در حال فراخوانی آگهی های بیشتر ...
فرصتی ویژه و استثنایی: درج آگهی ویژه به مدت یکماه رایگان برای مشاغل تولیدی، خدماتی و ... ارسال عدد 5 به 10000403010000

بانکی آگهی

آگهی های گروه آب و فاضلاب

هیچ آگهی در این گروه ثبت نشده است

تصفیه آب آشامیدنی به چه شیوه‌ای مناسب‌تر است؟

روش‌های معروف‌ تصفیه آب آشامیدنی که توسط ادارات آب و فاضلاب صورت می گیرند شامل تصفیه آب با جوشانیدن آب، تقطیر و کلریناسیون آب می‌باشد. که بر اثر جوشانیدن ‌آب‌ به‌ مدت‌ یک‌ دقیقه‌ کلیه‌ عوامل‌ بیماری‌زا، تخم‌ انگل‌ها، پروتوزئرها، باکتری‌ها و ... نابود می‌شوند. روش ‌کلریناسیون تصفیه آب (تصفیه آب با استفاده‌ ازکلر مادر) در اصل با افزودن‌ پرکلرین‌ (کلر مادر) به ‌آب، به‌ نحوی‌ که‌ پس‌ از نیم‌ ساعت‌ کلر باقیمانده‌ در آن‌ به مقدار مشخصی باشد، صورت می‌پذیرد. می‌توان‌ گفت‌ که در این روش تصفیه آب، آب‌ از نظر باکتری ها و ویروس ها سالم‌سازی‌ شده‌ است‌ اما آلودگی‌های ‌انگلی‌ آن‌ بدون‌ هیچ‌ تغییری‌ در آب‌ باقی‌ خواهد ماند. بنابراین‌ آب‌ کلرینه‌ شده‌ عاری‌ ازتخم‌ انگل‌ و پروتوزئرها نیست. با این‌وجود چون‌ به‌ واسطه‌ کلرزنی‌ عامل‌ سه‌ بیماری‌ خطرناک‌ و کشنده‌ تیفوئید، و با و اسهال‌ از بین‌ می‌رود، بنابراین‌ توصیه‌ می‌شود که‌ در مورد آب‌ آشامیدنی‌ عمل‌کلرزنی‌ حنما انجام شود.

بهترین روش تصفیه آب آشامیدنی کدام است؟

آب املاح و مواد معدنی مختلفی دارد که بر حسب آنها، طعم و مزه اش بسیار متفاوت خواهد بود. آب‌های آشامیدنی را از چشمه‌ها، قنات‌ها و یا چاه‌ها استخراج می‌کنند. باران و دریا هم از دیگر منابع آبی هستند که البته به عنوان آب آشامیدنی مناسب نخواهند بود. این گونه آب‌ها را باید برای آشامیدن سالم سازی یا به اصطلاح "تصفیه" کرد.

آب ناسالم و احیانا مضر برای سلامتی لزوما دارای طعم و بوی بدی نیست، تاسیسات تصفیه آب شهری (ادارات آب و فاضلاب)، صرفا برای جلوگیری از امراضی که به وسیله آب و فاضلاب شهری منتقل می شوند احداث شده اند. در تاسیسات آب و فاضلاب شهری برای ضد عفونی کردن آب از کلر استفاده می‌شود که این ماده در مقابله با ارگانیسم های آلی، مواد سرطان زا و سمی شناخته شده ای به نام تری هالومتلین THMS تولید می‌نماید. تحقیقات جدید نشان داده که متجاوز از ۷۰۰ نوع ماده شیمیایی مضر در آب تصفیه شده بعضی از کشور ها یافت می شود . با تمام تلاشی که مسؤولان محترم سازمان آب و فاضلاب کشور برای ارایه آب سالم و بهداشتی انجام می دهند ولی به علت قدیمی بودن لوله های آب شهری و خانگی و آلوده بودن این لوله ها به انواع رسوبات ، انگل ها ، میکروب ها ، ویروس ها و سایر رسوبات فلزی و غیره، عموم کارشناسان و متخصصان را بر این باور رسانده که ایجاد یک سیستم آب نهایی در هر خانه ای لازم و ضروریست.

