در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
فرصتی ویژه و استثنایی: درج آگهی ویژه به مدت یکماه رایگان برای مشاغل تولیدی، خدماتی و ... ارسال عدد 5 به 10000403010000

بانکی آگهی

آگهی های گروه اتوماسیون صنعتی

هیچ آگهی در این گروه ثبت نشده است

اتوماسيون صنعتي چيست؟

اتوماسيون صنعتي، به استفاده بهینه رايانه ها بجاي متصديان انساني براي كنترل دستگاه ها و فرايندهاي صنعتي گفته مي‌شود. اتوماسيون يك گام فراتر از مكانيزه كردن است . مكانيزه كردن به معني فراهم كردن متصديان انساني با ابزار و دستگاه هايي است كه ايشان را براي انجام بهتر كارشان ياري ميرساند. نمايانترين و شناخته شده ترين بخش اتوماسيون صنعتي ربات هاي صنعتي هستند.

امروزه كاربرد اتوماسيون صنعتي و ابزار دقيق در صنايع و پروسه هاي مختلف صنعتي به وفور به چشم مي خورد. كنترل پروسه و سيستم هاي اندازه گيري پيچيده اي كه در صنايعي همچون نفت، گاز، پتروشيمي، صنايع شيميايي، صنايع غذايي، صنايع خودرو سازي و غيره استفاده مي شود نيازمند ابزارالاتی بسيار دقيق و حساس است. پيشرفت هاي تكنيكي اخير در كنترل فرايند و اندازه گيري پارامترهاي مختلف صنعتي از قبيل فشار، دما، جريان و غيره باعث افزايش كيفيت محصولات و كاهش هزينه هاي توليد گرديده است .
 

به طور كلي برخي از مزاياي اتوماسيون صنعتي از اين قبيل اند:

- تكرارپذيري فعاليت ها و فرايندها در اتوماسيون صنعتي ممکن است.

- افزايش كيفيت محصولات توليدي در اتوماسيون صنعتي ممکن می شود.

- افزايش سرعت توليد (كميت توليد ) در اتوماسيون صنعتي اتفاق می افتد.

- كنترل كيفيت دقيقتر و سريعتر در اتوماسيون صنعتي ممکن است.

- كاهش پسماندهاي توليد (ضايعات) در اتوماسيون صنعتي رخ می دهد.

- برهمكنش بهتر با سيستم هاي بازرگاني در اتوماسيون صنعتي ممکن می گردد.

- افزايش بهره وري واحدهاي صنعتي در اتوماسيون صنعتي حاصل می شود.

- بالا بردن ضريب ايمني براي نيروي انساني و كاستن از فشارهاي روحي و جسمي در اتوماسيون صنعتي حائز اهمیت است.

در حال حاضرارتقاء سطح كيفي محصولات توليدي در صنايع مختلف و در كنار آن افزايش كمي توليد ، هدف اصلي هر واحد صنعتي مي باشد و مديران صنايع نيز به اين مهم واقف بوده و تمام سعي خود را در جهت نيل به اين هدف متمركز نموده اند .

لازمه افزايش كيفيت و كميت يك محصول تولیدی، استفاده از ماشين آلات پيشرفته و اتوماتيك مي باشد. ماشين آلاتي كه بيشتر مراحل كاري آنها به طور خودكار صورت بگیرد و اتكاي آن به عوامل انساني اندک باشد. چنين ماشين آلاتي جهت كاركرد صحيح خود نياز به يك بخش فرمان خودكار دارند كه معمولا از يك سيستم كنترل قابل برنامه ريزي (به عنوان مثال PLC يامدار منطقي قابل برنامه ريزي) در اين بخش استفاده می شود. بخش كنترل قابل برنامه ريزي مطابق با الگوريتم كاري ماشين، برنامه ريزي شده و مي تواند متناسب با شرايط لحظه اي به عملگر هاي دستگاه فرمان داده و در نهايت ماشين را كنترل كند.

همانطور كه گفته شد بخش كنترل در هر سيستم صنعتي بايستي متناسب با شرايط لحظه اي به عملگرها فرمان دهد بنابراين در يك ماشين يا بطوركلي در يك فرايند صنعتي بخش اول يك چرخه كنترلي، برداشت اطلاعات از فرايند مي باشد.

جمع آوري اطلاعات در فرايندهاي صنعتي با استفاده از سنسورها يا حسگرها صورت مي گيرد . اين حسگرها به منزله چشم و گوش يك سيستم كنترلي عمل مي كنند . امروزه در بسياري از ماشين آلات صنعتي استفاده از سنسورها امري متداول مي باشد تا جاييكه عملكرد خودكار يك ماشين را مي توان با تعداد سنسورهاي موجود در آن درجه بندي كرد . وجود سنسورها ي مختلف در فرايند اتوماسيون به اندازه اي مهم مي باشد كه بدون سنسور هيچ فرايند خودكاري شكل نمي گيرد بنابراين سنسورها يكي از اجزاي لاينفك سيستمهاي اتوماسيون صنعتي مي باشند .

