رانیا یاسین ملقب به ملکه رانیا، همسر عبدالله دوم، پادشاه اردن در تاریخ ۳۱ اوت ۱۹۷۰ از پدر و مادر فلسطینی‌تبار، در شهر کویت بدنیا آمد. پدر و مادر او اهلطولکرم فلسطین بودند.

رانیا یاسین تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدرسهٔ انگلیسی کویت گذراند و در سال ۱۹۹۱ از دانشگاه آمریکایی قاهره در رشتهٔ مدیریت بازرگانی فارغ التّحصیل شد. ملکه رانیا همچنین برای مدّتی در کمپانی‌های سیتی‌بانک و اپل مشغول به کار بوده‌است. وی در سال ۱۹۹۵ در مقطع کارشناسی ارشد در رشتهٔ مدیریت ازدانشگاه ژنو سوئیس فارغ التحصیل شد.

 

ازدواج رانیا عبدالله :

آشنایی ملکه رانیا با پادشاه عبدالله بن آل حسین در ژانویه ۱۹۹۳ طی یک مراسم شام صورت گرفت. پس از دو ماه، وی به نامزدی شاهزاده عبدالله دوم درآمد و بالاخره در تاریخ ۱۰ ژوئن ۱۹۹۳ با یکدیگر ازدواج کردند . ملکه رانیا هم اکنون مادر چهار فرزند به نام‌های زیر است:

حسین

ایمان

سلما

هاشم

سوابق ملکه رانیا عبدالله :

ملکه رانیا از جمله طرفداران حقوق زنان است. در سال ۲۰۰۴ نشان کلنل ارتش اردن، از سوی همسرش پادشاه عبدالله دوم به وی اعطا گردید. در سال ۲۰۱۱ از سوی مجلهٔ هارپر و ملکه به عنوان زیباترین بانوی اول دنیا شناخته شد. نام ملکه رانیا همچنین در سال ۲۰۰۵ در میان ۱۰۰ زن قدرتمند دنیا به انتخال مجله فوربز، در رتبهٔ ۸۰ فهرست به چشم می‌خورد.

 

بیانیه ملکه رانیا العبدالله، ملکه اردن درباره کودکان غزه

” همه انسان ها آزاده زاده شده اند و جایگاه و حقوقشان یکسان است”، ماده اول، اعلامیه جهانی حقوق بشر
“همه انسان ها از حق زندگی، آزادی و امنیت برخوردارند”، ماده سوم، اعلامیه جهانی حقوق بشر

در 41 سال گذشته، مردم غزه تحت اشغال زندگی کرده اند. در 18 ماه گذشته تحت محاصره بوده اند و در 10 روز گذشته هدف حمله نظامی وحشیانه و مداوم قرار گرفته اند.
یا اعلامیه جهانی حقوق بشر خیلی جهانی نیست و یا مردم غزه انسان نیستند که ارزش برخورداری از آن حقوق”جهانی” را داشته باشند. این پیامی است که امروز دنیا دارد می فرستد.

امروز، من با نمایندگان عضو خانواده سازمان ملل اینجا هستم تا وسعت بحران انسانی غزه را با شما در میان بگذارم.تنها در غزه بحران انسانی در جریان نیست… انسانیت جهان نیز دچار بحران شده است. نلسون ماندلا زمانی گفت که، “آزادی ما بدون آزادی فلسطینی ها ناکامل است”. امروز من به شما می گویم که انسانیت ما بدون انسانیت آن ها ناکامل است. “جهانی” نیست؛ ناکامل است.

این پیامی است که من به رهبران جهان می فرستم: انسانیت ما ناکامل است وقتی کودکان، فارغ از ملیتشان، قربانی عملیات نظامی می شوند.

بیش از 70 کودک کشته شده، نزدیک به 600 کودک زخمی شده، دنیا به مادران آن ها چه دارد که بگوید؟ به آن مادر فلسطینی که پنج دخترش را در یک روز از دست داده است؟ به مادرانی که کودکانشان از درد می گریند، از ترس درهم می ریزند و با آسیبی روحی دست و پنجه نرم می کنند که شاید هر یک از ما در تمام زندگیش با آن روبرو نشود؟

که آن ها جزئی از تلفات هر دو طرف محسوب می شوند؟
که زندگی آن ها ارزشی ندارد؟
که مرگ آن ها حساب نمی شود؟
که کودکان غزه “حق زندگی، آزادی و امنیت” ندارند؟
به آن ها چه بگوییم؟

این ضروری است که همه ملت ها طوری عمل کنند که جنگ پایان یابد، همه گذرگاه ها، به خصوص کارنی، باز شود و عبور بدون مداخله گندم، سوخت، دارو، و دیگر مایحتاج ضروری اجازه داده شود.

حداقل ما باید بر آتش بس پافشاری کنیم، آتش بسی انسان دوستانه، آتش بسی برای کودکان، تا به زخمی ها کمک کنیم، تا به دنبال آن هایی بگردیم که در زیر آوارها مانده اند، تا از سالخوردگان و بیمارانی که در خانه ها گیر افتاده اند پرستاری کنیم، تا ملزومات، تجهیزات و کارکنان درمانی حیاتی را به آن ها برسانیم.

حداقل دولت ها باید به درخواست فوری 34 میلیون دلاری UNRWA (آژانس امدادرساني سازمان ملل براي آوارگان فلسطيني در خاور نزدیک) برای رفع نیازهای فوری مردم بی گناه غزه کمک کنند.

کودکان غزه، کشته شدگان و آن ها که به زحمت زنده اند… مادرانشان… پدرانشان نباید جزئی از تلفات هر دو طرف باشند. زندگی آن ها اهمیت دارد، از دست دادن آن ها به شمار می آید. آن ها از انسانیت جهانی ما قابل حذف نیستند – هیچ بچه ای، هیچ فردی قابل حذف از آن نیست.

برگرفته از سایت بلوور