بر اساس‌ تعریف‌ سازمان‌ جهانی‌ بهداشت‌ اگر یک‌ خانوار بتواند ۵ تا ۱۰ لیتر آب‌ آشامیدنی‌ خود را به‌ نحوی ‌سالم‌ و بهداشتی‌ کند آن‌ خانوار را می‌توان‌ جزو خانوارهایی‌ به‌ شمار آورد که‌ به‌ آب‌ آشامیدنی‌ سالم‌ دسترسی ‌دارند.

آب معـدنی

در اکثر کشورهای غربی برای شرب از آب لوله کشی استفاده نشده و بجای آن از آب آشامیدنی بسته بندی در بطری استفاده می‌شود. دلیل این امر بدی کیفیت آب لوله کشی این کشورها است که از رودخانه‌های حاوی فاضلاب تصفیه شده تامین می‌گردد. آب‌معدنی در کشورهایی که آب لوله کشی از تصفیه پساب و فاضلاب تهیه می‌شود و فاقد املاح مفید می‌باشد و یا دسترسی به آب پاک میسر نمی‌باشد، تنها شیوه مطمئن تامین آب شرب است.

در مورد استفاده از آب معدنی در کشور ما بایستی به موارد زیر توجه نمود:

– همه آب‌های بسته بندی شده، آب معدنی نیستند. عبارت ”آب آشامیدنی” قید شده بر روی بطری‌ها نشان دهنده آن است که این آب‌ها فاقد املاح معدنی کافی بود و اکثرا از چاه‌های داخل یا اطراف شهر تامین می‌شوند.

– منشاء آب (چشمه یا چاه) می‌تواند بعلت مجاورت با عوامل آلوده کننده آب مانند فاضلاب محدوده شهری و ییلاقی، کارخانجات و فاضلاب های صنعتی، و محل چرای دام و... در معرض آلودگی قرار گیرد.

– عدم رعایت مسائل بهداشتی و آلوده بودن احتمالی بطری و درب بطری در خط پرکن آب‌معدنی می‌تواند موجب آلودگی آب معدنی گردد.

– میکرو اورگانیزم‌ها در شرایط مساعد در داخل بطری بسرعت رشد و تکثیر می‌یابند. از این نظر آب معدنی را بایستی پیش از گذشت تاریخ مصرف استفاده کرده و قبل از مصرف چند روز در داخل یخچال نگهداری کرد.

زیان‌های ناشی از بطری‌های آب معدنی

شاخص ترین ضررهای مصرف آب‌های معدنی معمول عبارتند از: گرانی، کیفیت مشکوک، مشکلات در حمل یا ذخیره و اینکه بطری‌های آب از عوامل آلودگی محیطی است و این بطری‌ها عامل احتمالی سرطان‌ها می‌باشد.

بیماری های ناشی از آب تصفیه نشده

– بیماری‌های قلب و عروق، استخوانی و مفصلی، سنگ کلیه و مثانه و امراض مخاطی، به علت وجود عناصری مانند باریم، کادیوم، مس، نیترات‌ها، پرکلرات‌ها، رادیوم و بطور کلی سختی بالای آب است.

– افزایش مواد سمی در بدن و بروز بیماری‌های گوناگون خصوصأ در در زنان باردار و اطفال ناشی از وجود فلزات سنگین حاصل از پساب‌ها و فاضلاب های صنعتی در آب است .

– وجود سرب در آب مصرفی عوارض زیر را به دنبال دارد : فشار خون بالا ، بیماری کلیه ، تاخیر در خواندن و یاد گیری ، پایین آمدن ضریب هوشی و مشکلات رفتاری و گفتاری در کودکان.

