تور روسیه سال آینده حال و هوایی شگفت‌انگیزتر از پیش نیز به خود خواهد دید، انتظار می‌رود برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ تورهای روسیه را حال و هوای دیگر بخشد. علاوه بر این، نزدیکی روسیه به کشورمان و فرمان لغو ویزای روسیه در بازه زمانی برگزاری مسابقات، فرصت بی‌نظیر برای گردشگران ایرانی و علاقه‌مندان به فوتبال فراهم آورده، تا مسافر تور روسیه شوند. از این رو تلاش می کنیم، شما را باز زیبایی‌ها و دیدنی‌های گردشگری شهرهای میزبان جام جهانی روسیه آشنا کنیم. در این مقاله با کاخ زمستانی سنت پترزبورگ (یا همان وینتر پلاس پرآوازه) آشنا می‌شویم.

 

کاخ زمستانی یکی از برجسته‌ترین ساختمان‌های روسیه است که در شهر سنت پترزبورگ واقع شده است. بنای کاخ زمستانی سنت پترزبورگ در سال های ۱۷۵۴ تا ۱۷۶۲، توسط معماری ایتالیایی به نام فرانچسکو بارتولومئو راسترلی طراحی و ساخته شده است، دوره‌ی احداث این بنا با زمان سلطنت ملکه الیزابت مصادف بود. ساختمانی که امروزه در حال حاضر شاهد آن هستیم، پنجمین عمارت زمستانی روسیه به شمار می‌رود، که وسعتی بیش از دیگر کاخ‌ها داشته است. جالب است بدانید، شوربختانه امروز دیگر اثری از چهار کاخ زمستانی دیگر روسیه باقی‌نمانده و بناهای آنها در گذر سالیان به طور کامل رو به ویرانی نهاده است.

 

کاخ زمستانی ساختمانی با طرح چهار گوش است که در قلب آن سرایی بزرگ آرام گرفته است. میزان و ظرافت دقت به جزئیات و تزئینیات این کاخ کم‌نظیر و پیکره‌ها و مجسمه‌های پرشمار جای جای آن از ورود به فضایی اشرافی و مجلل خبر می‌دهد. ورودی قسمت جنوبی این کاخ به سه طاق قوسی شکل مزین شده است که هر سه به سرای قرار گرفته در مرکز قصر منتهی می‌شوند. بازدیدکنندگان از کاخ زمستانی می‌توانند از ورودی سرای مرکز که از سمت جنوب حیاط پیش رویشان خواهد بود به ورودی اصلی کاخ راه یابند. به غیر از فرانچسکو راستِرلی، چندین و چند معمار سرشناس دیگر همچون جین بابتیست والین دلاموته، آنتونیو رینالدی، ژیاکومو کوارنگی و ایوان  استار نیز در طراحی معماری داخلی و چیدمان فضای این کاخ با شکوه شرکت داشته اند. در سال۱۸۲۰، نگارخانه نظامی (Military Gallery) این کاخ با سرپرستی معماری به نام کارلو روسی ساخته شد. در این نگارخانه آثار به جای مانده از نبردهای سال ۱۸۱۲ به نمایش گذاشته شده است.

 

در سال‌های دهه ۱۸۳۰ میلادی، معمارانی که از مکتب راسترلی تبعیت می‌کردند، تالارهای کاخ زمستانی را بازسازی و مرمت کردند. پس از  انقلاب روسیه، کاخ زمستانی و دیگر بناهای این مجموعه کاربری دیگری به خود دیده و مجموعه آن‌ها به عنوان موزه دولتی هرمیتاژ اعلام شد. در این سال‌ها نگارخانه‌ها، موزه‌ها و دفاتر اداری حاضر در این کاخ بار دیگر مورد بهسازی و مرمت قرار گرفت تا با فضایی گسترده‌‌تر به محلی برای برگزاری نمایشگاه‌های دائمی و موقتی اختصاص داده شود. در طی سال‌های جنگ بزرگ پاتریوتیک، نبردی که در آن آلمان نازی و متحدین قصد تصرف سنت پترزبورگ بلشویک‌ها را داشتند، کاخ زمستانی چندین و چند بار هدف بمب‌های دشمن قرار گرفته و شماری از اتاق و تالارهای به طور قابل توجهی ویران شد. ویرانی‌هایی که خوشبختانه در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم، دوباره رنگ مرمت و بازسازی به خود دیدند. طی این حملات چندین اتاق کاخ تا حد زیادی ویران شد؛ اما خوشبختانه پس از پایان این جنگ، قسمت‌های ویران شده کاخ بار دیگر مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. امروزه کاخ زمستانی به همراه دیگر ساختمان‌های مجموعه همچون تماشاخانه و سالن تئاتر هرمینتاژ، ساختمان موزه جدید و موزه داخلی هرمینتاژ، تحت عنوان موزه دولتی هرمینتاژ به یکی از زیباترین و مشهورترین مجموعه موزه‌های دنیا بدل شده‌اند. در سفر با تور سنت پترزبورگ یا تور ترکیبی روسیه فرصت بی‌نظیر بازدید از کاخ زمستانی را مغتنم بشمارید.