حساسیت به مواد غذایی، گیاهان خاص و آب و هوای فصول مختلف سال از جمله مشکلاتی هستند که در حال حاضر بسیاری از مردم دنیا را درگیر خود کرده اند و در بعضی موارد به دلیل عدم آگاهی افراد از آلرژی های خود، منجر به آسیب های جدی و حتی مرگ شده اند.

آلرژی بدن هر فرد را در زمانی بین 5 الی 20 دقیقه شناسایی می کند

پژوهشگران مؤسسه فناوری فدرال سوئیس (EPFL) نیز چند سالی است که با آگاهی از این موضوع، روی روشی دقیق و سریع برای شناسایی آلرژی در افراد مختلف کار می کنند و با تأسیس استارتاپی تحت عنوان «Abionic» در سال 2010، پلتفرمی به نام «abioSCOPE» را توسعه داده اند که می تواند با یک قطره خون، آلرژی های بدن هر فرد را در زمانی بین 5 الی 20 دقیقه شناسایی کند.

برای شناسایی آلرژی از طریق پلتفرم abioSCOPE، ابتدا یک قطره از خون فرد مورد نظر با یک ترکیب شیمیایی ویژه (واکنش‌گر ناب) مخلوط می شود و در کپسول مخصوصی قرار می گیرد. این کپسول سپس روی یک دیسک وارد دستگاه abioSCOPE شده و به وسیله لیزر بررسی می شود.

 

لازم به ذکر است که در صورت وجود آلرژی در بدن افراد، ترکیب شیمیایی ویژه ساختارهای مولکولی پیچیده ای ایجاد می کند که به راحتی توسط سیستم شناسایی دستگاه قابل تشخیص هستند.

گفتنی است پلتفرم abioSCOPE در حال حاضر تنها قادر به تشخیص آلرژی به گربه، سگ، چمن و گرده گیاهان بوده و پژوهشگران در تلاشند تا در آینده نزدیک امکان شناسایی سایر آلرژی ها را نیز از این طریق ممکن کنند.