آیا تا به حال فکر کرده اید که هدف از ریش درآوردن مردها چیست؟ کودکان، زنان و مردان نیازی به ریش ندارند و بدون آن هیچ مشکلی برایشان پیش نمی آید. اما کافی است این روزها در خیابان های شهرتان قدم بزنید تا انواع و اقسام شکل ها و اندازه ی ریش ها را از ریش پروفسوری گرفته تا ته ریش بر صورت آقایان ببینید.

 

این روزها در سرتاسر جهان، ریش برای مردان تبدیل به یکی از مدهایی شده است که حتی در میان ستارگان سینما نیز طرفداران فراوانی را به خود جذب کرده است؛ اما از طرفی سال‌ها پیش، پیامبر اسلام ریش گذاشتن را به مردان توصیه کرده و در مورد فواید آن برای مسلمانان بسیار سخن گفته است. اگر شما هم به این حقیقت ایمان‌دارید و از تیغ زدن ریش‌هایتان خسته شده‌اید، همراه ما باشید تا یک آموزش خوب برای داشتن یک ته‌ریش خوب و دانستنی‌های درباره ریش را برایتان ارائه کنیم.

 

آموزش کامل برای داشتن یک ته ریش زیبا مناسب صورت

قبل از اینکه ریش‌های بلند و مدل بر روی صورت خود بگذارید و یا از خال‌کوبی‌ها و تاتوهای نامتجانس بروروی پوست خود استفاده کنید و نشان دهید که یک مرد هستید، ابتدا باید ته‌ریش‌های روی صورتتان را تجربه کنید، ته‌ریش‌هایی که پشت لبتان را سبز می‌کنند و تقریباً شروع دوران مردانگی شما هستند.

مردان با اعتمادبه‌نفس که خواهان نشان دادن برتری فیزیکی خود به دیگران هستند، بیش از دیگر مردان به ریش گذاشتن علاقه دارند. ریش داشتن به‌تنهایی کفایت نمی‌کند. احتمالاً این جمله را بارها شنیده‌اید. مرتب نگه‌داشتن و اصلاح آن بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد.

 

از همان ابتدای پیدایش انسان بر روی زمین، مردان همواره ریش داشته‌اند.

شاید تا سال ۲۰۱۳ توجه به ریش به‌اندازه اکنون نبود. امروزه در هر کوچه و خیابانی که قدم می‌گذاریم، هر برنامه تلویزیونی که می‌بینیم، بیش از قبل پی می‌بریم که ریش در نقطه اوج خود قرار دارد. گویی ریش به یک جریان غیرقابل‌کنترل مد بدل شده است. ریش داشتن نمادی از نیرومندی و اعتماد به نفس است. ریش متناسب با صورت باعث خوش چهره به نظر رسیدن مردان می‌شود. آنچه که امروزه می‌بینیم، تلفیقی از مردانگی و مدرنیته است. شاید بتوان نام آن را ریش مدرن گذاشت.

ریشی که در دهه ۱۹۷۰ میلادی مد شده بود، نمونه بسیار ابتدایی ریشی است که امروزه مد شده. امروزه مردانی که به ریش گذاشتن روی آورده‌اند، به پرپشتی و متناسب بودن ریششان بیش از خود ریش اهمیت می‌دهند. همچنین مرتب کردن ریش نیز به اولویت بدل شده است.

اگر می‌خواهید با وجود ریش داشتن، ظاهری عالی داشته باشید، باید به اصلاح موهای گردن و کنار گوشتان توجه کنید. مرطوب نگه داشتن ریش به وسیله روغن‌های طبیعی نیز بسیار اهمیت دارد. زمانی که آن ریش‌های کوچک برای اولین بار روی صورت من نشستند، واقعا احساس عجیبی به من دست داد و به‌سرعت به آشپزخانه رفتم و به مادرم گفتم که: «واو! مامان نگاه کن! من یک مرد واقعی شدم و از الان به بعد یکی از مردان جهان هستم و باید مثل آن‌ها رفتار کنم و یک خویشتن‌دار درجه یک باشم.» امروز با استفاده از راهنمایی‌های مردان بی‌شمار و نمادین که مدتی است که همچنان مانند قدیم از بهترین مدل ریش‌ها استفاده می‌کنند، شما را راهنمایی کنیم تا یک مدل منحصر به فرد و جذاب برای خود پیدا کنید.

