در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
فرصتی ویژه و استثنایی: درج آگهی ویژه به مدت یکماه رایگان برای مشاغل تولیدی، خدماتی و ... ارسال عدد 5 به 10000403010000

بانکی آگهی

آگهی های گروه برق صنعتی

کليد و پريز اشنايدر مدل اسفورا برق صنعتی

آگهی رایگان

پلاتين کنتاکتور تله مکانيک برق صنعتی

آگهی رایگان

پلاتين کنتاکتور اشنايدر برق صنعتی

آگهی رایگان

بوبين کنتاکتور اشنايدر برق صنعتی

آگهی رایگان

کليد و پريز ااشنايدر برق صنعتی

آگهی رایگان

کليد و پريز اشنايدر مرتن برق صنعتی

آگهی رایگان

بوبين کنتاکتور تله مکانيک برق صنعتی

آگهی رایگان

کليد فيکس اشنايدر برق صنعتی

آگهی رایگان

ليست قيمت کنتاکتور مولر MOLLER برق صنعتی

آگهی رایگان

کليد اتوماتيک مولر MOLLER برق صنعتی

آگهی رایگان

کليد اتوماتيک لگراند LEGRAND برق صنعتی

آگهی رایگان

نمايندگي مولر MOLLER برق صنعتی

آگهی رایگان

وارد کننده ی انواع پرژکتور LED برق صنعتی

آگهی رایگان

گذری بر برق صنعتی

برق صنعتی امروزه یکی از کاربردی‌ترین منابع تامین برق است که استفاده بسیار زیادی در سراسر جهان از تجهیزات آن می گردد. کلیدی ترین مباحث برق صنعتی شامل سیستم های مخابراتی، سیستم الکتریکی و سیستم دیجیتالی می شود. برق در زندگی روزمره هر انسانی از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است و کاربرد های بسیاری درمصارف صنعتی و ساختمانی دارد. این نوع سیستم ها کار فنی به حساب می آیند و حرفه برق کار صنعتی شامل سیم و کابل کشی، سنسورها و تکنولوژی برق و صنعت می‌باشد.

توان الکتریکی که اغلب به عنوان برق شناخته می شود شامل تولید و تامین انرژی لازم برق برای راه اندازی تجهیزات خانگی، تجهیزات اداری، ساختمان ها، مخابرات، کارخانه های صنعتی و روشنایی به نسبت کافی به کار برده می شود. برق صنعتی پرکاربرد ترین رشته در دنیا می باشد که استفاده بسیار زیادی از این سیستم می شود. امروزه در حوزه آموزش نیز رشته برق صنعتی گزینه ای پر طرفدار محسوب می‌شود و افراد می توانند آینده شغلی بسیار مناسب و بازار کاربسیار عالی در پی آن داشته باشند. پایه و اساس اصلی برق صنعتی این است که یک مهندس خوب و با تجربه حتما باید روی سیستم برقی تسلط کامل داشته و کارآفرین باشد و به روش های مختلف تولید برق، خطوط انتقال نیرو و سیستم های توزیع مسلط بوده و در طراحی سیستم ها و مدارهای خاص برق صنعتی خبره بوده و بتواند به راحتی این نیازها را برطرف سازد.

در حال حاضر در صنعت برق بخش عظیمی از توزیع انرژی الکتریکی، بخصوص در فشار ضعیف بوسیله کابل‌ها انجام می‌شود. البته برای انتقال انرژی الکتریکی فشار متوسط و قوی نیز گاها از کابل‌های مخصوص استفاده می‌شود. کاربرد کابل‌ها در تاسیسات الکتریکی بسیار وسیع و دارای اهمیت ویژه‌ای است. کارخانه‌های کابل سازی انواع بسیار زیادی از کابل‌ها را برای مصارف عمومی و خصوصی تولید می‌نمایند. همچنین صدها هزار نفر نیروی کارآزموده با مهارت‌های مختلف در بخش‌های گوناگون این صنعت مشغول بکاراند. البته علاوه بر واحد تولید و فشار قوی نیاز به مهلت و رعایت اصول فنی دارد.

ساختمان کابل‌ها

کابل‌ها بر اساس نوع کاربردی که دارند بسیار متنوع هستند و به شکل‌های گوناگون در بازار ارائه می‌شوند. ساختمان و اجزای تشکیل دهنده کابل‌های مخابراتی کاملا با کابل‌های به کار گرفته شده در برق صنعتی فشار قوی و فشار ضعیف متفاوت هستند. اما در کل کابل‌ها همواره از دو قسمت اصلی هادی و عایق تشکیل می‌شوند. وجه تمایز کابل‌ها در نوع کاربرد آنها است. یعنی نوع کاربردشان باعث می‌شود که جنس، شکل، تعداد، سطح مقطع هادی‌ها و عایق‌ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند. این تفاوت‌ها موجب تقسیم بندی کابل‌ها می‌شود.

