در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
فرصتی ویژه و استثنایی: درج آگهی ویژه به مدت یکماه رایگان برای مشاغل تولیدی، خدماتی و ... ارسال عدد 5 به 10000403010000

بانکی آگهی

آگهی های گروه الکترونیک

هیچ آگهی در این گروه ثبت نشده است

الکترونیک

الکترونیک علم مطالعه و به کارگیری وسایل الکتریکی‌ای می باشد که با کنترل جریان الکترون ها یا ذرات باردار الکتریکی دیگر در وسیله‌ای مانند لامپ خلا و نیمه هادی ها کار می کنند. مطالعه محض چنین وسایلی، شاخه ای از علم فیزیک محسوب می‌شود، در حالیکه طراحی و ساخت مدارهای الکتریکی بخشی از رشته های مهندسی برق، الکترونیک و کامپیوتر هستند.

سال‌ها است که واژه" الکترونیک" به طور مکرر در بین عوام استفاده می شود؛ به طوریکه هر شخصی برداشت انفرادی خود را از این علم و یا موارد کاربردی آن مطرح می‌نماید، اما به طور کلی غالبا تعاریف و برداشت‌هایی که از این واژه عنوان می شود کامل نیستند و برداشت‌های ظاهری عملا نمی‌تواند اهمیت و نفوذ روز افزون الکترونیک را در ارتباط با صنایع گوناگون روشن سازذ.

"الکترونیک" به طیف گسترده ای از الکتریسیته اطلاق می‌شود که با حرکت الکترون‌ها در انواع مدارات نیمه هادی سر و کار دارد. اختراع  ICها سبب آن شده است که دگرگونی‌های گسترده‌ای در این علم پدیدار گشته و سیستم‌های مدرن الکترونیکی از جمله مدارهای کنترل از راه دور، ماهواره‌های فضایی، ربات‌ها و ... را به وجود آورد.

امروزه الکترونیک کلید فتح شگفتی‌های جهان محسوب شده و با تمام علوم و فنون موجود به نحوی گره خورده است. از ابزارهای ساده خانگی تا پیچیده ترین تکنیک‌های فضایی همه جا صحبت از تکنولوژی فراگیر الکترونیکی است و امروز صنعت مدرن بدون الکترونیک و تکنولوژی‌های وابسته به آن عملا مطرود و از کار افتاده خواهد بود.

پیشرفت علم الکترونیک و وسعت حوزه عملکرد آن امروز کاملا روشن است. علاوه بر وسایل الکترونیکی همچون دستگاه‌های مخابراتی اعم از رادیو، تلویزیون، ضبط صوت و تصویر، انواع وسایل پزشکی، صنعتی، نظامی، در دیگر وسایل غیر الکترونیکی هم، کمتر وسیله ای را می توان یافت که الکترونیک در آن دخالتی نکرده باشد. از جمله در اتومبیل و صنایع حمل و نقل، وسائل خانگی مثل ماشین لباسشویی، جاروبرقی و امثال آن نقش الکترونیک بسیار فعال و جالب توجه شده است.

با توجه به این مختصر می توان نتیجه گرفت که امروزه، دیگر الکترونیک علم و یا تخصص ویژه افراد تحصیل‌کرده دانشگاهی و متخصصین این رشته نبوده و بر همه افرادی که به نحوی با امور فنی درگیرند لازم است متناسب با حرفه خویش از این رشته آگاهی داشته باشند.

مهندسان الکترونیک با خلق وعملکرد سیستم‌های بسیار متنوعی سر وکار دارند که به منظور برآوردن نیازها و خواسته های جامعه طراحی می‌شوند. مهندسان الکترونیک در ایجاد ماشین‌هایی که توانایی‌های بشر را در زمینه جسمی یاری و در زمینه محاسباتی ارتقا می دهند نقش ویژه ای دارند. بخشی از طراحی و ایجاد سیستم‌های الکترونیکی به توانایی ساخت مدل‌های ریاضی اجزا و مدارهای الکتریکی بستگی دارد. برخی از مباحث پایه الکترونیک عبارتند از:

مقاومت:

این معنی که دیگر در مدار جریان الکتریسیته، الکترون ها با ذرات مثبت درون جسم رسانا مواجه می شوند  و مقاومتی به نام مقاومت الکتریکی بین آن ها ایجاد خواهد شد که سرعت الکترون را کم کرده و انرژی جنبشی آن را می گیرد.

