در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
فرصتی ویژه و استثنایی: درج آگهی ویژه به مدت یکماه رایگان برای مشاغل تولیدی، خدماتی و ... ارسال عدد 5 به 10000403010000

بانکی آگهی

آگهی های گروه ابزار و یراق

مروری بر چگونگی شکل گیری صنعت ابزار و یراق سازی

در زمان های بسیار دور بعد از اینکه انسان توانست فلزات را آب کند و با آن ابزار و یراق زندگی خود را بسازد واژه ی “یراق” برای افسار و زین متصل به اسب و چهارپایان به کار گرفته می شد. بعد از گذشت زمان و به وجود آمدن انواع سلاح ها، “یراق” به مدلی از سلاح گفته شد که در زمان استفاده از سایل نبرد فلزی مثل شمشیر و نیزه از آن استفاده می‌شد.

امروزه به ابزارات فلزی آبکاری شده و دارای قالب های خاص “یراق” گفته می‌شود که برای مصارف گوناگون استفاده می‌شود

ابزار و یراق آلات در کجای زندگی ما قرار دارند ؟

همیشه و در هرجایی که فکر کنیم این ابزارو یراق ها در کنار ما بوده اند و برای راحت تر کردن کارهای خودمان از آنها استفاده کرده ایم ولی به آنها بی توجه بوده ایم.

هنگامی که از خانه خارج می‌شویم، دستگیره درب یکی از این ابزار و یراق است که آن را لمس می‌کنیم.

صبح وقتی از خواب بلند می‌شویم و برای شستن دست و صورت شیر آب را باز می‌کنیم.

برای هوا خوردن پنجره را باز می‌کنیم.

هنگامی که از محل کار می‌آییم کت و یا لباس خود را بر روی قلاب لباس آویزان می کنیم.

برای قفل کرد درب اتاقمان کلید را در داخل مغزی درب میچرخانیم.

و …

اگر توجه کنید خواهید دید که دستگیره درب و پنجره، شیر آب، قلاب لباس، مغزی در و… در زندگی ما وجود دارند.

ما به آنها نیاز داریم و زندگی بدون آنها بسیار سخت خواهد بود.

پس انتخاب صحیح و با کیفیت ابزار و یراق می‌تواند تاثیر بسزایی در زندگی ما داشته باشد .
 

نحوه انتخاب تیغ اره مناسب

 انواع تيغ ارهها

به طور معمول 4 نوع تيغ اره در دسترس است که از مشخصات ظاهري و شکل دندانهها قابل تشخيص اند. اين 4 نوع تيغ اره عبارتند از تيغههاي سايشي صاف (FTG)، تيغههاي لبه کج (ATB) تيغههاي ترکيبي (ATBR) تيغههاي تراش سهگانه (TCG).
 

   تيغ اره سايشي (FTG):

اين نوع تيغ ارهها داراي دندانههايی به شکل مربع در انتهاي صفحه اره خود هستند. اين نوع تيغ ارهها زماني که با چوب برخورد کنند همانند يک مقار نجاري عمل ميکنند. اين نوع تيغ ارهها داراي سرعت برش بالايي هستند اما بعد از برش سطح تميزي را بر روي چوب ايجاد نميکنند. استفاده از اين نوع تيغهها مناسب براي ايجاد برشهاي شکافي و همچنين برشهايي عمود بر ذرات چوب ميباشد.
 

   تيغههاي لبه کج (ATB):

دندانههاي اين نوع تيغهها در راستاي لبه بالايي داراي زاويه هستند و ديگر دندانههاي اين تيغهها در جهت مخالف يکديگر هستند. شکل دندانهها اين نوع تيغهها باعث پاره شدن يا از هم گسيختن فيبر چوب ميشود درست مانند زماني که عمل برشکاري را با يک اره انجام ميدهيد. زاويههاي عميقتر اين نوع تيغ برشها باعث ميشود تا برشهاي تميزتري ايجاد شود اما قطعا سرعت برش کاهش ميباشد.
 

   تيغههاي ترکيبي (ATBR):

اين نوع تيغها شامل 50 دندانهها که در دستههاي 5 تايي يا 4 تايي کنار يکديگر قرار گرفتهاند. در اين نوع تيغ ارهها لبههاي کج به منظور ايجاد برشهاي تميز و صاف ايجاد ميکند در حالي نوعي دندانه موجود به اسم راکر در هنگام برش کمک به پاره کردن سطح کار ميکند. اين نوع تيغههاي ترکيبي را به عنوان تيغههاي همه کاره استفاده ميکنند.
 

