اسیکس | نامی اشنا در صنعت تولید کفش های ورزشی ، شاید بتوان علت شهرت برند اسیکس را بیشتر در کیفیت و طراحی های فوق العاده و امروزی آن دانست . کمپانی تولید لوازم ورزشی اسیکس ASICS که در سال 1949 میلادی توسط کیهاچیرو اونیتسوکا تاسیس شد. وی که به تولید کفش های بسکتبال در ژاپن می پرداخت در سال 1977 میلادی نام اسیکس را برای برند خود در نظر گرفت .

 روح سالم در بدن سالم " Anima Sana In Corpore Sano " 

این عنوانی است که مفهوم اسیکس را می رساند و مخفف شده از حروف لاتینی است که به اسیکس معنی می بخشد . آقای اونیتسوکا بر این باور بود که برای داشتن زندگی شاداب و سالامت باید به ورزش اهمیت ویژه ای داد.

آزمایشگاه اسیکس

یکی از بزرگترین مراکز تخصصی تحقیق و پژوهش در زمینه تولید لوازم ورزشی مربوط به کمپانی اسیکس می باشد. مجموعه ای به وسعت 14 هزار متر مربع که شامل چندین آزمایشگاه فوق پیشرفته که در آن حرکات بدن را تحلیل می کنند و تیمی گسترده و 200 نفری در آن به فعالیت می پردازند.

نمایندگی های اسیکس

شرکت اسیکس با توجه به عرضه جهانی محصولات خود در اکثر کشورهای اروپایی و آسیایی و امریکایی نمایندگی فعال دارد. همچنین فروشگاه چارسونِت به عنوان عامل فروش اسیکس اقدام به عرضه این محصولات میکند.

 

 

چشم انداز اسیکس

برند اسیکس در سال 1977 به « اسیکس ASICS-»  تغییر یافت به خاطر حرف اول واژگانش از ضرب المثل لاتین   " Anima Sana In Corpore Sano "  به معنی " صدای ذهن در صدای بدن " یا همان " عقل سالم در بدن سالم آمده است. کمپانی اونیتسوکا که پیام آور اسیکس است در سال 1949 بلافاصله پس از جنگ جهانی دوم تاسیس گردید و این زمانی بود که بچه ها برای ورزش نمی توانستند کفش ورزشی خود را تهیه کنند.طبق فلسفه ی اونیتسوکا " پایه و اساس جوانی ورزش است. "به همین خاطر کمپانی در صدد است تا باورها و اعتقادات خاصی را در زمینه ی تولید کفشهای ورزشی ادامه دهداسیکس بیانگر این فلسفه است.

تاریخچه ی کمپانی:

شرکت اسیکس یکی از تولیدکنندگان اصلی کفشهای ورزشی و لوازم دیگر در ژاپن است.این کمپانی از مثل یا عبارت لاتینanima sana in copore sanaبه معنی "عقل سالم در بدن سالم"در ایالات متحده استفاده میکند.

اسیکس بعنوان بهترین کمپانی تولید کننده ی کفشهای مخصوص دویدن شناخته شده است و علاوه بر آن کفش چند رشته ی ورزشی مثل بسکتبال,والیبال و کشتی را تولید میکند که ثبت امتیاز برای کفشهای بسکتبال ژاپنی تحت کنترل این کمپانی میباشد.

ناگفته نماند اسیکس حضور فوق العاده مﺆثری در اجتماع بین المللی کفش مخصوص دویدن دارد و اسپانسر ماراتن شهر نیویورک هم میباشد که 40 درصد از رقبای فعلی,کفش همین کمپانی را به پا دارند.شرکتهای تابعه ی کمپانی اسیکس در استرالیا,برزیل,چین,اروپا و کره قرار دارند. علاوه بر آن در ارواین مرکز کالیفرنیا شرکت Tiger اسیکس تاسیس شده است.

آغاز تاسیس کمپانی اسیکس:

کیهاچیرو اونیتسوکا در سال 1949 شرکت اسیکس,شرکت اونیتسوکا را در کوبه ی ژاپن  تاسیس و پایه گذاری کرد.با استفاده از ورزشهایی که به عنوان شیوه ی توانبخشی نوجوانان پس از جنگ جهانی دوم بود, در او انگیزه ی تاسیس این کمپانی ایجاد شد.او تجربه ی کمی در زمینه ی تولید کفش داشت اما زمینه ی تحقیقات فیزیولوژیکی اش را با ذوق و اشتیاق هر چه تمامتر انجام داد.همچنین ایده هایی برای حوزه های دیگر زندگی طراحی نمود بطوریکه از حفره های تنفسی هشت پاها که در سالادش توجهش را به خود جلب کرده بود در طراحی کف کفشهای بسکتبال الهام گرفت.در واقع کمپانی مدعی است که در تولید نخستین کفشهای بسکتبال ژاپن از لقب "باشو" استفاده شده و مشخصه ی آن چهره ی یک ببر است که در کف کفش قرار داده شده است. این مشخصه علامت تجاری کمپانی محسوب میشود.