واحد مقاومت الکتریکی چیست؟

مقاومت الکتریکی را با R  نشان داده و واحد یا یکای آن اهم نام دارد و به وسیله دستگاهی به نام اهم سنج اندازه گیری می گردد.

قانون اهم چیست؟

دانشمندی به نام زیمون اهم با انجام آزمایشاتی روی مدارهای الکتریکی به قانونی ثابت در مقاومت الکتریکی پی برد که به نام خودش، قانون اهم نامیده می شود. بر اساس قانون اهم، مقاومت الکتریکی برابر است با نسبت اختلاف پتانسیل رسانا به شدت جریانی که از آن می گذرد. اهم بیان کرد که اگر دمای رسانا تغییر نکند، این نسبت همواره ثابت است.

خازن:

خازن یا انباره عبارتست از دو صفحه موازی فلزی که در میان آن لایه‌ای از هوا یا عایق قرار دارد. خازن‌ها انرژی الکتریکی را نگهداری می‌کنند و به همراه مقاومت‌ها، در مدارات تایمینگ استفاده می‌شوند. همچنین از خازن‌ها برای صاف کردن سطح تغییرات ولتاژ مستقیم استفاده می‌شود. از خازن‌ها در مدارات به‌عنوان فیلتر هم استفاده می‌شود. زیرا خازن‌ها به راحتی سیگنال‌های متناوب را عبور می‌دهند ولی مانع عبور سیگنال‌های مستقیم می‌شوند.

خازن المان الکتریکی است که می‌تواند انرژی الکتریکی را توسط میدان الکترواستاتیکی (بار الکتریکی) در خود ذخیره کند. انواع خازن در مدارهای الکتریکی بکار می‌روند. خازن را با حرف C که ابتدای کلمه capacitor است نمایش می‌دهند.

با توجه به اینکه بار الکتریکی در خازن ذخیره می‌شود؛ برای ایجاد میدان‌های الکتریکی یکنواخت می‌توان از خازن استفاده کرد. خازن‌ها می‌توانند میدان‌های الکتریکی را در حجم‌های کوچک نگه دارند؛ به علاوه می‌توان از آنها برای ذخیره کردن انرژی استفاده کرد.

سلف:

هرگاه از یک سیم جریان عبور نماید در اطراف سیم یک میدان مغناطیسی ایجاد می خواهد شد. اگر مقدار جریان ثابت بود، شدت میدان مغناطیسی در هر نقطه از اطراف سیم ثابت خواهد بود. همچنین در این حالت جهت میدان مغناطیسی نیز همواره ثابت خواهد بود. اما در صورتی که مقدار جریان متغیر باشد، در اطراف سیم یک میدان مغناطیسی متغیر ایجاد خواهد گشت. یعنی در این حالت شدت و جهت میدان مغناطیسی پیوسته تغییر می کند . اما در هر حال شدت میدان مغناطیسی ایجاد شده ، در هر لحظه در نزدیکی سیم بیشتر است و هر چه از سیم دورتر شویم میدان مغناطیسی ضعیف تر می شود. حال اگر یک سیم راست را پیچیده و به شکل فنر درآوریم، با عبور جریان از آن، میدان مغناطیسی اطراف حلقه های این سیم پیچ با هم جمع شده و یک میدان مغناطیسی قوی تر را تشکیل می دهند که این میدان مغناطیسی شبیه به میدان مغناطیسی اطراف یک آهن ربای دائم خواهد بود. به این سیم پیچ، بوبین یا سلف نیز می گویند.

ترانسفورماتور:

