در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
فرصتی ویژه و استثنایی: درج آگهی ویژه به مدت یکماه رایگان برای مشاغل تولیدی، خدماتی و ... ارسال عدد 5 به 10000403010000

بانکی آگهی

آگهی های گروه تولید مواد غذایی

هیچ آگهی در این گروه ثبت نشده است

چگونگی تجهیز و راه اندازی کارخانجات تولید مواد غذایی

(6 گام‌ لازم جهت راه اندازی خط تولید کارخانجات تولید مواد غذایی)

اگر قصد راه اندازی کارخانه‌ای در حوزه تولید مواد غذایی دارید و یا علاقه مند به سرمایه گذاری در این حوزه هستید، مطالعه این بخش برای شما می تواند مفید واقع شود. در احداث کارخانجات صنایع تولید مواد غذایی به طور کلی 6 مرحله را پیش رو دارید.

 

    گام 1: طرح یک ایده

در راه اندازی کارخانه تولیدی و تبدیلی بسته به نوع کارخانه تولید مواد غذایی، سرمایه شما تا مدت زمان معینی بازگشت نخواهد داشت و در اصل سود اولیه بسیار خرد خواهد بود. برای درک بهتر، این مساله را با مثالی باز خواهیم کرد:

به عنوان مثال در فاز ایده پردازی توضیح می دهیم که 1 سال به طول می‌انجامد تا کارخانه راه اندازی شود و بعد از گذشت 3 ماه از تولید محصول برگشت سرمایه خواهید داشت، پیش از 1 سال و 3 ماه انتظار برگشت سرمایه نباید داشته باشید و فقط باید سرمایه گذاری صورت دهید.

 

    گام 2: نشست و جلسه پیرامون شرایط لازم از حیث:

میزان سرمایه ثابت مورد نیاز

میزان سرمایه در گردش کارخانه تولید مواد غذایی

نیروی انسانی

مواد اولیه لازم

تاسیسات مورد نیاز

زمین

ساختمان استاندارد با طراحی مهندسی داخلی مناسب برای خط تولید مواد غذایی مورد نظر

دستگاه های جانبی مورد نیاز

عوامل انسانی مورد نیاز

 

پس از گام ایده پردازی درباره مواد اولیه مورد نیاز، دستگاه مورد نیاز و تعداد اپراتور آنها، برق، انرژی، گاز، دیگ بخار و … صحبت می کنیم. هم چنین دقت داشته باشید که علاوه بر دستگاه های خط تولید به دستگاه های جانبی (utility tools) نیز احتیاج است؛ پس آنها را از قلم نیندازید.

در این مرحله به بررسی ویژگی های هر دستگاه نیز خواهیم پرداخت. ویژگی هایی مانند این که هر دستگاه چه مزایا و معایبی دارد، ساخت کدام کشورهاست (هندی، ایرانی، چینی، اروپایی). همچنین مسائلی که مربوط به گسترش کارخانه بوده را نیز بررسی خواهیم کرد. مسائلی نظیر اینکه آیا سرمایه گزار در آینده قصد توسعه کارخانه را دارد یا خیر، به عنوان مثال اگر کارخانه در زمینه خط تولید چیپس موفق بود و تمایل به راه اندازی خط تولید آجیل نیز داشت و اینکه دستگاه بسته بندی یا ادویه زنی مناسب برای این 2 خط تولید چه چیزهایی است.

دلیل بررسی این مسائل این است که در صورت تمایل و برنامه سرمایه گزاران جهت توسعه سرمایه گذاری و تولید مواد غذایی متنوع تر، زیر ساخت ها مورد نیاز را طوری ایجاد کنیم که در آینده برای توسعه احتیاج به هزینه مجدد نباشد و از هزینه های اضافی جلوگیری نماییم.

پس از مذاکره در مورد موضوعات بالا در صورت نتیجه گیری مناسب و موافقت طرفین به مرحله 3 خواهیم رسید.

 

    گام 3: بررسی شرایط بازار و برآورد هزینه های تولید مواد غذایی

در این مرحله به بررسی شرایط بازار، میزان سرمایه اولیه و هزینه ها خواهیم پرداخت که شامل موارد زیر می شود:

وضعیت بازار

قیمت تمام شده

ضایعات

روش فروش

نوع بسته بندی

میزان سرمایه مرحله اول برای خرید ماشین آلات

مدت زمان لازم برای خرید دستگاه های اصلی و جانبی، ساختمان سازی، تاسیسات و …

 

معمولا میزان 30% از هزینه راه اندازی خط تولید به هزینه دستگاه های جانبی اختصاص پیدا می کند. اگر بیشتر بخواهیم راجع به مباحث مورد بحث در این گام توضیح دهیم، یکی دیگر از مواردی که راجع به آن صحبت خواهد شد این است که هزینه تمام شده برای محصول و حاشیه سود بر چه اساس محاسبه می گردد. به عنوان مثال اگر قیمتی که روی یک بسته بادام زمینی نوشته شده است را در نظر بگیریم 60% سهم کارخانه دار از فروش محصول می باشد و 20% هزینه واحد توزیع و فروش و 20% هم حاشیه سود مغازه دار در نظر گرفته می شود. هم چنین در ادامه به ظرفیت تولید مواد غذایی و ضایعات و … می پردازیم تا دید سرمایه گزاران نسبت به تجهیز و احداث کارخانه در حوزه صنایع تولید مواد غذایی کاملا باز شود. پس از این مرحله، سرمایه گزار بررسی می کند و تصمیم می گیرد که ایده اش را به پروژه تبدیل کند یا خیر!

 

    گام  4 :بستن قرارداد

قرارداد خرید ماشین آلات صنایع تولید مواد غذایی

قرارداد مشاوره در تجهیز و احداث کارخانجات صنایع غذایی

قرارداد ساختمان سازی

قرار داد خرید تاسیسات

 

    گام 5: شروع اجرایی پروژه

در این فاز در اصل پروژه وارد فاز اجرایی گشته و آغاز به کار می نماید. این مرحله متناسب با مواد مورد توافق در قرارداد و بر طبق زمان بندی آغاز می شود. و با توجه به زمان بندی مراحل خرید، انتقال، نصب و راه اندازی شروع می گردد.

همراه با گام 5 عملیات زیر انجام می شود:

شناخت بازار تولید مواد غذایی

طراحی سلفون

طراحی کارتن

طراحی بسته

طراحی طعم

طراحی عملیات اداری

طراحی اخذ مجوزهای قانونی و …

 

    گام 6:

شروع تولید مواد غذایی به صورت آزمایشی

رفع ایرادات

تحویل خط

  ثبت آگهی رایگان