دالخانی یا دالیخانی، دهکده ای است نزدیک به رامسر که تقریبا در فاصله سی کیلومتری سمت جنوب شرق رامسر قرار دارد. جنگل دالخانی جنگلی شبه کوهستانی است که حدود 800 متر بالاتر از سطح دریا واقع شده و در نتیجه، انتخاب مناسبی برای ورشکاران کوهنورد و علاقمندان طبیعت می باشد.

غلظت مه جنگل، ویژگی بارز جنگل دالیخانی است که پس از طبیعت بکر و دست نخورده اش، طبیعت گردان را به این جنگل زبیا جذب کرده است. جنگل دالخانی، به «دالان بهشت» شناخته شده است و با درختان جنگلی در هم تنیده و آب و هوایی بی نظیر، خاطره بهترین سفر در طبیعت را میتواند برای شما ثبت کند. همجواری با جنگلهای وسیع رامسر، باعث نامگذاری این جنگل ها به نام دالخانی شده است. این جنگلها در ادامه مسیر جاده ادامه دارند و پس از دالخانی، به جنت رودبار و گرسماسر، اکراسر، گلین و… میرسند. این جنگل، به نام جنگل دالیخانی نیز شناخته میشود

 

چگونه به دالخانی زیباترین جنگل رامسر برویم؟

 

خروجی جنگل دالخانی در مسیر جاده رامسر به تنکابن (شهسوار) قرار دارد. از مسیر کتالم ـ هریس (جاده میرزا کوچک خان)دالخانی بروید یا اگر از سمت شهر رامسر شروع میکنید پس از حدود هفت کیلومتر در جاده آسفالته رامسر به تنکابن (شهسوار)، به سه راهی جنت رودبار خواهید رسید. پس از 23 کیلومتر به جنگل دالخانی خواهید رسید. مسیر آسفالته است و شیب ملایمی به سمت بالا دارد.

اگر قبلا از سایر مناطق جنگلی شمال کشور بازدید کرده باشید متوجه تفاوت بارزی در جنگل دالخانی خواهید شد. به لطف مدیریت شهرداری منطقه رامسر، نظافت مسیر جاده جنگلی رضایت بخش است و در فواصل منظم، سطل زباله و پرسنل یونیفورم پوش جمع آوری زباله ها را مشاهده خواهید کرد. این توجه به نظافت مسیر بخصوص در ایام نوروز و تابستان بیشتر مشهود است. بنابر این انتظار مسیری زیبا، سرسبز و تمیز بدون کیسه های پلاستیکی و بطری های آب معدنی و نوشابه و زباله را داشته باشید آنگونه که پس از بازگشت از جنگل نیز تلاش خواهید کرد کمترین نقش را در آلودگی جنگل دالخانی داشته باشید.


شب ماندن در جنگل دالخانی


اگر میتوانید زوزه شبانه شغال ها را تحمل کنید و امکانات مناسبی نیز برای دفع حشرات موذی دارید باز هم شب ماندن در چادر و در جنگل توصیه نمی شود مخصوصا اگر با خانواده مسافرت می کنید. شما می توانید در سایت ویلاجار، فهرستی از واحدهای اقامتی بصورت اجاره ویلا دربست و یا اجاره سویئت در بخشی از منزل ساکنین محلی را ببینید که با قیمت مناسب ارائه شده اند. پس اقامت شبانه در جنگل دالیخانی را با تامین امنیت و آسایش تجربه کنید. اگر در فصل پائیز یا زمستان به جنگل دالخانی سفر می کنید از امکانات گرمایشی واحد اقامتی مطمئن شوید. در فصل تابستان نیازی به کولر ندارید چون هوای جنگل دالخانی، گرم و شرجی نمی شود.