در عصر کنونی که ورود به فضای اینترنت و خرید آنلاین به فرآیندی عادی تبدیل‌شده است. اما همچنان تعداد زیادی از افراد هستند که به فضای مجازی و علی‌الخصوص خرید از آن هیچ اعتمادی ندارند. طبق تحقیقات انجام شده اکثر این افراد سنی بالای ۳۰ سال دارند اما در بین آن‌ها نسل‌های جوان‌تری نیز به چشم می‌خورد. علم ثابت کرده است که با افزایش سن فرآیند یادگیری و پذیرش اتفاقات و تکنولوژی‌های جدید برای انسان‌ها سخت‌تر می‌شود. اما در این مقاله می‌خواهیم ببینیم دلیل بی‌اعتمادی برخی از این افراد خصوصا نسل جوان به فروشگاه‌های اینترنتی و راه‌کارهای جلب اعتماد آن‌ها چیست؟ در این تحقیق ما تعدادی از کاربرانی که به‌هیچ‌عنوان به خرید آنلاین اعتقادی ندارند را گرد هم آورده و از آن‌ها علت این رفتار را جویا شدیم.

 

اعتماد نداشتن به فروشگاه‌های اینترنتی

 

طبیعی است که وقتی شما فروشگاهی را در فضای مجازی مشاهده می‌کنید، نتوانید در همان قدم اول به آن اعتماد کنید. در عصر کنونی اگرچه تکنولوژی پیشرفت داشته اما از آن سو روش‌های کلاه‌برداری و فریب مشتریان نیز به روز شده‌اند. این روش‌ها تا حدی پیشرفته شده‌اند که هکرها سایتی مشابه گوگل را ساخته و اطلاعات کاربران را به سرقت بردند. و یا در نمونه‌ای دیگر شاهد حمله و سرقت حساب‌های کاربری شرکت بزرگی همچون یاهو بودیم.

 

اما چطور می‌توان از امنیت فروشگاه‌های اینترنتی که در آن هستیم اطمینان حاصل کنیم. نخستین قدم نشان نماد اعتماد الکترونیکی است که در ایران آن را با نام ای‌نماد می‌شناسیم. اگر وب‌سایتی دارای نشان ای‌نماد باشد آن کسب‌وکار اینترنتی تأیید شده است. توجه داشته باشید که حتماً بر روی لوگوی ای‌نماد کلیک کنید و توضیحات آن دامنه در صفحه جدیدی برای شما باز شود و یا به وب‌سایت www.eNAMAD.ir مراجعه کرده و نام دامنه‌ای که در آن هستید را جستجو کنید. این کار بدان منظور است که فروشگاه‌های اینترنتی تقلبی از تصویر دروغین ای‌نماد در وب‌سایت خود استفاده می‌کنند. از دیگر نشان‌های قابل‌اطمینان نشان طلایی‌رنگ مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال است. بر روی این نشان نیز کلیک کرده و از صحت اطلاعات فروشگاه اینترنتی که در آن هستید اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این راه‌حل‌ها رتبه وب‌ فروشگاه اینترنتی در وب‌سایت جهانی Alexa نیز می‌تواند منبعی تا حد زیادی معتبر به شمار رود.

 

 

محتوای بخش درباره ما (About us) و قوانین و مقررات سایت نیز می‌تواند تا حد زیادی به جلب اعتماد مشتریان کمک کند. همیشه باید داشته باشید راه‌های دسترسی کاربران با فروشگاه را باز بگذارید. درج آدرس، شماره تلفن، پشتیبانی تلفنی امور مشتریان، پاسخگویی به ایمیل‌ها و پاسخ به نظرات کاربران در شبکه‌ها اجتماعی و اجازه دادن برای درج نظر و Comment از دیگر راه‌های احترام به مشتری است.

 

ندیدن کالا از نزدیک و پرداخت پول

 

هنگامی‌که ما از این افراد دلیل خرید نکردن از فروشگاه‌های اینترنتی را جویا شدیم تمامی آن‌ها بدون استثنا به ندیدن کالا از نزدیک اشاره کردند. آن‌ها به‌اتفاق معتقد بودند قبل از خریداری کالا باید آن را از نزدیک دیده و از فرم ظاهری، جنس و رنگ آن‌ها اطمینان حاصل کنند. در این زمینه اکثر فروشگاه‌ها اینترنتی حق را به مشتریان خود می‌دهند. ساده‌ترین راه‌حلی که کسب‌وکارهای مجازی در این زمینه می‌توانند انجام دهند عکس‌برداری دقیق، رنگ‌های درست، ساخت ویدیو و ارائه اطلاعات دقیق از کالاست. علاوه بر این اگر فروشگاهی اصل بودن جنس خود را تضمین کند، مشتریان با کالای موردنظر خود آشنایی داشته و دیگر نگران مغایرت آن نخواهند بود.