   تيغههاي تراش سهگانه (TCG):

اين نوع تيغهها داراي دندانههاي به اصطلاح راکر و دندانههاي پخ هستند. دندانههاي پخ شکل باعث ايجاد برشهاي خشن ميگردند در حالي که وجود دندانههاي راکر باعث تميز شدن سطح برش داده شده ميشود. وجود اين نوع دندانهها به منظور برش موادي با چگالي بالا مانند لمينت پلاستيک، سطوح جامد سخت مانند کوارتز يا فلزات غير آهني مانند برنج و آلومينيوم استفاده ميشود.
 

در زير سعي شده است تا تيغه مناسب باتوجه به شغل و موادي که قرار است برش دادهشود بررسي شود.

زماني که يک تخته را به منظور برش به قطعات کوچکتر برش ميدهيد بهتر است از تيغهاي 24 دندانهاي سايشي (FTG) استفاده کنيد زيرا توسط اين نوع تيغ اره ميتوان ضخيمترين چوبها را نیز برش زد. اين نوع تيغها برشهاي صافي ايجاد نکرده و از آنجايي اين برشها به منظور رسيدن به ابعاد نهايي دوباره برش داده ميشوند، کار کردن با اين نوع تيغهها مسئله ای ايجاد نميکند.

تيغههاي داراي 40 يا 50 دندانه يا تيغههاي همهکاره يا تيغههاي ترکيبي نيز برشهاي تميزتري از تيغهاي 24 دندانهاي ايجاد ميکنند. در واقع تيغهاي با کيفيت بالا برشهاي بهتري در سطح ايجاد ميکنند تا پس از اتمام کار نياز کمتري به سنبادهزني وجود داشته باشد. اين در حالي است که تيغههاي همه کاره يا ترکيبي سرعت برش تيغ ارههاي سايشي را ندارند و براي برش ورقهاي ضخيم مناسب نميباشند.

 

انتخاب تيغ به منظور انجام برشهاي عرضي

به طور معمول، برش چوبها در راستاي بافت آنها باعث ايجاد پارگي ميشود براي کاهش اين اثر در برش، استفاده از تيغههاي سايشي (ATB) اين عکسالعمل را به حداقل ميرساند. استفاده از تيغ ارههايي با دندانههاي بيشتر باعث تميز شدن سطح کار ميشود به اين دليل تيغههاي مناسب برش عرضي داراي دندانههايي بين 60 تا 100 ميباشند که دارا بودن اين تعداد د‌‌ندانه منجر به انجام برشهاي تميز در هنگام کار ميشود. در هنگام انجام برش عرضي ميتوان از تيغههاي 40 يا 50 دندانهاي ترکيبي نيز استفاده کرد اما برشي به تميزي تيغههاي سايشي ايجاد نميکنند.

اما حقيقت اين است که براي انجام کارهاي مختلف تغيير مداوم تيغهها کار دشوار و زمانبري ميباشد در نتيجه پيشنهاد ميشود براي انجام برشهاي عرضي از تيغههاي سايشي 40 دندانهاي استفاده کنيد و از تيغههاي 80 دندانهاي زماني استفاده کنيد که ورقه تحت برش ظريف هستند يا زماني که برش تميزي نياز داريد.

 

تيغهها به منظور برش ورقها

ور قها معمولا داراي انواع مختلف تخت چندلا، ملامين، امدياف، ورقههاي سخت چوب و لمينت پلاستيک و ... هستند که با توجه به نوع مواد مناسب تر است نوع تيغ اره خود را انتخاب کنيد.

از آنجايي که تختههاي چندلا در هنگام برش خصوصا زماني که برش در راستاي روکش چوب انجام مي گردد ممکن در جاهايي باعث پاره شدن روکش چوب شود لذا بهتر است اينگونه مواد را با تيغهاي لبه کج (ATB) برش بدهيد. داشتن دندانههاي بيشتر اين تيغها باعث بالاتر رفتن کيفيت برشکاري ميشود.

ملامينها و امدياف و موادي از اين قبيل داراي مواد با تراکم کمتر هستند که برش توسط دندانهها را سختتر ميکند. خصوصيات پاره کنندگي تيغههاي لبه کج (ATB) باعث ميشود تا برش تميزتري ايجاد شود. پيشنهاد ميشود اگر از اين دست مواد زياد کار ميکنيد از تيغههاي تراش سهگانه (TCG) استفاد کنيد.


منبع:
http://aymbazar.com

  ثبت آگهی رایگان