من خودم هم از دوران دبیرستان ریش‌های خود را می‌گذاشتم، به همین دلیل کمی از راهنمایی‌ها نیز نظر شخصی خودم است. خب دیگر تعریف بس است و آموزش‌ها و راهنمایی‌های اصلی را برای داشتن یک ریش مردانه و تمیز شروع کنیم.

 

رسیدن به آن و مراقبت از آن

 

مزایای استفاده از ریش

خب اولین قدم برای این کار اعتماد به شکل طبیعی آن است. اگر شما به طور طبیعی دارای یک ریش مرتب و زیبا نیستید، باید یک مدت با آن کار کنید تا چیزی را که می‌خواهید به دست بیاورید. با تاب دادن و استایل دادن یک ریش می‌توانید به ریش خود شکل دهید و در جهت خطوط صورت این شکل‌ دهی‌ها را انجام دهید تا به جذابیت چهره شما بیفزایند.

از نظر علمی به اثبات رسیده مردانی که ریش دارند، کمتر به سرطان پوست دچار می‏شوند زیرا موی صورت میزان مواجهه پوست با اشعه‌ی مضر آفتاب را ۹۰ تا ۹۵ درصد کاهش می‏دهد. در واقع ریش آقایان مثل ضد آفتاب عمل می‏کند. هرچه تراکم ریش بیشتر باشد، اس پی اف (SPF) ضد آفتابتان بالاتر است. اشعه‌ی مضر آفتاب در خط مستقیم به پوست می‏تابند. وقتی آقایی ریش دارد، اشعه‌ی آفتاب به موی صورتش برخورد کرده و می‏شکنند درنتیجه به پوست آسیب نمی‏رسانند.

یکی دیگر از فواید ریش، مرطوب نگه داشتن پوست است. ریش از خشکی پوست در مواجهه با نور آفتاب و باد پیشگیری می‏کند. ریش و سبیل همچنین با پیشگیری از ورود هاگ و گرده گیاهان به دستگاه تنفسی، احتمال ابتلا به آلرژی‏های تنفسی را کاهش می‏دهند. از همه مهم‏تر، ریش نوعی درمان طبیعی برای پیشگیری از پیری زودرس پوست صورت است.

ریش از پوست در برابر آسیب‏های محیطی مثل سرما و باد هم محافظت می‏کند. پوست افرادی که ریش ندارند، در اثر مواجهه پوست با نور آفتاب، باد و سرما سریع‏تر خشک و چروکیده می‏شود. افرادی که عادت به تراشیدن موی صورت خود دارند، معمولاً دچار مشکلاتی ازجمله عفونت فولیکول مو می‌شوند اما در افرادی که ریش می‏گذارند، بروز این نوع مشکلات کمتر است.

خط فک بارزی ندارید؟ خب نگران نباشید می‌توانید با ریش‌های خود این نبود را جبران کیندو با استایل دادن به آن‌ها شکل صورت خود را متناسب جلوه دهید.

 

داشتن یک ته‌ریش

وقتی‌که ریش‌های شما بلند میشود و به‌اندازه دو یا سه میلی‌متر رسید، یک ریش‌تراش قابل تنظیم را بردارید که بتوانید به صورت عمقی ریش‌های خود را بزنید و آن‌ها را مرتب کنید. البته اگر قیچی با محافظ کوتاه هم دارید می‌توانید با آن نیز به مرتب کردن ته‌ریشتان بپردازید.

مطمئن شوید که دارید همه جا را به دقت آرایش می‌کنید، در جلوی آینه که قرارگرفته‌اید با دقت به نقطه‌هایی که ممکن است حواستان نباشد و ریش‌ها را در آنجا اصلاح نکرده باشید دقت کافی را داشته باشید، نقطه‌هایی مانند گردن، خط ریش، چانه و زیر گوش. باید به این نکته خیلی توجه کنید. چون کسی که سه‌چهارم صورتش را تراشیده و به‌جاهای عمومی می‌رود، ادامه‌اش را خودتان بهتر می‌دانید. پس نهایت دقت را در پیدا کردن نقاط حساس بکنید.

سپس صورت خود را با دقت بشویید تا تکه موهای برجای‌مانده به‌خوبی پاک شود و سپس با یک حوله آن را خشک‌کنید. سپس اگر یک قیچی مخصوص آرایشگری هم دارید می‌توانید موهایی که نمی‌توان با ریش‌تراش اصلاح کرد را با دقت پیرایش کنید.

