در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
فرصتی ویژه و استثنایی: درج آگهی ویژه به مدت یکماه رایگان برای مشاغل تولیدی، خدماتی و ... ارسال عدد 5 به 10000403010000

بانکی آگهی

آگهی های گروه انبارداری

هیچ آگهی در این گروه ثبت نشده است

انبارداری، نگه‌داری و شمارش کالا در انبار

انبارداری به معنای دریافت مواد و اقلام، نگهداری صحیح و تحویل به موقع آن ها به مصرف کننده با رعایت قوانین و دستورالعمل های سازمان است؛ به گونه ای که با اعمال کنترل دقیق از میزان موجودی کالا در انبار و مقدار مصرف آن و همچنین از انباشت بیش از حد موجودی ها خودداری شود. در اصل، انبارداری شامل سیستم های چینش جنس در انبار و ایجاد روش‌ها و اعمال مدیریت کنترل موثر از زمان دریافت تا لحظه تحویل کالا به مشتری است.
 

انواع موجودی های انبار

اجناس و کالاهای موجود در انبار سازمان‌های تولیدی و یا غیر تولیدی را می توان به پنج دسته به شکل زیر تقسیم نمود:

-         مواد خام یا مواد اولیه: از این مواد در تولید کالا به کار گرفته می شود

-         مواد و لوازم مصرفی: مواد و لوازم مصرفی به موادی گفته می شود که به طور غیرمستقیم در تولید کالا دخالت داشته و یا در سازمان های تولیدی برای انجام خدمات جانبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مواد بر اثر مصرف از بین خواهند رفت، مانند کاغذ و مداد و یا وسایل بسته بندی در سازمان‌های تولیدی.

-         مواد و لوازم در فرآیند ساخت: به موادی که مقداری تغییرات در مواد اولیه ی آن داده شده ولی هنوز به صورت کامل ساخته نشده اند، مواد و لوازم در جریان ساخت می گویند.

-         کالای تمام شده: به کالاهایی اطلاق می شود که از نظر ساخت به مرحله ی نهایی رسیده و قابل عرضه به بازار باشد.

-         اجناس خریداری شده جهت فروش: این سری از اجناس شامل اجناسی هستند که بدون هیچ گونه تغییری در آنها به بازار جهت فروش عرضه شده و به طور موقت در انبار نگه‌داری می شوند. مانند انبار فروشگاه ها و موسسات بازرگانی.

در انبار گردانی (شمارش انبار) زمانی که موجودی واقعی شمارش گشت و با کارت‌های مواد انبار مقایسه شد، اگر کسری و اضافات ناشی از سرقت و سوء استفاده نبوده و یا موارد مغایرت قابل ملاحظه نباشد، کارت‌های مواد اصلاح و در حساب‌ها ثبت خواهد گردید؛ منتها اگر مغایرت‌ها زیاد و با اهمیت باشد بررسی‌های لازم نسبت به رفع موارد و دلایل انجام آن صورت می گیرد و در آخر اصلاحات لازم در دفاتر ثبت می شود. این اصلاحات حتما بایستی در نرم افزار انبارداری نیز ثبت شده تا در آینده برای گزارش گیری ها با مشکل رو به رو نشویم.

- اگر انبار، دارای کسری باشد معادل مبلغ کسری حساب و اضافات بدهکار و حساب کنترل مواد بستانکار خواهد شد.

- در صورتی که انبار، دارای اضافات باشد ثبت زیر در حساب‌ها صورت می‌گیرد.

- در انتهای دوره مالی مانده حساب کسری یا اضافات به حساب خلاصه سود و زیان بسته می‌گردد.
 

