در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
فرصتی ویژه و استثنایی: درج آگهی ویژه به مدت یکماه رایگان برای مشاغل تولیدی، خدماتی و ... ارسال عدد 5 به 10000403010000

بانکی آگهی

آگهی های گروه سایر خدمات صنعتی

تولید یوچانل و دامپا سایر خدمات صنعتی

آگهی رایگان

ویژگی های خدمات صنعتی

جداسازی کالا و خدمات در حوزه بازاریابی خدمات صنعتی کاری بسیار پیچیده است زیرا خدماتی هستند که از برخی جهات شباهت هایی به کالا داشته و بعضی از کالاها  نیز شباهت هایی به برخی خدمات دارند. اگر چه در بازاریابی مصرفی تفاوت زیادی بین بازاریابی کالا و خدمات وجود دارد، منتها در برخی مواقع به اشتباه در بازاریابی مصرفی خدمات را در طبقه کالاهای مصرفی قرار داده اند یا برعکس، مانند مک دونالد که یک کسب و کار خدماتی است و یک کالا را مانند یک خدمت ارائه می دهد. خدمات مصرفی 4 ویژگی مهم دارند که با خدمات صنعتی مشترک هستند.

که به ترتیب عبارتند از :

    ناهمگن بودن            ‏(‏Heterogeneity‏)‏

    ‏تفکیک ناپذیری‏          (‏Inseparability‏) ‏

    ‏ نابود شدنی               ‏(‏Perishability‏)‏

    ناملموس بودن         ‏(‏Intangibility‏) ‏

ناهمگن بودن : تعریف روشن برای ناهمگن بودن این است که هر خدمتی هرچند مشابه با خدمات دیگر متفاوت خواهد بود. برای مثال دو رستوران را تصور کنید که از هر نظر به یکدیگر شباهت دارند، با این حال باز هم احساس و تجربه مشتریان در استفاده از خدمات این دو رستوران کاملا متفاوت خواهد بود. دلیل اصلی این امر خود افراد اند چرا که عامل تعیین کننده در بازاریابی خدمات تعاملات فروشنده با مشتری است و مشتریان مجموعه ای از انسان ها هستند که شرایط مختلف بسادگی  بر احساس و ادراک آنها از کیفیت خدمات ارائه شده تاثیر می نهد. بنابراین در بازاریابی خدمات حفظ سطح کیفیت خدمات بسیار مهم است .

تفکیک ناپذیری‏: چرخه استفاده از کالا و خدمت کاملا مجزا هستند به این صورت که :

چرخه استفاده از کالا = تولید کالا > فروش کالا > مصرف کالا

چرخه استفاده از خدمات = فروش خدمات > تولید خدمات > مصرف خدمات

مشخص است که فرآیند تولید و مصرف خدمات صنعتی به یکدیگر نزدیک و تقریبا همزمان هستند، به همین دلیل یکی از ویژگی های مهم خدمات جدایی ناپذیری تولید از مصرف است. مثلا هنگامی که شما اتومبیل خود را به کارواش می برید فرآیند ارائه خدمات و استفاده از خدمات به طور همزمان انجام می گیرد.  این امر موجب می شود تا در حین ارائه خدمات, مشتری فرآیند تولید خدمات را از نزدیک تحت نظر داشته باشد و بتواند  تغییراتی در خدمات اعمال کند به گونه ای که کیفیت خدمات فزونی یابد. مثلا در مورد مثال کارواش شما می توانید درخواست کنید تا خدمات بیشتری مانند جارو کشیدن درون ماشین, پالش زدن تایرها و شستشوی موتور به شما ارائه گردد.

نابود شدنی : خدمات بر خلاف محصولات قابل ذخیره نبوده و اگر از ظرفیت موجود استفاده نشود، از بین می رود و قابل ایجاد نیست. مثلا  هنگامیکه تورهای مسافرتی ظرفیت خالی دارند درصورتیکه این ظرفیت خالی را به فروش نرسانند از بین خواهد رفت و مساله اساسی در زمینه ارائه خدمات این است که باید تعادل مناسبی بر اساس تقاضا انجام گیرد تا شرکت ها بتوانند از خدمات سود خوبی ببرند .

غیر ملموس بودن : چون خدمات اجرا شدنی هستند به همین جهت قابل دید، چشیدن و لمس نیستند در حالیکه در مورد کالاها این امکان وجود دارد. غیر ملموس بودن یک تفاوت ویژه و آشکار بین محصولات و خدمات است. اگر ذات چیزی که توسط مشتری خریده می شود قابل لمس باشد به عنوان کالا پذیرفته می شود.

4 ویژگی خدمات مصرفی را می توان در بازاریابی خدمات صنعتی بدون هیچ تغییری استفاده کرد اما باید دو ویژگی دیگر به آنها اضافه شود.

که عبارتند از:

    تکنولوژی                   (Technology)

    اختصاصی کردن         (Specialization)        

تکنولوژی : خدمات صنعتی متاسفانه یا خوشبختانه عجین با تکنولوژی هستند به دلیل اینکه بسیاری از محصولاتی که توسط شرکت های صنعتی خریداری می گردند، از نظر تکنولوژیکی پیچیده هستند، مشتریان صنعتی نیازمند خدمات گسترده در زمینه استفاده از محصول، اطلاعات جانبی، تعمیرات محصول و ... هستند. این ویژگی باعث می شود تا خریداران صنعتی از قسمت های مختلف شرکت خود مانند مهندسی تولید و ... کمک بگیرند. به عنوان مثال شرکت هایی که خدمات اورهال انجام می دهند، بسته به نوع فعالیت هر سازمان متفاوت بوده و داشتن تکنولوژی مورد نیاز در ارائه این خدمات جایگاه ویژه ای دارد و شرکت های ارائه دهنده خدمات اورهال باید همواره از نظر تکنولوژی به روز باشند و بتوانند نیازهای مشتریان صنعتی را برآورده سازند.

اختصاصی کردن خدمات صنعتی : در حالیکه استاندارد کردن در همه بخش های تولید وجود دارد, استاندارد سازی خدمات صنعتی از طریق ارائه خدمات بر اساس نیازهای مشتریان یکی از ویژگی های مهم خدمات صنعتی می باشد. به این معنی که خدمات صنعتی باید طبق نیازهای هر مشتری طراحی گردد تا بتواند رضایت حداکثری مشتریان را ایجادکند. به عنوان مثال شرکت هایی هستند که خدمات تست های غیر مخرب را بر اساس هر فعالیت انجام می دهند مانند تست جوش، تست های PT ، MT و ...  و باید این طور شرکت ها آشنایی کامل برای ارائه خدمات مناسب بر اساس نیاز هر مشتری داشته باشند تا بتوانند پاسخگوی هر طیفی از مشتریان باشند.

این شش ویژگی که در بازاریابی صنعتی بنام (SHIPIT) شناخته می شوند بازاریابی خدمات صنعتی را پیچیده تر از بازاریابی کالاهای صنعتی و خدمات مصرفی می نماید. خریداران صنعتی به شدت به شرکت هایی که خدمات و محصولات را ارائه می دهند برای مشاوره و کمک به طراحی یک محصول که مناسب اهدافشان باشد نیازمند  هستند و این شش ویژگی ارتباطاتشان را بیشتر و حیاتی تر می سازد.

  ثبت آگهی رایگان