اونیتسوکا از همان ابتدای کار تعهدات و اقداماتی نوین از خود نشان داد.نخستین کفشهای والیبال کمپانی در سال 1951 معرفی شدند که با کفهای لاستیکی دچار استحکام شده بودند.چندین ابتکار فنی با استفاده از کفش  Tiger Marathon Tabiبه ثبت رسید.در رویه های کفش از وینیلون(نوعی پلاستیک محکم و در عین حال منعطف) که یک فیبر مصنوعی است,استفاده شد.یک نوار که اطراف کفش قرار داشت از گودی پا حفاظت میکرد.اونیتسوکا در اواسط سالهای 1950 پیشنهادات و نقطه نظرهای دوندگان سر تا سر جهان را ارتقا بخشید.کفشEkiden Marup نخستین کفش مخصوص دوی ماراتن بود که قسمت پنجه اش گرد بود.

یکی از پیشنهادات اونیتسوکا رقابت دوی مارتن آبب بیکیلا با پاهای برهنه بود که او کفشهای Magic Runner کمپانی را به پا داشت.این مدل کفش رانینگ  که چند منفذ برای تهویه ی هوا و خنک نگهداشتن کفش در کف آن قرار داشت در سال 1959 معرفی شد .اونیتسوکا این مدل کفش را به گونه ای تعبیه کرد تا از ایجاد میخچه در پاهای دوندگان دوی ماراتن جلوگیری کند.کنجی کیمیها دونده ی دوی ماراتن با استفاه از کفشهای  Magic Runner  برنده ی مدال نقره در مسابقات المپیک  1968 مکزیکو شد.

ابتکارات فنی ادامه داشتند.اونیتسوکا اولین کفش را با رویه ی مصنوعی ,مناسب تمام فصول  و برای سطح پیاده روها تولید کرد که این کفشها در سالهای 1970 به بازار عرضه شدند.

کمپانیTiger Paw DS_5700 در سال 1974 تاسیس شد.اونیتسوکا در ابتدا از متریال بالشتک گذاری  EVAکه در تمام کفشهای کل دنیا موجود میباشند,استفاده کرد.این کفشها در سال 1975 در وسایل آموزشی  Limber_UP XLاونیتسوکا مشاهده شدند.

وجود ژلهای موفقیت در اواخر سالهای 1980:

وجود ژلهای انتی شوک در کفشهای اسیکس با ظاهر کفش دویدن Freaksو کفش بسکتبال Fable Radickدر سال 1987 مشابه بودند.این ژل در کفشهای سبکتر همراه با بالشتک گذاری توسط اسفنج EVA موجب میشود تا میزان علاقمندی دوندگان حرفه ای به این برند بیشتر شود.

در سال 1987 اسیکس یک آزمایشگاه جدید و  مخصوص مهندسی ورزش را با 27 میلیون دلار هزینه در شهر کوبه احداث کرد.چند ماه بعد شرکت اسیکس به عنوان نماینده ی تجاری ژاپنی ها برای تولید محصولات اسکی فرانسوی در نظر گرفته شد.این کمپانی از سال 1979 به تجارت تجاری برند Atomicاسکی  در ژاپن پرداخت.

برخی از تلاشهای اسیکس بیشتر به جنبه ی مد اختصاص داده شدند تا به عملکرد آن.اینکمپانی رویه ی رنگی کتانی های زنانه را در سال 1988 عرضه کرد و پخش کتانی های  La Gear را در سال 1990 در کشور ژاپن به عهده گرفت.

کمپانی اسیکس با فروش های بین المللی تقریبا 1 بیلیون دلاری در سالهای 1980 خداحافظی کرد.بخش ایالات متحده که در تجارت محصولات ورزشهایی همچون دویدن,والیبال و کشتی قوی بود در سال 1989 به سقف فروش 110 میلیون دلاری دست یافت.از گذشته تا کنون تمرکز و توجه بیشتر بر سر مساله ی تجارت و تبلیغات در بازارهای ایالات متحده است.کمپانی هم تا 5 سال آینده به رشد و پیشرفت بیش از 20 درصدی در زمینه ی فروش دست یافته است.

رقبای اصلی: Adidas_Salomon AG , میزانو , برند کفش ورزشی New Balance , نایک , شرکت بین المللی ریباک و ساکونی

برگرفته از چارسونِت