منظور از کسری و اضافات مواد انبار چیست؟

در فرآیند انبارداری، زمانی که انبارها مورد شمارش قرار می گیرند معمولا فاصله ای بین مقدار واقعی موجودی انبار و مقدار موجودی طبق اسناد و مدارک از جمله کارت انبار یا داده های نرم افزار انبارداری وجود دارد که هرگاه موجودی واقعی بیش از مانده کارت مواد باشد اصطلاحاً اضافات انبار و هرگاه موجودی واقعی کمتر از مانده کارت انبار باشد کسری انبار خوانده می شود. کسری و اضافات انبار می تواند به دلایل زیر رخ دهد:

1- اشتباه در ثبت مواد صادره یا وارده در کارت انبار یا نرم افزار انبارداری

2- اشتباه در زمان ثبت قبض‌ها و حواله های انبار درکارت حساب انبار توسط دایره حسابداری

3- عدم ثبت برخی از حواله های انبار به دلیل نرسیدن یا دیر رسیدن آنها

4- تقسیم و شکست قطعات بزرگ به قطعات کوچکتر

5- تبخیر و از بین رفتن موجودی و ضایعات

6- جذب آب و رطوبت به وسیله مواد که امکان دارد باعث افزایش وزن برخی از مواد گردد

7- سوء استفاده افراد و رخداد سرقت

8- اشتباهات مرسوم انبارداری
 

تعیین محل قرار دادن کالا در انبار

ممکن است که اجناس مشابه در یک شرکت قابلیت جایگزینی داشته باشند، بنابراین، مسئولین انبارداری باید در خصوص تعیین محل مناسب برای استقرار این نوع اقلام به گونه ای عمل نمایندکه ارتباط این نوع جنس با هم  برقرار شود تا در صورت نیاز به هر یک از آن ها دسترسی به هر دو کالا مقدور باشد. بنابراین مسئول انبارداری باید تشابه در مصرف را مدنظر قرار داده و سعی نماید اقلامی که با هم مصرف می شوند را در کنار هم یا نزدیک به هم قرار دهد؛ این عمل انباردار باعث کاهش مسافت حمل، کاهش خستگی نیروی انسانی، تسهیل در دسترسی به موقع و فراهم سازی کالا در پاسخگویی به درخواست ها می گردد.
 

محل و موقعیت و شکل ظاهری و نوع ساختمان انبار

از عواملی که جایگاه قرار گیری کالا در انبار را تعیین می کند، محل و موقعیت ساختمان، ظرفیت مفید و قابل استفاده، وجود ستون های داخل، محل درهای ورودی و خروجی، تهویه و نورگیری و شکل ظاهری، ارتفاع و ابعاد مختلف انبار و … است که در تعیین محل قرار دادن کالا اهمیت دارد.
 

امکانات و تجهیزات انبار

دیگر عاملی که برای تعیین محل قرار گیری کالا موثر است امکانات و تجهیزات موجود در انبار است. این تجهیزات شامل وسایل حمل و نقل داخل انبار از قبیل لیفتراک، چرخ دستی، جرثقیل و سایر تجهیزات انبار، از جمله وسایل توزین، نردبان، چهارپایه و وسایل مورد نیاز برای نگهداری کالا مانند پالت، انواع ظروف، انواع قفسه و ... می باشد.
 

خصوصیات فیزیکی مواد

خصوصیات فیزیکی مواد، در تعیین محل قرار گیری آن در انبار نقش مهمی دارد. این خصوصیات شامل وزن، نوع بسته بندی(کارتن، عدل، جعبه، بشکه، قوطی، صندوق و یا به صورت فله) است که ابعاد و شکل ظاهری آن ها را تشکیل می‌دهد.
 

خصوصیات کیفی کالا

این خصوصیات شامل کالای فاسد شدنی، سریع الاشتعال بودن، قابل انفجار، سمی بودن و دیگر خصوصیات کیفی است که باعث می‌گردد در تعیین محل قرار دادن کالا تاثیر بسزایی داشته باشد. بنابراین پس از تعیین محل قرار گیری کالا، واحد انبارداری نسبت به تعیین قفسه، طبقه و ردیف برای استقرار کالا اقدام خواهد کرد.

  ثبت آگهی رایگان