زویا پیرزاد متولد ۱۹۵۲ آبادان، نویسنده و رمان نویس ارمنی-ایرانی است. مادرش ارمنی-ایرانی و پدرش روسی است. خود او در تهران بزرگ شد. اولین رمان پیرزاد “چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم“، در انگلیس با عنوان “چیزهایی که نگفتیم” منتشر شد. این کتاب به چاپ‌های بیشماری در ایران رسید و به چندین زبان دیگر نیز ترجمه شد و در سال ۲۰۰۶ جایزه هوشنگ گلشیری را برای “بهترین رمان سال” به خاطر کیفیت زمینه و شخصیت‌های رمان،  دریافت کرد.
پیرزاد علاوه بر محبوبیت و شهرت در میان مخاطبانش، یک نویسنده معروف و جهانی نیز به شمار می‌رود، که می‌توان او را یکی از بهترین نویسندگان معاصر محسوب کرد. نوشته‌های او  مفهوم سازی هویت ایرانی تنها براساس مذهب، قومیت و زبان را دشوار می‌سازد. نسرین رحیمیه درباره این رمان معتقد است: «فهم پیرزاد از هویت ایرانی به صورت مستقیم برخلاف مفاهیم کثرت (غیر ایرانی) و وحدت (در زبان و مذهب) می‌باشد؛ که می‌توان این درک را، فهم ارتقاء یافته‌ای از هویت نسبت به آثار جمال زاده و آل احمد نامید.» می‌توان پیرزاد را  شخصیت پردازی فوق العاده دانست. او کاراکترها را با موشکافی روانشناسانه به مخاطب می‌شناساند، شخصیت‌های مرد را همواره در حاشیه و معمولاً در تقابل با شخصیت‌های زن قرار می‌دهد.
داستان درباره زن ارمنی-ایرانی به نام کلاریس است که داستان روزمره زندگی خصوصی‌اش را روایت می‌کند. زنی ارمنی که به عنوان یک اقلیت در ایران و همچنین در میان اطرافیان خود، محسوب می‌شود. او وظایف روزانه خانه‌داری‌اش را به خوبی انجام می‌دهد، اما احساس می‌کند در زندگی‌اش گمشده است. زمانی که همسایه جدید آنها – یک مادربزرگ اشراف زاده، همراه پسر و نوه‌اش- از راه می‌رسند، زندگی خانوادگی‌اش نیز دچار نوسان می‌شود. پسر نوجوان کلاریس عاشق دختر نوجوان همسایه می‌شود و کلاریس، عاشق پسر همسایه و این عشق تا پایان داستان، ناگفته باقی می‌ماند.
زبان ساده و نثر گویا و انتقال احساس زنانگی، این کتاب را به رمان محبوبی در نزد مخاطبان و منتقدانش تبدیل کرده است. شیوه پیرزاد در شخصیت پردازی در این رمان به صورت ارائه  صریح شخصیت‌ها، با یاری گرفتن از شرح و توضیح مستقیم توسط شخصیت اول داستان یعنی کلاریس، می‌باشد. او با تحلیل و شرح رفتار شخصیت‌های رمان، آنها را به خواننده معرفی می‌کند؛ گفتگوهای رمان نیز براساس نقل قول‌هایی است که کلاریس از طرف شخصیت‌های داستان، مطرح می‌کند. کلاریس، بی وقفه در حال حرف زدن است، او در زمان حال زندگی می‌کند و با دنیای پیرامون خود در ارتباط است، نقش خود را در زمان و مکان حال می‌داند و ما را از تمام جزئیات زندگی روزمره‌اش، آگاه می‌سازد.