کازابلانکا بزرگ ترین شهر کشور مراکشِ که در کنار اقیانوس زیبای اطلس جای دارد. سواحل اطلس زیبایی خاصی به این شهر هدیه کرده به طوری که کازابلانکا بابت این زیبایی ها لقب عروس شهرهای آفریقا رو به خود گرفته است.
 
 کازابلانکا حدود ۱۵۰ سال پیش دهکده خیلی کوچیکی بود و چند هزار نفر بیشتر جمعیت نداشت. اما اوضاع امروزه شهر خیلی تغییر کرده. الان بیشتر ساکنان کازابلانکا بومی نیستن و فقط به امید پیدا کردن فرصت‎ های شغلی بهتر و زندگی بهتر به این شهر مهاجرت می کنن. کازابلانکا شهری با نظم و قانون شهر های توسعه یافته نیست و در اینجا باید انتظار شلوغی و ترافیک رو داشته باشین اما کنار شلوغی ها پر از قصه های قدیمیه که باید تو کوچه های شهر بگردین و پیداش کنین. مثل قصه زیبای فیلم کازابلانکا معروف که حتی خیلی از ماها این شهر رو به خاطر این داستان و فیلم می شناسیم و اگه مایکل کورتیس این فیلم رو نساخته بود، شاید اصلا اسم این شهر به گوش ‎مان هم نخورده بود. اما حداقل می دونیم که این شهر از پایتخت کشور مراکش هم معروف تره و بین توریست ها محبوبیت بیشتری داره.
خلاصه این که اگه به این شهر سفر کردین و از زندگی پرهیاهوی شهری خسته شدین به ساحل های زیبا و بی نظیر شهر پناه ببرین و از عظمت بی کران اقیانوس اطلس لذت ببرین و به آرامش برسین.
 

کجا اقامت کنم؟

 
این شهر هم مثل بقیه شهرها پر از هتل های ۲ تا ۵ ستاره است و شما می تونین با توجه به اندازه ای که قراره هزینه کنین، هتل مورد نظرتون رو انتخاب کنین.
 

چی بخورم؟

 
غذاهای مراکشی کاملا شبیه غذاهای اسپانیایی هستن و در رستوران های این شهر گردشگرا خیلی راحت می تونن انواع غذا های اسپانیایی، مراکشی و اروپایی رو تهیه کنن. از غذای محبوب خود مراکشی ها میشه به خوراک گوشت، کباب بره، سوپ گوجه فرنگی و لوبیا، سالاد مراکشی و مرغ شکم پر اشاره کرد. کافه های این شهر خیلی معروفن. بعضی از کافه ها دقیقا شبیه کافه ای که در فیلم کازابلانکا نمایش داده شده ساخته شده و همین طور هر شب موسیقی زنده «همچنان که زمان می گذرد» برای مشتریان اجرا میشه. بی نظیره و واقعا نوشیدن قهوه داغ و خوش طعم با شنیدن صدای موسیقی ۴۵ سال پیش، آرامش بخشه. پس اصلا از دستش ندین و خودتون رو به یه نوشیدنی در این کافه دعوت کنین.
 

کجاها برم؟

 
این شهر هم مثل بقیه شهرها پر از جاهای دیدنی و گردشگریِ که باعث شده توریست های زیادی سمتش جذب بشن. یکی از جاهایی که نباید دیدنش رو از دست داد مسجد حسن دوم  که این مسجد سومین مسجد بزرگ در جهانه و بلندترین مناره جهان نیز در این مسجد ساخته شده. تمامی گردشگرا چه مسلمان و چه غیرمسلمان می تونن از ساعت ۹ صبح از این مسجد بازدید کنن و از دیدن تزئینات زیبا و کاشیکاری های فوق العاده و همچنین حمام بزرگی که در این مسجد ساخته شده لذت ببرن. شهر قدیم کازابلانکا که بهش مدینه هم گفته میشه برخلاف بافت مدرن شهر که ساختار اروپایی داره، بافت سنتی داره که واقعا دیدنی و لذت بخشه. پس اگه دوست دارین چهره قدیمی شهر های شمال آفریقا رو ببینین بازدید از مدینه رو فراموش نکنین. مسجد قدس و ویلای هنر کازابلانکا هم از دیدنی های با ارزش شهر هستن که حتما باید تو لیست گردشگری شما قرار بگیرن.
 

مسجد حسن دوم

 
این مسجد که به لحاظ وسعت پس از مسجد الحرام و مسجد النبی قرار داره، در ساحل شهر کازابلانکا و بخشی از آن بر روی آب قرار داره و با کمک های مردمی ساخته شده. کارساخت مسجد حسن دوم در سال ۱۹۸۰ آغاز و در سال ۱۹۹۳ به پایان رسید تا به مناسبت شصتمین سال تولد حسن دوم پادشاه مراکش افتتاح بشه. این مسجد بلند ترین ساختمان در جهان مسجد محسوب می شه که ارتفاع مناره های آن به ۲۱۰ متر می رسه و با داشتن ۲۰ هزار متر مربع وسعت بزرگ ترین مسجد جهان پس از مسجد الحرام و مسجد النبی به شمار می ره.
مسجد حسن دوم ظرفیت پذیرش ۲۵ هزار نفر رو داره که از این تعداد مکان نماز خوندن پنج هزار زن جدا شده و در کنار دریای آتلانتیک قرار داره و با نور های لیزری جهت مکه رو از مناره های خود نشون می ده که نور رو میشه از فاصله چند مایلی در دریا مشاهده کرد.
 

ویلای هنر کازابلانکا 

 
این ویلا که تو یه باغ دلپذیر و نزدیک پارک د لا لیگ قرار گرفته، آثار هنر بین المللی و نمایشگاه مراکش امروزیه.
 

شهر قدیم کازابلانکا

 
بخش قدیمی شهر کازابلانکا مدینه نام داره. مدینه در عربی به معنی شهرِ و کازابلانکا از دیرباز به این نام شناخته می شده. برخلاف بافت مدرن شهر که ساختاری اروپایی داره، مدینه دارای بافت سنتیِ و اگر خواهان دیدن چهره قدیمی شهرهای شمال آفریقا هستید حتما به مدینه برید و از نزدیک زیبایی ها رو ببینید.
برگرفته از نبض ما