 

 

از دیگر روش‌های راضی نگه‌داشتن مشتریان در این شرایط امکان پرداخت پول پس از دریافت کالا است. مشتریان می‌توانند کالای خود را بدون پرداخت ریالی پول خریداری کرده و پس از دریافت کالا توسط مامور تحویل پول آن را پرداخت کنند. این موضوع تا حد زیادی نگرانی مشتریان را از بین خواهد برد.

 

بازگشت کالا

 

علاوه بر این سیاست‌هایی نظیر بازگشت کالا که در فروشگاه اینترنتی بامیلو به ۳۰ روز می‌رسد و یا امکان سفارش دو سایز مختلف از یک پوشاک و برای کسب اطمینان از سایز انتخابی از دیگر خدماتی است که کسب‌وکارهای آنلاین برای جلب رضایت مشتریان خود و جلب اعتماد آن‌ها انجام می‌دهند. بیشتر بودن زمان بازگشت کالا نشان‌دهنده قدرت فروشگاه اینترنتی و اطمینانی است که آن فروشگاه به کیفیت محصولات خود دارد.

 

امن نبودن اطلاعات شخصی

 

یکی از بزرگ‌ترین ترس‌های افرادی که از فروشگاه‌های آنلاین خریداری نمی‌کنند، به سرقت رفتن اطلاعات شخصی و سوءاستفاده از آن‌ها است. این موضوع نه‌تنها در رابطه با حساب کاربری فرد در فروشگاه اینترنتی صدق می‌کند، بلکه ترس از به سرقت رفتن اطلاعات حساب بانکی هنگام پرداخت نیز وجود دارد.

 

فروشگاه‌های اینترنتی در این زمینه می‌توانند با ایمن ساختن بستر وب‌سایت خود و استفاده از درگاه‌های امن SSL اعتماد مشتریان خود را جلب کنند. همواره باید به یادداشت که ایمنی و حفظ حریم شخصی کاربران در اولویت قرار داشته و از بین رفتن این حریم شخصی نشان‌دهنده بی‌اعتبار بودن و سست بودن آن فروشگاه‌های اینترنتی است.

 

امنیت درگاه‌های پرداخت را بانک‌های سرویس‌دهنده تأمین می‌کنند که خوشبختانه در ایران میزان سرقت از این درگاه‌ها بسیار پایین است. هنگام پرداخت از درگاه‌های بانکی همواره چندین نکته را به یاد داشته باشید. نخست چک کردن URL (آدرس اینترنتی) با عبارت نوشته‌شده در پایین صفحه است. نکته دوم این است که همیشه از صفحه‌کلیدهای مجازی که درگاه‌های بانکی در اختیار شما قرار ‌می‌دهند استفاده کنید. بدین ترتیب سارقان مجازی نمی‌توانند رمز عبور کارت‌بانکی شمارا به سرقت ببرند و از آن سوءاستفاده کنند.

 

البته هیچ‌گاه نمی‌توان امنیت را به صد در صد رساند. همان‌طور که اگر بخواهید به فروشگاه‌های حقیقی سطح شهر مراجعه کنید امکان سرقت کیف پول شما توسط سارقان نیز وجود دارد در فضای مجازی نیز این احتمال وجود دارد. اما طبق گزارش‌های به‌دست‌آمده احتمال سرقت در فضای مجازی بیش از ۱۰ برابر کمتر بوده و به دلیل اینکه تمامی فعالیت‌های کاربران در قالب log ذخیره‌سازی می‌شود، در صورت وقوع سرقت امکان پیگیری و دستگیری سارق نیز به‌مراتب بیشتر است.

 

اما نباید فراموش کنیم که از دست دادن اطلاعات و از بین بردن حریم شخصی کاربران نیز همواره اتفاقی اجتناب‌ناپذیر است تا جایی که می‌بینیم شرکت‌های بزرگی همچون اپل و یاهو نیز نتوانستند به‌خوبی از اطلاعات و حریم شخصی کاربران خود محافظت کنند.