– استفاده از آب سالم ، شیرین ، استاندارد و گوارا برای حفظ طراوت و شادابی پوست ، جلوگیری از افزایش وزن و پیشگیری از ابتلا به امراض بیشمار لازم و ضروری است.

سیستم های تصفیه آب آشامیدنی خانگی و صنعتی

دستگاه های تصفیه آب با توجه به توانایی آنها جهت حذف مواد محلول و نامحلول موجود در آب به سه دسته قابل تقسیم هستند:

– اولترا فیلتراسیون: فقط در مصارف صنعتی کاربرد دارد.

– نانو فیلتراسیون: فقط در مصارف صنعتی کاربرد دارد.

– اسمز معکوس: در مصارف صنعتی، نیمه صنعتی و خانگی کاربرد دارد.

تصفیه آب به روش اسمز معکوس

پیشرفته ترین روش تصفیه آب، روش اسمز معکوس (Reverse Osmosis) می‌باشد که در این فرایند آب با فشار از یک سری غشاء نیمه تراوا (Semi Permeable Membrane) عبور داده می‌شود. این فشار خارجی از فشار اسمزی طبیعی بیشتر است در نتیجه مولکول های کوچک تر از منافذ غشاء، عبور می کنند در حالی که مولکول‌های بزرگ تر قادر به عبور از غشاء نیستند و سپس در جریانی جانبی از کنار غشاء عبور داده شده و دفع می گردند.

در سیستم اسمز معکوس دستگاه‌های تصفیه آب آشامیدنی خانگی چه عملی انجام می شود؟

آب ورودی از لوله کشی در ابتدا وارد فیلتر مرحله اول گشته و با توجه به اینکه منافذ این فیلتر حدود ۵ میکرون است از عبور ناخالصی های درشت‌تر مانند گل‌و‌لای و شن و ماسه و زنگ لوله ها جلوگیری می‌نماید. سپس آب وارد فیلتر مرحله دوم می شود و حدود ۹۸ درصد از مواد شیمیایی آلی و ترکیبات کلر را از آب جدا کرده و سپس آب وارد فیلتر مرحله سوم می‌شود که مانع عبور مقادیر بسیاری از مواد شیمیایی و سمی و حتی نمک و کلر محلول در آب می‌شود و سپس در مرحله چهارم آب وارد فیلتر ممبران شده که حدود ۹۵ تا ۹۹ درصد آلودگی های محلول در آب که اندازه آنها بسیار کوچک است (مانند ویروسها ، میکروبها ، انگل ها و باکتری ها ) را جدا کرده و از قسمت فاضلاب به بیرون می فرستد و سپس آب تصفیه شده وارد مخزن تحت فشار می شود تا آب در این مخزن جهت مصرف ذخیره شود. هنگامی که شیر آب نصب شده بر روی سینک ظرفشویی را جهت برداشت آب باز می کنیم مرحله پنجم فیلترینگ انجام می شود به این صورت که آب از مخزن تحت فشار خارج شده و از این فیلتر عبور می کند تا به شیر آب شرب برسد که طی این عمل طعم نامطبوع از آب گرفته شده و به اندازه کافی به آب اکسیژن تزریق می شود و آب سالم و پر اکسیژن را تحویل می دهد.

مواد حذف شده توسط سیستم تصفیه آب آشامیدنی به روش اسمز معکوس
(مواردی که با ۲ ستاره مشخص شده اند طبق آمار اداره آب و فاضلاب بسیار سمی می باشند.)