در گذشته نه چندان دور بسياري از تابلوهاي فرمان ماشين آلات صنعتي ، براي كنترل پروسه هاي توليد از رله هاي الكترومكانيكي يا سيستم هاي پنوماتيكي استفاده مي كردند و اغلب با تركيب رله هاي متعدد و اتصال آنها به يكديگر منطق كنترل ايجاد مي گرديد . در بيشتر ماشين آلات صنعتي ، سيستم هاي تاخيري و شمارنده ها نيز استفده مي گرديد و با اضافه شدن تعدادي Timer و شمارنده به تابلوهاي كنترل حجم و زمان مونتاژ آن افزايش مي يافت .

اشكال فوق با در نظر گرفتن استهلاك و هزينه بالاي خود و همچنين عدم امكان تغيير در عملكرد سيستم، باعث شد تا از دهه 1980 ميلادي به بعد اكثر تابلوهاي فرمان با سيستم هاي كنترلي قابل برنامه ريزي جديد يعني PLC جايگزين گردند. در حال حاضر PLC يكي از اجزاي اصلي و مهم در پروژه هاي اتوماسيون مي باشد كه توسط كمپاني هاي متعدد و در تنوع زياد توليد و عرضه شده است. در کل سيستم هاي نوين اتوماسيون و ابزار دقيق مبتني بر PLC در مقايسه با كنترل كننده هاي رله اي و كنتاكتوري قديمي داراي امتيازات زير می باشند:

- هزينه نصب و راه اندازي آنها اندک است.

- براي نصب و راه اندازي آنها زمان كمتري نیاز است .

- اندازه فيزيكي کوچکی دارند.

- تعمير و نگه داري آنها سهل است.

- به سادگي قابليت گسترش دارند.

- قابليت انجام عمليات پيچيده را در آنها وجود دارد.

- ضريب اطمينان بالايي در اجراي فرايندهاي كنترلي خواهند داشت.

- ساختار مدولار دارند كه تعويض بخش هاي مختلف آن را ساده مي كند.

- اتصالات ورودي- خروجي و سطوح سيگنال استاندارد دارند.

- زبان برنامه نويسي آنها ساده و سطح بالاست.

- در مقابل نويز و اختلالات محيطي حفاظت شده اند.

- تغيير برنامه در هنگام كار آسان است.

- امكان ايجاد شبكه بين چندين PLC به سادگي امکان پذیر است .

- امكان كنترل از راه دور (به عنوان مثال از طريق خط تلفن يا ساير شبكه هاي ارتباطي) ممکن است .

- امكان اتصال بسياري از تجهيزات جانبي استاندارد از قبيل چاپگر، باركد خوان و ... به PLC ها وجود دارد .

 

مونيتورينگ چیست؟

يكي ديگر از اجزای مهم و مرتبط با اتوماسيون صنعتي، مانيتورينگ است. در حال حاضر مانيتورينگ يكي از الزامات اساسي بسياري از صنايع به خصوص صنايع بزرگ مي باشد. بسياري از صنايع بزرگ مانند صنايع پتروشيمي، صنايع توليد انرژي، صنايع شيميايي و ... بدون استفاده از سيستم مونيتورينگ مناسب قادر به ادامه كار خود و بکارگیری اتوماسيون صنعتي نخواهند بود. مونيتورينگ به معنی جمع آوري اطلاعات مورد نظر از قسمت هاي مختلف يك واحد صنعتي و نمايش آنها با فرمت مورد نظر براي رسيدن به اهداف پیش رو است:

- نمايش وضعيت لحظه اي هر يك از ماشين آلات و دستگاه ها

- نمايش و ثبت پارامترهاي مهم و حياتي يك سيستم

- نمايش و ثبت آلارم هاي مختلف در هنگام بروز خطا در سيستم

- نمايش محل وقوع مشکل و زمان وقوع ايراد در هر يك از اجزاي سيستم

- نمايش پروسه هاي توليد با استفاده از ابزارهاي گرافيكي متناسب

- تغيير و اصلاح Set Point ها حين اجراي پروسه توليد

- امكان تغيير بعضی فرايندهاي كنترلي از طريق برنامه مونيتورينگ

- ثبت اطلاعات و پارامترهاي مورد نظر مديران از قبيل زمان هاي كاركرد، ميزان توليد، ميزان مواد اوليه مصرفي، ميزان انرژي مصرفي و ...


منبع:

http://autoir.ir

  ثبت آگهی رایگان