعه کار صورت می‌دهند. در ماشین‌های سری کاری چند محور، در یک زمان چندین قطعه کار به محور ها داده می شود و هر محور قطعه کار را در مقابل ابزار کار خود قرار می دهد. عمل قرار گیری ابزار در موقعیت دلخواه در هر دو نوع ماشین خود کار و نیمه خودکار بصورت اتومات انجام می گیرد. برجک تقسیم وسیله‌ای است که با چرخ دنده مناسب به اندازه زاویه های برابر می چرخد تا ابزار را در موقعیت‌های کاری معین قرار دهد و سپس در آن موقعیت قفل شود.

 

اصول عملکرد

طرز کار ماشین های سری کاری ساده است. در اینجا برای مثال به ماشین‌های سری کاری تک محور اشاره می شود. در ماشین سری کاری میزان پیشروی میل‌گرد (قطعه خام) با چرخ لنگ دستی ردیف شده و بر روی خط کش مدرج نشان داده می شود . طوقه تغذیه قطعه که به لوله تغذیه وصل است برای گرفتن قطعه خام به کار می رود .لوله تغذیه در داخل خشابی نصب می شود و به کمک ضامن به عضوپیش برنده متصل می شود. به این ترتیب روش سریعی برای تعویض طوقه های تغذیه مواد (گیره های فشنگی) حاصل می شود. عضو پیش برنده به یاری بادامکی که بر روی میل بادامک اصلی ماشین نصب شده است عمل می کند .

بادامک‌های استاندارد حرکت‌های دو طرفه برجک در طول بستر و نیز حرکت‌های دو کشویی عرضی و ملحقات برش نهایی را کنترل می نمایند.اندازه جا به جایی برجک را می توان  با تنظیم بادامک‌های استاندارد بر روی چرخ تنظیم تغییر داد و جابجایی کشویی عرضی  نیز به نسبت جا به جایی برجک تغییر کرده و بادامک‌های کشویی عرضی با تنظیم طبل کشویی بادامک عرضی بر روی میل بادامک اصلی برای عملیات گوناگون برجک قابل تنظیم خواهند بود.


منبع:
http://tarashkari.com

  ثبت آگهی رایگان