باز هم تأکید می‌کنیم که خیلی به موهای اضافه و نقطه‌های ازدست‌رفته خود دقت کنید و با استفاده از قیچی موهایی که ریش‌تراش قادر به اصلاح ان نیست را آرایش کنید، بهترین مکان برای این کار زیر نور ملایم حمام است که می‌توانید تمام این نقاط را پیدا کنید.

خب رشد ریش‌ها بستگی به هر فرد دارد و می‌تواند سریع یا دیر اتفاق بیفتد و اغلب هر  ۲ یا ۴ روز باید ریش‌های خود را مرتب کنید. اگر این کار را نکنید وارد دنیای ریشو خواهید شد که این دیگر بستگی به سلیقه و طرز دید شما خواهد داشت که خوبی یا بدی این اتفاق را بسنجید.

 

مراقبت‌های پوستی

ممکن است که خیلی شگفت شده شوید ولی خیلی از آن‌هایی که ریش‌های خود را بلند می‌گذارند به این دلیل است که در صورت زدن ریش‌هایشان دچار التهاب‌های پوستی می‌شوند که به دلیل تحریک‌پذیر بودن و یا حساس بودن پوست صورتشان است، البته اغلب این‌ها به دلیل زدن ریش با تیغ‌های دستی است. چون زمانی که ریش خود را با تیغ می‌زنید یک‌لایه از پوست را هم با آن برمی‌دارید، همین باعث خشک شدن و پیامدهای دیگر خواهد شد.

در این صورت تا تیغ زدن بعدی ریش‌ها کمی باید صبر کنید چون باید صبر کنید تا لایه پوستی جدید به‌خوبی تشکیل شود وگرنه عواقبی در درازمدت برای شما خواهد داشت. البته داشتن یک ته‌ریش هم می‌تواند عوارض جانبی مشابه را داشته باشد ولی تاثیر کمتر از چیزی که زدن ریش از ته به‌صورت مکرر دارد، به بار می‌آورد. برای همین ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از یک مرطوب‌کننده خوب هنگام زدن ریش‌هایتان استفاده کنید تا پوست شما هنگام پیرایش در نرم‌ترین حالت خود باشد. در اینجا برندهایی مانند میلک (MILK) و لب سریز (Lab Series) و بول داگ (Bull Dog) انتخاب‌های مناسبی را برای مرطوب کردن پوست پیش رویتان قرار خواهند داد تا بتوانید بدون عوارض از ته‌ریش مخصوص خود لذت ببرید.

 

ریش‌های نامتوازن

۳ دلیلی که ما می‌خواهیم یک مرد ریش‌هایش را بلند بگذارد البته نه همه مردها، بر اساس گفته‌های زیر است؛

 

جلوگیری از بچه به نظر رسیدن، یعنی یک مرد نباید مانند یک بچه به نظر برسد و همیشه باید سنگینی و وقار خود را داشته باشد

مدیریت پوست‌های حساس که بر اساس تیغ زدن تحریک می‌شوند

تغییر راحت چهره بین یک صورت با ریش و یا داشتن یک ته‌ریش مرتب

 

یکی از دلایلی که ما می‌گوییم نباید که بگزارید تا ریش‌هایتان خیلی بلند شود این است که همه مردها دارای ریش‌ها مرتب نیستند یعنی ریش‌هایی که خدادادی بلند بودن آن‌ها زیبا به نظر می‌رسد، پس اگر شما جز این آدم‌ها نیستید‌ ته ریش بیشتر به شما می‌آید و بهتر از این است که ریش‌های بلند و نامتوازنی داشته باشید چون‌که هیچ‌ کسی به سمت آدم‌ها نامرتب و تنبل نمی‌آید و باید قید زن گرفتن را هم بزنید.

خب این کار برای من خیلی ساده به نظر می‌رسد، ولی اگر شما از من هم تنبل‌تر هستید و نمی‌توانید که هرچند روز یک‌بار ریش‌های خود را مرتب کنید و وقت بزارید، بگذارید خیالتان را راحت کنم و بگویم که خود را خسته نکنید با تلاش‌ها کمی که برای مرتب کردن ته‌ریش می‌کنید. بهتر است همان‌طور مثل همیشه دراز بکشید و بگذارید ریش‌هایتان بلند شوند تا اینکه ته ریش نا مرتب داشته باشید.

