آب میوه‌های طبیعی، رژیم‌های کم کربوهیدرات و غذاهای مقوی همه از افسانه‌های تغذیه‌ای است که همه جا به عنوان توصیه‌های بهداشتی و یا پزشکی شناخته می‌شوند. افتادن در دام حیله برخی حرف‌ها که کلسترول شما را کاهش می‌دهیم، بدنتیان را سم‌زدایی می‌کنیم و کمک می‌کنیم تا وزنتان را کم کنید آسان است اما در مقابل این تبلیغ‌ها مقاومت کنید.

 

در این مقاله با دو کارشناس تغذیه صحبت خواهیم کرد که تا شما را از اعتقادات غلط تغذیه‌ای که برای سلامت مضر است آگاه کنیم. گریس دروچا کارشناس تغذیه و مربی سلامت و رژیم غذایی در Blue Cross Blue Shield میشیگان و فریدا هارجو کارشناس تغذیه در اپلیکیشن  سلامت Lifesum به ما کمک میکنند تا بیشتر درباره این اعتقادات غلط بدانیم.

 

قرص زغال چوب یک غذای مقوی است

قرص زغال چوب آنقدر که طرفدارانش به آن اعتقاد دارند عالی و کامل نیست. دروچا عنوان میکند: زغال چوب به خاطر خاصیت جذب‌اش شناخته شده است. اما همزمان می‌تواند بدن شما از مواد مغذی خوب تهی کن. مکمل‌های زغال چوب فعال شده ممکن است اثربخشی داروها را نیز کاهش دهد.

 

شیرین کننده‌های مصنوعی بهتر از دیگر شیرین کننده‌ها است

داروچا در این باره می‌گوید: “بسیاری از شیرینی کننده‌های مصنوعی از مواد شیمیایی درست شده‌اند و بسیاری از افراد بدن آنها را به خوبی به آنها را هضم نمی‌کنند و باعث مسمومیت و حتی سردرد می شوند.” او توصیه می کند که از کمی عسل، آگوا و یا ریشه استویا خام (نه مواد بسته بندی شده و شرکتی) در وعده‌های غذایی خود به عنوان شیرین کننده استفاده کنید.

 

کربوهیدرات دشمن بدن است

پیش از این هم می‌دانستیم که رژیم‌های غذایی بدون گلوتن ایده خوبی نیستند. اما دروچا اعتقاد دارد که تمام کربوهیدرات‌ها مانند هم نیستند. او می‌گوید: ترکیبی از کربوهیدرات‌هایی که در تمام دانه‌های غلات و یا گندم یافت می شوند حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی و فیبر هستند. کربوهیدرات‌های موجود در برنج و نان سفید، از آن دسته کربوهیدرات‌هایی هستند که باعث کمبود مواد مغذی در بدن می شوند.

 

پرخوری به معنی کمبود مواد مغذی در بدن است

به گفته دروچا، دشوار است که به طور قطع بیان کرد که پرخوری به کمبود مواد مغذی وابسته است. اکثریت مردم از این استدلال برای توجیه خوردن غذاهایی خاص استفاده می‌کنند. او می‌گوید که پرخوری می‌تواند نشانه کمبود آب در بدن باشد بنابراین خوردن آب آشامیدنی را فراموش نکنید.

 

غذا خوردن بعد از ساعت 6 بعدازظهر خوب نیست

هارجو در این باره می‌گوید: این گفته افسانه‌ای همیشگی است. بدن شما نمی‌داند ساعت چند است و یا در چه ساعتی غذا می‌خورید، چه 6 و چه 7 بعدازظهر باشد. تنها چیزی که برای بدن مهم این است که چه میزان کالری مصرف کردید. او پیشنهاد می دهد به جای اینکه ساعت غذا خوردن برای خود تعیین کنید سعی کنید در وعده‌های غذایی خود مقدار غذای خود را کاهش دهید.

 

خوردن غذاهای چرب شما را چاق می‌کند

هارجو عنوان می‌کند: “چربی یک عنصر ضروری در رژیم‌های غذایی است، زیرا بدن نمیتواند برخی از ویتامین ها را بدون کمک چربی هضم و پردازش کند. مهم این نیست که مصرف چربی‌ها را از رژیم خود بردارید، بلکه باید تفاوت بین انواع سالم و ناسالم را بدانید. وی توصیه می‌کند از روغن زیتون، ماهی، آووکادو و آجیل به جای روغن‌های استفاده شود.

 

سبزیجات منجمد مانند سبزیجات تازه سالم نیستند

این داستان خود حیله است. هارجو در این باره می‌گوید: گاهی اوقات محصولات تازه دارای مواد مغذی بیشتری از انواع یخ زده آن است، اما اغلب محصولات تازه نیز از طریق قرار گرفتن در معرض اکسیژن و نور خورشید برخی از مواد مغذی خود را از دست می‌دهند. هارجو توصیه می‌کند موادی که فصلشان است تازه مصرف شوند و محصولاتی که فصلشان نیست به صورت فریز شده و منجمد استفاده شوند.

 

آب میوه طبیعی می‌تواند بدن شما را سم زدایی کند

طبق نظر دروچا،آب میوه طبیعی می تواند در حقیقت خطرناک باشد، زیرا آنها بدن را از مواد مغذی و کالری‌های مهم پاک می‌کند و انسان را گرسنه می‌کند.” به همین دلیل است که شما در زمان رژیم غذایی مایعات برای سم زدایی با کاهش وزن سریع رو به رو هستید. بهترین کار برای پاکر کردن بدن از مواد مضر این است که موادغذایی مغذی مصرف کنید، فعالیت بدنی خود را قطع نکنید، وعده‌های غذایی خود را کنترل کنید و آب زیاد بنوشید.

 

باید هشت لیوان آب در روز نوشید

بدن شما به مقدار قابل توجهی آب برای زنده ماندن و رشد نیاز دارد، اما راه‌های دیگری برای حفظ هیدراته در کنار H2O سالم وجود دارد. هارجو می‌گوید: می‌توان آب مورد نیاز برای بدن را از سایر نوشیدنی‌ها مانند چای، قهوه، میوه‌ها و سبزیجات بدست آورد.

 

باید هفت وعده غذایی کوچک در روز خورد

داروچا عنوان می‌کند: بدن و متابولیسم هر فرد متفاوت هستند، بنابراین این رویکرد قابل قبول نیست. او در ادامه می‌گوید: بهترین کاری که باید بکنید این است که مواظب اندازه غذای خود باشید و هرگز غذا خوردن را حذف نکنید.