در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
فرصتی ویژه و استثنایی: درج آگهی ویژه به مدت یکماه رایگان برای مشاغل تولیدی، خدماتی و ... ارسال عدد 5 به 10000403010000

بانکی آگهی

آگهی های گروه دامداری

هیچ آگهی در این گروه ثبت نشده است

تفاوت‌های دامداری صنعتی و سنتی

فرایند تولید دامداری ها به تدریج به سمت صنعتی شدن سوق پیدا می‌کند. بیش از ۷۰% درصد شیر و گوشت مورد نیاز کشور را دامداری های سنتی و خرد روستایی تأمین می کنند و سهم دامداری های صنعتی کمتر از ۳۰% درصد است. در حال حاضر۵۳ میلیون گوسفند، ۲۶ میلیون بز و بزغاله و حدود۵/۵ میلیون گاو، گاومیش و شتر جمعیت دام‌های سبک و سنگین کشور را تشکیل می‌دهند.

دامداری سنتی از حداقل امکانات و تجهیزات برخوردار بوده و در این شیوه نگاه بهره بردار اصلی، نگاه معیشتی به دام است.

در دامداری های سنتی، سرمایه گذاری فقط در دام صورت می‌گیرد و ریسک سرمایه گذاری در آنها کمتر از دامداری های صنعتی است، در دامداری های صنعتی با توجه به این که دام به صورت متمرکز پرورش داده می شود، آسیب پذیری بیشتر بوده و رعایت یک سری علوم و فنون و دانش را می طلبد که این خود از موانع رشد دامداری های صنعتی به شمار می‌رود.

در خصوص دلایل بروز روند کند تبدیل دامداری های سنتی به صنعتی می توان گفت :

در واحدهای صنعتی چون دام با یک منظور خاص نگهداری می شود، دانش فنی از جهات مدیریت، تغذیه و بحث‌های اصلاح نژاد دام از اصول کار است؛ زیرا اگر نیاز دام از این حیث تأمین نشود قطعاً نمی تواند بازده تولید مورد انتظار را پاسخگو باشد. از طرف دیگر چون پرورش دام این واحدهای صنعتی به صورت متمرکز انجام می‌پذیرد، بروز هر عارضه ممکن است خسارات سنگینی ایجاد کند، بنابراین حضور دامپزشک در این دامداری ها ضروری بوده و دامدار باید از نظر اطلاعات فنی و بخصوص مدیریت در سطح بالایی باشد .

ارتقای سطح آگاهی بهره برداران به نوع دام و وظیفه‌ای که انجام می دهند، برگزاری دوره های آموزشی، اعمال سیاست‌های حمایتی مانند تأمین مصالح ساختمانی در گذشته و اعطای تسهیلات بانکی را از جمله سیاست‌ها و حمایت‌های دولت برای تبدیل دامداری های سنتی به صنعتی می‌توان برشمرد.

در بحث مقایسه قیمت تمام شده محصولات دامی در دو شیوه سنتی و صنعتی می توان بیان نمود: در دامداری‌های سنتی چون نگاه تولید، معیشتی و خانوادگی است، هزینه های نیروی انسانی را لحاظ نکرده و تصور اذهان بر این است که قیمت تمام شده نسبت به دامداری های صنعتی پایین تر است، اما اگر بازده تولید و میزان خروجی محصولات در کنار هم قرار بگیرد، خلاف این اثبات می‌گردد.به عنوان مثال یک گوساله بومی در یک دامداری سنتی طی یک دوره شیردهی دو تن شیر می دهد، اما تولید یک گاو اصیل در دامداری صنعتی۸تن شیر است.

در دام سبک همچنین تصوراتی وجود دارد و به اعتقاد سنتی ها با تأمین علوفه از مراتع، قیمت تمام شده گوشت نسبت به واحدهای صنعتی پایین تر می‌باشد اما این که دامدار برای رسیدن به مرتع باید چه هزینه ای را اعمال کند، محاسبه نمی گردد.

با وجود تمام این مسایل دولت هیچ اصراری بر تجمیع دامداری های سنتی و تبدیل آنها به صنعتی نداشته و لزومی برای انجام این کار نمی بیند، زیرا سالهاست روستایی با دامداری عجین شده است. اما مقتضیات تولید و لزوم افزایش بهره وری، بهره بردار را به سمت بهینه سازی فرایند تولید هدایت می کند و روستاییان چاره ای جز تن دادن به بهینه سازی فرایند تولید نخواهند داشت .

  ثبت آگهی رایگان