هادی‌ها

هادی‌ها از سیم مسی تقریبا خالص و دارای انعطاف قابل قبول یا از آلومینیوم یا آلیاژهای مخصوص تولید می گردند. سطح مقطع هادی‌ها با توجه به مقدار جریان گذری و نوع کاربرد در اندازه‌های گوناگون و شکل‌های متفاوت درست می‌شود:

    دایره‌ای شکل تک رشته با علامت اختصاری (re) و چند رشته با علامت اختصاری (rm).

    مثلثی (سه گوش) شکل تک رشته با علامت اختصاری (se) و چند رشته با علامت اختصاری (sm).

عایق‌ها

در صنایع وابسته به برق صنعتی عایق سیم‌ها و غلافی که روی کابل قرار می‌گیرد، معمولا از جنس پلاستیک PVC (پلی وینیل کلراید) است البته عایق‌های دیگری همچون کاغذ و برخی ترکیبات شیمیایی در بعضی کابل‌های مخصوص مورد استفاده قرار می‌گیرند. این عایق‌ها بر اساس شرایط کاری و محیطی و نوع مصرفی که خواهند داشت، از استحکام مکانیکی و مشخصه الکتریکی لازم برخورداراند. برای جلوگیری از اشتباه و جهت تشخیص سیم‌های کابل از هم، عایق سیم‌های هادی را در رنگ‌های مختلف انتخاب می‌نمایند.

غلاف کابل‌ها

برای محافظت کردن از کابل‌ها در برابر عوامل محیطی و ضربات مکانیکی آنها را بوسیله یک یا چند لایه (غلاف) از جنس (مس، سرب، فولاد)، کاغذ پلاستیکی بویژه PVC می‌پوشانند. کابل‌ها با توجه به لایه‌های خارجی آنها به دسته‌های متمایزی تقسیم می‌شوند.

جریان مجاز قابل تحمل

جریان مجاز عبوری از سیم‌ها و کابل‌ها به گونه‌ای مشخص می‌شود که در هر نقطه از کابل، حرارت تولید شده در هادی‌های آن به خوبی به محیط اطراف منتقل می‌شود؛ بطوری که درجه حرارت عایق در سطح هادی سیم‌ها و کابل‌های PVC از 70 درجه سانتیگراد تجاوز نکند. جریان عبوری داده شده برای کابل‌های برق وقتی در داخل خاک قرار می‌گیرد، بر مبنای قرار گرفتن کابل بر روی بستری از ماسه نرم است که پس از خاک ریزی به روی کانال سطح آن آجر فرش شود.

به علاوه ، کابل در مسیر خود می‌تواند داخل تعداد محدودی لوله فولادی که هیچ یک از آنها بیش از 6 متر نباشد، عبور کند. جریان مجاز کابل‌هایی که در هوای آزاد قرار دارند، براساس ضریب بار 1 و در هوای با درجه حرارت 30 درجه سانتیگراد است. جریان مجاز کابل هنگامی که کاملا در داخل آب قرار گرفته باشد 15/1 برابر جریان در کابل قرار گرفته در خاک است. اما باید توجه داشت که وقتی قسمتی از کابل در خاک یا هوای آزاد باشد. این قسمت‌ها تعیین کننده جریان عبوری از کابل خواهند بود.

افت ولتاژ در کابل

در شبکه‌های پخش انرژی الکتریکی اندازه سطح کابل تنها به وسیله جریان مجاز عبوری از آن انتخاب نمی‌گردد، بلکه طول کابل که متناسب با افت ولتاژ است نیز عامل تعیین کننده‌ای به شمار خواهد آمد.

شرایط نصب و قرار دادن کابل‌های برق

کابل‌های با عایق و غلاف پلاستیکی را نباید به هیچ عنوان در درجه حرارت زیر 5- درجه سانتیگراد نصب و کابل کشی نمود. در صورت اجبار، قرقره، کابل باید چند روز قبل از نصب در محیط گرمی حدود 20 درجه سانتیگراد انبار شود. در هنگام کابل کشی شعاع خمش کابل‌های پلاستیکی نباید از 15 برابر قطر خارجی کابل کوچکتر باشد. اما در انتهای کابل می‌توان شعاع خمش را در موارد خاص با رعایت اصول فنی تا نصف مقدار ذکر شده نیز کم کرد.

هنگامی که کشیدن کابل توسط دستگاه انجام می‌گیرد باید مواظب بود که نیروی کششی وارده به کابل از مقادیر مجاز عبور نکند، اگر قرار است در خاک دفن شود باید گودالی به عمق 70 سانتیمتر حفر کرد و کابل را در این گودال در خاک نرم (الک شده) به ارتفاع 20 سانتیمتر جاسازی کرد. روی آن را آجر (و بر روی آجر) خاک معمولی ریخت. این کار سبب می‌شود که از فشار طبقات خاک بر روی کابل و تغییر شکل آن جلوگیری شده و همچنین در زمان کندن زمین با بیل و کلنگ صدمه‌ای به کابل وارد نگردد.

  ثبت آگهی رایگان