کاملا روشن است که در عرصه سفرهای بین‌المللی گذرنامه کشورها دارای اعتبار یکسانی نیستند. در این رابطه، به تازگی سنگاپور جایگاه نخست را در سایه حذف اخذ روادید توسط دولت پاراگوئه برای دارندگان گذرنامه این دولت شهر آسیایی کسب کرده است.

البته این آمار توسط پاسپورت ایندکس، ابزار رایگان تعاملی آنلاین در حوزه رنکینگ گذرنامه‌ها در سطح بین‌المللی (بر اساس سفر بدون ویزا به کشورها و نیز ویزا در بدو ورود)، ارائه شده است.

طبق گزارش پاسپورت ایندکس در حال حاضر دارندگان گذرنامه‌ دولت‌شهر سنگاپور می‌توانند بدون نیاز به اخذ ویزا به ۱۵۹ کشور جهان سفر کنند. گفتنی است پیش از حذف قانون اخذ روادید توسط پاراگوئه این آمار ۱۵۸ کشور بود و از این نظر کشور آلمان با سنگاپور در جایگاه یکسانی قرار داشت.

مدیر آرتون کپیتال (Arton Capital) سنگاپور در این رابطه چنین اظهار کرد:این برای نخستین بار است که گذرنامه کشوری آسیایی به چنین جایگاهی در سطح جهان دست پیدا می‌کند. البته جایگاه گذرنامه سنگاپور از سال ۱۹۶۵، از زمان استقلال، روند رو به رشد داشته است.

 

وی در ادامه اظهاراتش افزود:

این پیشرفت در سایه راهکارهای دیپلماتیک رخ داده است و فرصت بسیار ارزشمندی در عرصه جهانی است. همچنین، برخلاف اعضای پیمان شینگن سنگاپور به تنهایی موفق به افزایش اعتبار گذرنامه و سفر بدون ویزا به سایر کشورها شده است؛ زیرا این کشور همانند دیگر کشورهای آسیایی محدودیت دریافت ویزا برای اتباع خارجی را اعمال نمی‌کند.

در این رابطه، سه کشور دیگر آسیایی شامل کره جنوبی، ژاپن و مالزی در لیست بیست گذرنامه معتبر جهان قرار دارند.