مرد حکیم ریشو می‌گوید

 

گاندی – کردیت: biography

خب آخرین توصیه را به شما می‌کنیم و شمارا با ریش‌تراش و ریش‌هایتان تنها می‌گزاریم. گاندی می‌گوید که «اگر که شما می‌توانید یک‌چیز را رشد دهید، پس ان را به رخ بقیه بکشید» خب اگر گاندی ته‌ریش داشت به نظر شما چه توصیه‌ای را می‌کرد؟

 

شما برای داشتن صورتی زیبا و خوش فرم حتما نیازی به یک ریش بلند ندارید. تمام چیزی که شما نیاز دارید کمی ته ریش است. محققان در سال ۲۰۱۳ به این نتیجه رسیدند که موی روی صورت نشان دهنده ی بالغ بودن شماست ولی فقط به صورت ظاهری. با این حال برخی مردان ترجیح می دهند که صورتی تراشیده شده و تمیز داشته باشند و همین تحقیقات نشان می دهد که بیشتر خانم ها جذب یک ته ریش سنگین می شوند زیرا که این ته ریش آقایان را عضلانی و جذاب تر می کند.

 

ریش برای مردها جزو زیبایی است

داشتن ریش به مردان اعتماد به نفس می دهد ریش داشتن امری تازه نیست و شواهد علمی حاکی از آن است که از همان ابتدای پیدایش انسان بر روی زمین، مردان همواره ریش داشته اند.

شاید تا سال ۲۰۱۳ توجه به ریش به اندازه اکنون نبود. امروزه در هر کوچه و خیابانی که قدم می گذاریم، هر برنامه تلویزیونی که می بینیم، بیش از قبل پی می بریم که ریش در نقطه اوج خود قرار دارد. گویی ریش به یک جریان غیر قابل کنترل مد بدل شده است.ریش مردان

 

آیا تا به حال فکر کرده اید که هدف از ریش درآوردن مردها چیست؟ کودکان، زنان و مردان نیازی به ریش ندارند و بدون آن هیچ مشکلی برایشان پیش نمی آید. اما کافی است این روزها در خیابان های شهرتان قدم بزنید تا انواع و اقسام شکل ها و اندازه ی ریش ها را از ریش پروفسوری گرفته تا ته ریش بر صورت آقایان ببینید.

 

واقعیت هایی درباره ریش گذاشتن مردها

وقتی می بینیم که مردها به ظاهرشان اهمیت می دهند، می توانیم خیلی سریع نتیجه گیری کنیم که آنها به دنبال جذب یک جنس مخالف هستند. اما تحقیقاتی که درباره ی ریش و صدا انجام شده نشان می دهند علت تکامل ریش تا حدودی این بوده که مردان بتوانند موضع خودشان را در میان دیگر مردان بالاتر ببرند.

 

مرد و زن انسان، در مقایسه با نر و ماده ی دیگر نخستی ها، از نظر ظاهری خیلی با هم فرق دارند؛ آن هم تا حدی به خاطر ریش مردان است. علت تفاوت های مردان و زنان به تکامل آنها از طریق انتخاب جنسی مربوط می شود. انتخاب جنسی به انتخاب ویژگی هایی در مردان و زنان گفته می شود که شانس آنها را در تولید مثل افزایش می دهد.

 

اما نکته ی جالب و عجیب اینجاست که ظاهرا زنان علاقه ی چندانی به ریش ندارند. محققان در بعضی از پژوهش ها پی برده اند که زنان از کمی ریش در صورت مردان خوششان می آید. اما در مطالعات دیگری گفته شده که آنها ظاهر تر و تمیز و اصلاح شده را ترجیح می دهند. این یافته ها و شواهد متناقض به این معنی است که ریش لزوما برای جذب زنان تکامل نیافته است.

 

ریش در مردها نشانه چیست

به همین دلیل، محققان معتقدند شاید نوع دیگری از انتخاب جنسی به سوال های آنان درباره ی تکامل ریش پاسخ دهد. اغلب اوقات، برای تولید مثل جذابیت صرف کفایت نمی کند. بلکه باید بتوانیم با دیگر هم جنس های خودمان برای فرصت های تولید مثل رقابت کنیم. در همین راستا، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ریش تکامل یافته تا به مردان کمک کند که بتوانند با هم رقابت کنند.