ترانسفورماتور یکی از وسائل بسیار مهم مبدل کمیاب جریان و ولتاژ الکتریکی متناوب هستند که بر خلاف ماشین های الکتریکی که انرژی الکتریکی ومکانیکی را بهم تبدیل می نمایند، ترانسفورماتور در نوع انرژی تغییری ایجاد نمی‌کند، بلکه ولتاژ و جریانی با همان فرکانس ولی متناوب از نظر مقدار تبدیل می نماید. یا با بیان دیگر ترانسفورماتور یک وسیله الکترومغناطیسی ساکن است که قادر است انرژی جریان متناوبی را از یک مداری به مداری دیگر فقط با حفظ اندازه فرکانس جریان متناوب انتقال دهد، بطوریکه انرژی با ولتاژپائین را تبدیل به همان انرژی با ولتاژ بالاتر نماید. و همچنین جریان را از مقدار داده شده در یک مدار به جریانی با اندازه ای متفاوت در مدار دیگر تبدیل کند. امروزه ترانسفورماتور وسیله ای لازم وضروری در دستگاه‌های انتقال انرژی الکتریکی وپخش وتوزیع انرژی الکتریکی متناوب است. ترانسفورماتورها بطور بسیار وسیعی در مدارهای وسائل الکترونیکی ومدارهای دستگاه‌های خودکار با اتوماتیک و راه اندازی موتورهای الکتریکی وتطبیق ولتاژ مورد نیاز جهت تغذیه مصرف کننده هایی از قبیل یکسوسازها ومبدل‌های جریان دائم به متناوب شارژ کننده های باطری و ایجاد دستگاه‌های چندین فازه از دستگاه‌های دوفازه وسه فازه ودر ارتباطات بمنظور تطبیق امپدانس وهم چنین در سیستم های قدرت بمنظور بالا بردن ولتاژ برای انتقال اقتصادی قدرت یعنی پائین آوردن جریان جهت کاهش افت ولتاژ وکم کردن مقطع سیم انتقال وهم چنین در انتهای خطوط انتقال ب‌منظورپائین آوردن ولتاژ به مقادیر مورد نیاز بکار می رود.

و همینطورترانسفورماتور یک وسیله بسیار ضروری در مدارهای اندازه گیری الکتریکی ودر مدارهای جوشکاری وکوره های الکتریکی است. هم چنین یک مجزا کننده مدارهای با ولتاژ زیاد از مدارهای با ولتاژ پائین است. ترانسفورماتور حذف کننده مؤلفه های مستقیم جریان در یک دستگاه انرژی می باشد. هم چنین از نقطه نظر تئوری تجزیه وتحلیل آن مطالعه وبررسی تمام ماشین‌های الکتریکی را آسان می سازد.

دیود:

دیودها جریان الکتریکی را در یک جهت از خود عبور داده و در جهت دیگر در مقابل عبور جریان از خود مقاومت بالایی نشان می‌‌دهند. این خاصیت آنها باعث شده بود تا در سال‌های اولیه ساخت این وسیله الکترونیکی، به آن دریچه یا Valve هم گفته شود. از لحاظ الکتریکی یک دیود هنگامی عبور جریان را از خود ممکن می‌‌سازد که شما با برقرار نمودن ولتاژ در جهت درست (+ به آند و - به کاتد) آنرا آماده کار کرده باشید. مقدار ولتاژی که باعث می‌شود تا دیود شروع به هدایت جریان الکتریکی نماید ولتاژ آستانه یا (forward voltage drop) نامیده می‌شود که چیزی حدود ۰.۶ تا ۰.۶ ولت است.

ترانزیستور:

ترانزیستور در سال ۱۹۴۷ در آزمایشگاه‌های بل زمان تحقیق جهت تقویت کننده‌های بهتر و یافتن جایگزینی مناسب برای رله های مکانیکی اختراع شد. در نیمه اول قرن بیستم لوله های خلاء، صوت و موسیقی را تقویت کرده بودند . اما توان زیادی مصرف می کردند و سریعا می سوختند. شبکه های تلفن به صد ها هزار رله مکانیکی برای اتصال مدارات به همدیگر احتیاج داشتند تا شبکه بتواند سر پا بماند . به دلیل وجود این رله های مکانیکی لازم بود برای عملکرد مطلوب همیشه تمیز باشند. در نتیجه نگه داری و سرویس آنها مشکل و پر هزینه بود. با ظهور ترانزیستور قیمت ها نسبت به زمان استفاده از لامپ خلاء شکسته شد. درنتیجه بهبودی زیادی در کیفیت شبکه های تلفن حاصل آمد.