* آرسنیک – *مواد شوینده – *آلومینیم سیلیکات – نقره – *کادمیم – **جیوه – *کلر – فلوراید – ** برات – *تیرات – *بیکربنات – *سولفات – آهن – **آمونیاک – *باریم – *کرومات – *مواد رادیو اکتیو – **مواد پتاسیم‌دار خطرناک

ویژگی های دستگاه سیستم تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس

– حذف گل و لای، شن و ماسه و زنگ لوله ها و سایر آلودگی های معلق در آب با دقت ۵ میکرون توسط فیلتر الیافی مرحله اول و با دقت ۱ میکرون توسط فیلتر الیافی مرحله دوم و حذف ذرات معلق با دقت 0.0001 (یک ده هزارم) میکرون توسط ممبران RO

– حذف کلر و گازهای شیمیایی، مواد آلی محلول در آب، بو و رنگ نامطبوع و بهبود طعم آب توسط فیلتر کربن فعال

– کاهش مجموع جامدات محلول در آب (TDS) و تبدیل آب‌های سنگین به آب سبک و نرم

– جلوگیری از ایجاد رسوب در کتری، قوری، چای ساز و اتوی بخار

– تبدیل آب های شور به آب شیرین و گوارا توسط غشاهای اسمز معکوس

– قابلیت تولید حداکثر ۸ لیتر آب تصفیه شده در ساعت

– شما بهترین آب، بیشترین مقدار و راحت ترین را، با کسری از هزینه آب بطری بدست می‌آورید

توصیه‌های حفظ کیفیت آب توسط مشترکان

برای حفظ کیفیت آب از سوی مشترکان، موارد زیر پیشنهاد می‌شود:

۱- برای تشخیص این‌که آیا نامناسب‌بودن کیفیت آب (مانند رنگ، طعم، بو و ...) مربوط به تاسیسات داخلی است یا مربوط به آب آشامیدنی توزیعی توسط شرکت آب و فاضلاب، افراد باید نخستین شیر بعد از کنتور که اغلب داخل پارکینگ یا فضای سبز جلوی در ساختمان است را باز و پس از چند ثانیه، یک لیوان شفاف بلوری تمیز را پر از آب کنند و ویژگی‌های ظاهری آب مانند رنگ، بو، ذرات و ناخالصی‌های موجود را بررسی کنند. در صورت وجود اِشکال در آب خروجی از شیر بعد از کنتور،  بلافاصله با سامانه اطلاع‌رسانی ۱۲۲ تماس بگیرند. ولی چنان‌چه آب خروجی از نخستین شیر بعد از کنتور فاقد هر گونه مشکل بود به این معناست که تاسیسات داخلی مشترک باعث بروز مشکل شده است و این امر ناشی از استاندارد نبودن لوله‌ها یا فرسودگی تاسیسات است که در نتیجه کیفیت آب توسط تاسیسات داخلی دستخوش تغییرات شده است و برای رفع مشکل باید تاسیسات داخلی توسط مشترک ترمیم شود.

۲- در صورتی که طی مدت زمان طولانی از آّب شیر برداشت نشده باشد )به عنوان مثال پس از برگشتن از مسافرت) ضروری است قبل از برداشت آب برای مصرف، حتما آب مانده در لوله‌ها و تاسیسات تخلیه شود، تا آب تازه وارد لوله‌ها شده و مصرف گردد. بعضی مشکلات مزه و بوی آب به مراحل تصفیه یا تکنیک‌های آن مربوط نیست، بلکه به علت ساکن‌ماندن آب در انتهای لوله‌ها، لوله‌کشی‌های بلند و شبکه‌های کم‌مصرف است.

۳- مخازن و پمپ‌های شخصی مورد استفاده توسط مشترکان به علت استاندارد نبودن، نصب‌نشدن به صورت اصولی و شست‌وشو نشدن درست با تواتر زمانی مناسب، می‌توانند سبب ایجاد بو، طعم و رنگ در آب شوند.

۴- چنان‌چه تاسیسات داخلی مشترکان به مخزن ذخیره آب مجهز باشد مخازن باید دارای استانداردهای لازم به لحاظ جنس (پلی‌اتیلن)، رنگ (سفید تا در صورت وجود هرگونه آلودگی و کثیفی قابل رویت و تشخیص باشد)، اندازه (بر اساس جمعیت) و نوع طراحی (دوجداره تا باعث تغییرات دمایی آب نشود و دارای در و محل تخلیه بزرگ باشد تا به‌راحتی شست‌وشو شود) باشند و در تواتر زمانی مشخص بازررسی و شست‌وشو شوند. مخزن باید در محل مسقف و به دور از نور مستقیم خورشید نگه‌داری شود.