 

رشد یک ریش پر و کامل در مرد لزوما به این معنی نیست سطح تستسترون او بالاست، چون ارتباط مستقیمی بین این دو وجود ندارد. اما علیرغم این واقعیت، پژوهش های مختلفی نشان داده اند که هم مردان و هم زنان تصور می کنند مردان ریش دار قدرتمندتر و از نظر سنی بزرگ تر از دیگران به نظر می رسند. مردان چیره با ترساندن رقیبان شان می توانند فرصت های تولید مثل بیشتری داشته باشند.

 

این واقعیتی است که هم در دوران مدرن ما وجود دارد و هم بر تاریخ انسان سایه افکنده. سلطه گری و قدرت می تواند فرصت های زیادی برای تولید مثل فراهم کند. شواهد ژنتیکی نشان می دهد که حدود ۸ درصد جمعیت مردها در آسیا از نسل چنگیز خان و خانواده اش هستند.

 

کشف حقایقی درباره ریش گذاشتن مردان

شخصی به نام «نایجل باربر» تحقیقی درباره ی مد شدن محاسن صورت در انگلستان بین سال های ۱۸۴۲ تا ۱۹۷۱ انجام داد. او در نتیجه ی تحقیقش علت این پدیده را افزایش نسبت تعداد مردان به زنان توصیف کرد. او پی برد در زمان هایی که تعداد مردان مجرد از زنان مجرد بیشتر می شود، ریش و سبیل در میان جوانان مد می شود.

 

البته ریش تنها مشخصه ای نیست که قدرت را در ذهن دیگران تداعی می کند، بلکه صدا هم می تواند تاثیر مشابهی داشته باشد. مردم معمولا به رهبرانی رای می دهند که صدای بم تری دارند. در جریان رقابت ها هم مردانی که احساس برتری و قدرت بیشتری می کنند، صدایشان را بم می کنند. زیر و بمی صدا هم یکی از عوامل تمایز مرد و زن است.

 

گروهی از محققان برای اینکه ریشه ی تکاملی ریش و صداهای بم را پیدا کنند آزمایشی انجام دادند تا ببینند که آیا کسانی که این ویژگی ها را داشتند، جذاب یا قدرتمند به نظر می رسند یا خیر. آنها از ۲۰ مرد و ۲۰ زن خواستند که به میزان جذابیت یا چیرگی و برتری ۶ مرد امتیاز دهند. از این ۶ مرد در چهار مرحله و در طول رشد ریش شان فیلم برداری شده بود. سپس محققان چهار نسخه ی متفاوت از این ویدیوها را تهیه کردند که در آن صدای این مردان را با نرم افزار بم تر کرده بودند.

 

این محققان پی بردند مردانی که صدای عمیق تر و بم تری داشتند بیشترین امتیاز را برای جذابیت گرفتند. اما صداهایی که زیرتر بودند، چندان محبوبیت نداشتند. در این میان، هر چه صدای مردان بم تر می شد، میزان تسلط و چیرگی آنها بیشتر به نظر می رسید. ریش در میزان جذابیت یک مرد چندان تاثیرگذار نبود، چون نظرات هماهنگی درباره ی آن وجود نداشت. اما کسانی که می گذاشتند ریش صورت شان رشد کند، قدرتمندتر به نظر می رسیدند.

 

این کشمکش برای جذب یک جفت و رقابت با دیگران صرفا به ریش و صدا محدود نمی شود. مردان به طور میانگین فکر می کنند که باید بدن شان خیلی عضلانی باشد، در حالی که زنان از بدن عظیم الجثه خوش شان نمی آید. در این میان، زنان هم فکر می کنند که باید خیلی لاغر باشند و زیاد آرایش کنند، در حالی که این ویژگی ها عموما مورد پسند مردان نیست. ما لزوما همیشه نمی توانیم درست حدس بزنیم که جنس مخالف، چه ویژگی هایی را در ما جذاب می داند. اما شاید علت این موضوع این است که غرایزمان ما را برای رقابت با دیگران و جذب جفت هدایت می کنند.

 

البته، اکثر این تحقیقات در جوامع غربی انجام شده اند. میزان استفاده از آرایش، میانگین جثه ی بدن و حتی میزان رویش ریش صورت در نقاط مختلف جهان بسیار متفاوت است. این یعنی این تحقیقات می توانند در دیگر نقاط دنیا نتایج متفاوتی داشته باشند.