IC:

تَراشه یا مدار مجتمع (که برابر فارسی chip یا آی‌سی: IC یا Integrated circuit به زبان انگلیسی است) به مجموعه‌ای از مدارات الکترونیکی گفته می‌شود که با استفاده از مواد نیمه‌رسانا (عموماً سیلیکون همراه با میزان کنترل شده‌ای ناخالصی) در ابعادی کوچک (معمولاً کمتر از یک سانتی متر مربع) ساخته می‌شود. این مدارات معمولاً شامل دو یا سه نوع دستگاه الکترونیکی می‌باشند:
مقاومت، خازن و ترانزیستور (مهم‌ترین آنها ترنزیستور می‌باشد). هر تراشه معمولاً حاوی تعداد بسیار زیادی ترانزیستور بوده که با استفاده از فناوری پیچیده‌ای در داخل یک لایه از سیلیکن همگون و با ضخامتی یکنواخت و بدون ترک تزریق شده‌اند. امروزه تراشه‌ها در اکثر دستگاه‌های الکترونیکی و بخصوص رایانه‌ها به وفور بکار می‌روند. وجود تراشه‌ها مرهون کشفیات بشر درباره نیمه رساناها و پیشرفت‌های سریع پیرامون آنها در میانه‌های سده بیستم می‌باشد.

تقویت کننده‌های عملیاتی:

تقویت کننده های عملیاتی به اختصار آپ امپ نامیده می شو ند و به صورت مدار مجتمع در دسترس هستند. این تقویت کننده‌ها از پایداری بالایی برخوردارند و با اتصال ترکیب مناسبی از عناصر خارجی همانند مقاومت، خازن، دیود و ... به آنها، می توان انواع عملیات خطی و غیر خطی را انجام داد.

از ویژگی‌های اختصاصی تقویت کننده های عملیاتی ورودی تفاضلی و بهره بسیار زیاد آنها است. این المان الکترونیکی اختلاف میان ولتاژهای ورودی در پای های مثبت و منفی را در خروجی با تقویت بسیار با لایی آشکار می گرداند. حتی اگر این اختلاف ولتاژ کم نیز باشد، آن را به سطح قابل قبولی از ولتاژ‌ در خروجی تبدیل می کند. این المان همواره دارای دو پایه مثبت و منفی در ورودی، و این دو پایه ورودی مستلزم یک پایه در خروجی هستند. پایه ورودی مثبت را در اصطلاح لاتین noninverting و پایه منفی را inverting می‌گویند.

مبدل‌ها:

یکی از میراث‌های به جا مانده از تسلا طراحی وسایل اکترونیکی برای AC است. ابزاری که به DC نیاز دارند و مجبورند که از خروجی های AC انرژی خود را تامین کنند، به وسیله ای دیگر به نام یکسوکننده نیاز خواهند داشت، که این وسایل از اجزای الکترونی به نام دیودها ساخته شده و جریان AC را به DC تبدیل می‌نماید.

یک مبدل خلاف این عمل می کند و فهم اصول کار آن بسیار سهل است. تصور کنید شما یک باتری در چراغ قوه دارید و کلید بسته است، بنابراین برق  DC به دور مدار جریان پیدا می‌کند، همیشه در یک جهت، درست مانند ماشین مسابقه که به دور مسیری تعیین شده در حال حرکت است. اکنون اگر شما باتری را بیرون آورده و آن را بصورت وارونه درون چراغ قوه قرار دهید چه خواهد شد!؟ فرض کنید در این حالت هم کاملا جاگیر شده باشد، مسلماً هنوز چراغ قوه را تغذیه خواهد کرد و شما تفاوت بین نور چراغ قوه را با حالت قبل تشخیص نخواهید داد، اما در واقع جریان الکتریکی در جهت مخالف جریان دارد. حالا فرض کنید که شما دستانی برق آسا و ماهری دارید که می‌تواند در عرض یک ثانیه باتری را ۵۰ تا ۶۰ بار سروته کند. در این‌صورت شما یک ماشین مبدل خواهید بود که جریان DC باتری را با فرکانس ۵۰ الی۶۰ هرتز به جریان AC تبدیل می کند.

البته که مبدل‌هایی که شما از بازار خریداری می‌کنید اگرچه برخی در واقع مکانیکی هستند، ولی کاملا به این شکل عمل نمی‌کنند: این مبدل‌ها برای وارونه کردن جهت جریان از کلیدهای الکترومغناطیسی استفاده می‌کنند، که با سرعت بالایی خاموش و روشن می‌شود. مبدل‌های از این قبیل چیزی را تولید می کنند که بعنوان خروجی موج مربعی شناخته می شوند. جریان نیز در جهت مخالف یا موافق است یا بطور پیوسته بین این دو حالت متغیر خواهد بود.


منبع:

http://daneshnameh.roshd.ir

  ثبت آگهی رایگان