۵- چنان‌چه در تاسیسات داخلی دارای پمپ نصب شده است، ضروری است محل نصب پمپ بعد از مخزن ذخیره قرار داده شود و مخزن مستقیما از کنتور آب‌گیری کند.

۶- اگر جنس لوله‌های تاسیسات مشترکان استاندارد نباشد (در اثر گرما و سرما قوس پیدا کرده باشد) و یا لوله‌ها مستعمل و فرسوده باشند، می‌توانند سبب ایجاد رنگ، بو و طعم در آب شوند و بر مقبولیت، گوارایی و کیفیت آب اثر منفی داشته باشند.

۷- در برخی از مناطق شهری، مالکان از چاه خصوصی برای تامین آب آشامیدنی استفاده می‌کنند و دارای دو شبکه آب‌رسانی هستند. در این صورت به علت آلوده‌بودن آب چاه‌های خصوصی، استفاده از آب آن‌ها سبب ایجاد آلودگی شدید در آب آشامیدنی توزیعی توسط شرکت آب و فاضلاب می‌شود. بنابراین ضروری است که مشترکان به منظور محافظت از سلامت، بهداشت و کیفیت آب دریافتی از شرکت آب و فاضلاب دو سامانه را به هم متصل نکنند و از متصل‌نبودن دو سامانه  اطمینان کامل داشته باشند.

۸- گاهی آب برداشتی از شیر دارای رنگ سفید است که این رنگ به دلیل هوادهی آب است و باعث افزایش اکسیژن محلول در آب می‌شود که عاملی برای گوارایی و مقبولیت آب است. چنان‌چه رنگ سفید آب توام با بوی شدید وایتکس بود، ضروری است بلافاصله با اداره آب و فاضلاب تماس گرفته شود تا اقدام‌های لازم برای رفع مشکل توسط شرکت آب و فاضلاب انجام شود.

۹- به منظور حذف بوی کلر از آب آشامیدنی، آب برداشتی از شیر باید به مدت پنج دقیقه داخل ظرف تمیزی در دمای اتاق نگه داشته شود و سپس برای آشامیدن مورد استفاده قرار گیرد.

۱۰- به منظور تهیه آب جوش (برای چای و ...) به دلیل ملاحظات بهداشتی، مشترکان باید از شیر آب سرد، آب مورد نیاز را برداشت کنند و برداشت آب از شیر آب گرم به علت آن‌که مسیر آب‌گرم‌کن را طی کرده است، مناسب نیست. هم‌چنین برای تهیه آب جوش، جوشاندن آب به مدت یک تا سه دقیقه کافی است.

۱۱- تشکیل رسوب در کتری و سماور ناشی از سختی موقت آب است؛ سختی موقت آب در اثر حرارت، رسوب می‌کند. چنان‌چه از ظروف پیرکس ضدرسوب برای تهیه آب جوش استفاده کنیم به دلیل ممانعت از تشکیل رسوب لایه چربی روی سطح آب جوش یا چای تشکیل می‌شود.

۱۲- دستگاه‌های تصفیه آب در حقیقت آب‌شیرین‌کن هستند و برای مناطقی کاربرد دارند که دارای آب‌های سنگین و شور هستند. در کلان شهرها، آب آشامیدنی توزیعی دارای TDS (کل جامدات محلول) در حد مطلوب است.

۱۳- به منظور پیش‌گیری از بیماری واگیردار که از طریق تماس دست با شیر آب منتقل می‌شوند، استفاده از شیرهای چشمی در اماکن پر ازدحام مانند مدارس، دانشگاه‌ها، باشگاه‌های ورزشی، مساجد، تفریح‌گاه‌ها، مراکز بهداشتی، مراکز خرید و ... توصیه می‌شود.


منبع:
http://osmahabco.com

 

  ثبت آگهی رایگان