با برترین آثار تاریخی ایران آشنا شوید

ایران کشوری با قدمت، تمدنی دیرینه و فرهنگی غنی، دارای آثار تاریخی ارزشمند زیادی از دوره های مختلف است. زمانی ایران زمین به عنوان امپرطوری قدرتمندی در کل جهان شناخته می شد. شگفتی های تاریخی فراوانی در ایران وجود دارد که بازدید از آن ها برای گردشگران علاقه مند به تاریخ و آثار تاریخی بسیار جالب توجه است. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا با چندی از زیباترین آثار تاریخی ایران آشنا شوید.

 

مسجد امام اصفهان

یکی از آثار تاریخی ایران که از معماری خاص و منحصر به فردی برخوردار است مسجد امام اصفهان نام دارد. نمای این مسجد با ظرافت خاصی پوشیده از موزاییک های آبی و زرد رنگ زیبا می باشد که جلوه ای خیره انگیز به آن داده است. این مسجد به قدری زیباست که هنگام بازدید می توانید ساعت ها در حیاط و اطراف مسجد پیاده گردی کنید، با دقت غرق در جزئیات معماری شوید و به رازهای کشف نشده ی این آثار تاریخی ارزشمند ایرانی پی ببرید.

یکی از تجربیات بی نظیری که نباید در هنگام بازدید از مسجد امام اصفهان از دست دهید این است که در زیر مرکز گنبد اصلی، بر روی مربع کوچکی که سنگ آن جنس متفاوتی دارد بایستید. وقتی در این قسمت ایستادید صحبت کنید، انعکاسی که توسط صدای شما ایجاد می شود غیر قابل وصف است! این تجربه به تنهایی ارزش بازدید از مسجد را دارد.

آثار تاریخی ایران مسجد امام اصفهان

کاخ عالی قاپو، اصفهان

یکی دیگر از آثار تاریخی ایران که دارای معماری خاص و بی نظیر است، کاخ عالی قاپو در اصفهان می باشد. کاخ عالی قاپو به معنای واقعی تداعی گر دوره های تاریخی مختلفی است که گذر زمان را می توانید در آن احساس کنید. ساختمان کاخ عالی قاپو اصفهان در مراحل مختلف احداث شده است. ساخت ورودی آن با استفاده از مکعب های فشرده آغاز شده، سپس به سالن بالا گسترش پیدا کرده و دو طبقه ی دیگر در بالای ورودی به آن اضافه کرده اند.

از آنجایی که در دوره ی سلسله ی صفویان، شاه عباس عالی قاپو را به عنوان محلی برای سرگرمی مهمانان استفاده می کرد، یک سالن مختص موسیقی هم در بالای کاخ وجود دارد. همچنین هر یک از اتاق های کاخ عالی قاپو اصفهان از تزئینات و دکوراسیون ظریف و زیبا برخوردارند.

کاخ عالی قاپو اصفهان اثر تاریخی ایران

مسجد نصیر الملک شیراز

یکی از جاذبه های ایران که شهرتی جهانی دارد، مسجد نصیر الملک شیراز است. نصیر الملک شیراز با نام مسجد صورتی نیز خوانده می شود. به جرات می توان گفت که امکان ندارد گردشگری وارد این بنای ارزشمند تاریخی ایرانی شده باشد و مسحور زیبایی های بی نظیر معماری آن نشود!

مسجد نصیر الملک شیراز از برترین آثار تاریخی ایرانی با معماری منحصر به فرد است. پس اگر به شیراز سفر کردید توصیه می کنیم صبح سحر به بازدید از مسجد صورتی بروید. هنگام طلوع خورشید می توانید از فضای ساکت و آرامش بخش مسجد لذت ببرید. زمانی که خورشید طلوع می کند بازتاب نور از شیشه های رنگی نصیر الملک حال و هوایی عرفانی و فراموش نشدنی را برایتان رقم می زند.

بهتر است بدانید که در دیگر ساعات روز مسجد پر از گردشگرانی است که از سراسر دنیا برای بازدید از معماری بی نظیر آن آمده اند.

مسجد نصیر الملک شیراز اثر تاریخی

خانه قوام شیراز

شیراز مملو از آثار تاریخی ایرانی منحصر به فرد است که هر یک از ویژگی های معماری بی بدیلی برخوردارند. زمانی که مسجد نصیر الملک پر ازدحام می شود، می توانید با کمی پیاده روی به خانه ی قوام شیراز برسید. این خانه ی تاریخی در حدود سال های ۱۸۷۹ تا ۱۸۸۶ احداث گردید و نمای ساختمان نمایشی خاص از انعکاس آینه ها و موزاییک ها را برای بازدیدکنندگان به ارمغان می آورد. معماری داخلی و خارجی خانه قوام بسیار زیبا و حیرت انگیز است.

