همایون مژدهی آذر عضو انجمن متخصصین پوست ایران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به این که بوتاکس از رایج‌ترین دارو‌هایی است که در اعمال زیبایی به کار می‌رود؛ بیان کرد: بوتاکس با فلج کردن عضلات خاص؛ چین و چروک‌های مربوط به انقباض این عضلات را کاهش می‌دهد

وی افزود: عمده کاربرد این دارو در درمان و کاهش چین‌های عمیق صورت و در درجه بعد درمان تعریق شدید کف دست و پا است.

 

مژدهی‌آذر در خصوص نحوه استفاده افراد از بوتاکس گفت:متخصصین پوست و مو با توجه به این که از زمان تحصیل در دوره‌های تخصصی با این دارو آشنا شده و کاملا به عوارض و فواید آن وارد هستند با صلاحیت‌ترین افراد برای تزریق این دارو هستند.

 

عضو انجمن متخصصین پوست ایران با اشاره به این که بوتاکس‌های تقلبی به وفور و با قیمت بسیار پایین در بازار مصرف به مردم ارائه می‌شود، تصریح کرد: این دارو‌ها هرگز مراحل قانونی و بررسی‌های وزارت بهداشت راپشت سر نگذاشته وراه ورود این بوتاکس‌ها نامعلوم ودر واقع به صورت قاچاق است .

 

مژدهی آذر هشدار داد: چگونگی نگهداری، حمل و نقل و نیز خلوص و مقدار داروی موجود در این نوع از بوتاکس‌ها غیر استاندارد است به این معنی که مثلا در یک شیشه بوتاکس تقلبی ممکن است اصلا دارو وجود نداشته باشد و در شیشه دیگر چند برابر مفدار مجاز دارو آن هم نوع ناخالص آن وجود داشته باشد.

 

این متخصص پوست و مو حساسیت شدید و خطر ناک،دوبینی، شوک و مرگ را عوارض استفاده از بوتاکس‌های تقلبی و غیر استاندارد عنوان کرد و گفت: این بوتاکس‌هایتقلبی با کمال تعجب در بازار مصرف به وفور یافت می‌شود و هیچ اقدامی باز دارنده‌ای برای جمع آوری و یا مشخص کردن وارد کنندگان و توزیع کنندگان آن صورت نمی‌گیرد.

 

وی افزود: این عوارض در صورت انجام تزریق داروی اصل و تایید شده و توسط متخصصین خبره و با صلاحیت و نیز برای بیماران مناسب و معاینه شده و تایید شده توسط متخصصین پوست در حد صفر است.

 

مژدهی آذر یاد آور شد:افراد برای تزریق داروی بوتاکس حتما به مراکز معتبری که توسط افراد با صلاحیت (متخصصان پوست و مو) مدیریت می‌شود؛ مراجعه کنند.