فواید خنده برای سلامت جسمی و ذهنی بسیار زیاد است. از کاهش استرس گرفته تا کم کردن فشار خون. خنده واقعا بهترین دارو است. قهقهه زدن و خندیدن زیاد می‌تواند یک فعل مسری شادی‌آور باشد و حس و حال شما را بسیار بهتر کند. در واقع ثابت شده‌است که خنده نه تنها سلامت عاطفی فرد را بهبود می‌بخشد، بلکه سلامت ذهنی و جسمی او را نیز ارتقاء می‌دهد.

 

 

فواید فیزیکی خنده را بدانید

 

ما هر زمانی که بخندیم به لحاظ فیزیولوژیکی تغییر می‌کنیم. عضلات صورت‌مان همراه با باقی قسمت‌های بدن کش می‌آیند، از خنده دل‌درد می‌گیریم و کل بدن خنده را حس می‌کند. خنده به غیر از سوزاندن مقداری از کالری‌های اضافی (۵۰ کالری در ساعت)، مزایای فراوانی را برای سلامتی به ارمغان می‌آورد. در طول سال‌ها، دانشمندان فرایند طبیعی خنده را به همراه توان بالقوه‌ای که برای درمان دارد بررسی کرده‌اند.

 

به گفته‌ی مجله‌ی علمی ییل، هنگامی که ما لبخند می‌زنیم، مغز یک انتقال‌دهنده عصبی به نام دوپامین (که توانایی تولید احساس شادی را دارد) و اندورفین آزاد می‌کند، که تسکین‌دهنده‌های طبیعی درد در بدن هستند. لبخند زدن یک شکل طبیعی از خنده است، بنابراین هنگامی که دهان به خنده باز می‌شود، مغز با آزاد کردن اکسید نیتریک که یک اثر ضد التهابی ایجاد می‌کند و به این ترتیب سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شود، واکنش نشان می‌دهد. اکسید نیتریک ترکیبی است که برای مبارزه با رشد تومور سرطانی ضرورت دارد.

 

مراکز درمان سرطان آمریکا یافته‌های مشابهی را نشان می‌دهند و از تأثیر خنده درمانی بر بدن پشتیبانی می‌کنند، زیرا خنده به کم شدن درد فیزیکی و استرس عاطفی کمک می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که خنده می‌تواند دریافت هوای غنی از اکسیژن را افزایش بدهد، سیستم گردش خون را تقویت می‌کند، قلب و ریه را تحریک می‌کند، فشار خون را متعادل می‌‌کند، سبب آسان شدن فرایند هضم ‌می‌شود، حافظه و هشیاری را بهبود ‌می‌دهد، اوضاع خواب را بهبود می‌دهد، سبب کم شدن اضطراب می‌شود، و پیوندهای اجتماعی را تحکیم می‌کند.

 

اگر می‌خواهید خنده درمانی را در خانه، در میان گروهی از دوستان و اعضای نزدیک خانواده یا در یک کلاس محلی با افراد کاملا غریبه امتحان کنید، مزایای فراوان آن را درو خواهید کرد. خنده درمانی ممکن است شامل چند نوع تمرین متفاوت باشد، مانند تمرینات ورزشی. برنامه‌ریزی زمانی برای خندیدن ممکن است در ابتدا عجیب و غریب به نظر برسد، اما واقعا می‌توانیم خنده را به عنوان یک روش درمانی استفاده کنیم.

 

اول، گوشه‌های دهان خود را بالا ببرید و یک لبخند بزرگ روی دهان‌تان شکل بدهید. هنگامی که احساس کردید می‌خواهید با صدای بلند بخندید، راحت باشید و قهقهه بزنید. در نهایت، خنده عضلات‌تان را شل می‌کند و تنش‌تان را از بین می‌برد و دیگر احساس نمی‌کنید که زوری در حال خندیدن هستید. ممکن است کم‌کم احساس کنید شاد و سرحال هستید.

 

اگر برای انجام این کار نیاز به انگیزه دارید، با لذت بردن از لبخند شخص دیگری شروع کنید. در حین این‌که می‌خندید به او نگاه کنید و اجازه بدهید لبخندتان با لبخند او گره بخورد و سعی کنید خنده‌ی همدیگر را تقویت کنید. اگر تنها هستید،‌ گوش دادن سمفونی پنجم بتهوون را امتحان کنید، و این یعنی به یکی از معروف‌ترین قطعات موسیقی او بخندید: «ها ها ها هاااااا ها ها ها هاااااااااا.» تقلید کردن خنده‌ی حیوانات را مانند خوک،‌سگ، گربه و میمون امتحان کنید.

 

 

راه‌های متفاوتی برای باز کردن در به روی خنده درمانی وجود دارد، ‌بستگی دارد به این‌که کدام روش برای شما موثر است. هر زمانی که احساس نارحتی یا افسردگی دارید، سعی کنید چیزی بیابید که حالت خنده را در مغز روشن کند. یکی دو بار خندیدن با صدای بلند بخندید و بعد خیلی زود اثرات ضد افسردگی خنده وارد میدان می‌شوند و کم کم حالت کل بدن‌تان تغییر می‌کند و آرام‌تر و ریلکس‌تر می‌شوید.