خانه تاریخی قوام شیراز

نقش رستم شیراز

در حدود ۱۲ کیلومتری شمال غرب پرسپولیس، آثار تاریخی جالبی قابل مشاهده است که نقش رستم نام دارد. نقش رستم بر روی کوهی حکاکی شده که محل نهایی استراحت پادشاهان هخامنشی بوده است. متاسفانه مقبره های موجود در این مکان توسط اسکندر مقدونی مورد تجاوز قرار گرفته بود، اما تاثیری بر روی ظاهر شگفت انگیز بیرونی آن ها نداشته است.

نقش رستم شیراز آثار تاریخی ایران

پرسپولیس شیراز

آثار تاریخی ایرانی معروف، پرسپولیس یا شهر ایرانیان، که در دوران امپراطوری هخامنشیان پایتخت جشن های ایرانی بود، در فاصله ی ۶۰ کیلومتری شمال شرق شیراز قرار دارد. البته امروزه چیزی به جز خرابه ای از پرسپولیس تاریخی باشکوه باقی نمانده است. خرابه های باستان شناسی در مجموع ۱٫۶ کیلومتر از مساحت را پوشش می دهند.

این شهر باستانی با شکوه از ستون های با عظمت متعدد، دو قصر سلطنتی و باغ هایی برخوردار است. دروازه ی ورودی بین المللی پرسپولیس دربردارنده ی نام کاوشگرانی است که هزاران سال قبل نامشان را روی دیوارها حکاکی کرده بودند. امروزه این دیوار را برای محافظت بیشتر با مانعی شیشه ای پوشانده اند.

به جز تعداد گردشگران زیادی که برای بازدید از این محوطه ی تاریخی به شیراز سفر می کنند، تاریخچه ی دیرینه و غنی پرسپولیس موجب قدرت بخشیدن به آن شده است.

پرسپولیس آثار تاریخی ایران

شهر تاریخی یزد

یزد مملو از ساختمان های یک طبقه ی خشتی تاریخی است که در میان کوچه های باریک شهر پنهان شده اند. معماری آثار تاریخی یزد برای علاقه مندان به بازدید از جاذبه های تاریخی بسیار جالب و دیدنی است. جالب است بدانید که یزد با عنوان بزرگترین شهر خشتی در دنیا شهرت دارد. اغلب خانه های یزد دارای حیاط به همراه حوضی کوچک در وسط آن هستند.

یزد در منطقه ای خشک و گرم و کویری قرار دارد، به همین دلیل در گذشته به منظور خنک سازی داخل خانه ها و افزایش گردش هوا، از بادگیر استفاده می کردند. معماری و ساختار بادگیرهای ایرانی به قدری پیچیده و جالب است که موجب حیرت همه می شود. با رفتن به بالای پشت بام، دنیای دیگری پیش رویتان خواهد آمد.

چشم اندازهای زیبا از گنبدهای کاهگلی به همراه بادگیرهای با شکوه، حال و هوایی خاص را برایتان ایجاد می کنند. تماشای معماری کهن شهر کاهگلی یزد از نمای بالا واقعا حیرت انگیز است.

شهر تاریخی یزد

کاخ گلستان تهران

مجموعه ی تاریخی کاخ گلستان تهران با ۱۷ سازه ی مختلف در باغی ایرانی، از دیگر آثار تاریخی ایرانی است که دارای معماری با شکوه و بی نظیر می باشد. تقریبا تمام سازه های معماری کاخ گلستان در دوره ی سلسله ی قاجار و حدودا بین سال های ۱۷۹۷ تا ۱۸۳۴ ساخته شده اند.

متاسفانه در گذشته تعداد زیادی از ساختمان های مجموعه تاریخی کاخ گلستان تهران تخریب شدند. کاخ گلستان از جمله آثار تاریخی ایران است که در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

کاخ گلستان آثار تاریخی ایران

ایران با قدمت دیرینه ای که دارد مملو از آثار تاریخی ارزشمند است که حتی برخی از آن ها کم تر شناخته شده اند. آثار تاریخی که در بالا به آن ها پرداختیم تنها تعداد معدودی از جاذبه های تاریخی ارزشمند ایران هستند.