مطلبی که در ادامه می‌خونین توسط جنا گودرو در وبسایت بیزنس اینسایدر منتشر شده. جنا در بیزنس اینسایدر معاون ادیتور هست و قبل از پیوستن به این سایت  به عنوان کمک ادیتور در وبسایت فوربز مشغول به کار بوده. او همچنین در شبکه‌های تلویزیونی CBS، CNBC، و MSNBC هم حضور داره و برای مجله بیزنس ویک هم مطلب می‌نویسه.

 اگر قراره چیزی اتفاق بیفته، باید همون اول اتفاق بیفته

کسانی در بین ما که تونستن به موفقیت برسن و زندگی پربارتری داشته باشن این فلسفه رو بهتر می‌پذیرن. اونها باید قل از اینکه دغدغه های دیگران مشغولشون کنه ساعات اولیه روزشون رو برای فعالیت‌های اولویت دار کنار بگذارن.

 

علم هم از این استراتژی حمایت می‌کنه. لورا وندرکم به نقل قول از روی بامستر، پروفسور دانشگاه روانشناسی فلوریدا، میگه اراده مثل یک ماهیچه‌ست که اگر زیاد ازش استفاده بشه خسته می‌شه.

 

به عقیده این پروفسور، افراد به علت ضعف در خود کنترلی و لغزش در تصمیم گیری رژیم غذاییشون رو در شب رها می‌کنن. اما از طرف دیگه سحرخیزی یک منبع تازه از اراده هست و باعث میشه افراد خوشبین‌تر باشن و برای مقابله با هر چالشی هم آمادگی داشته باشن.

 

لورا وندرکم که یک نویسنده و متخصص مدیریت زمان هست تحقیقی رو انجام داده و مشخص شده که ۱۳ تا کار هست که افراد موفق قبل از صبحانه انجام می‌دن. مسلما اونها تمام این کارها رو  همزمان در موقع صبح انجام نمی‌دن، اما هرکدوم از اینها روشی مؤثر برای شروع یک روز هست.

 

 

صبح زود از خواب پا میشن

افراد موفق می‌دونن که زمان یک کالای با ارزشه. در صورتی که اونها می‌تونن زمانشون رو به تلفن، جلسات یا وقایع ناگهانی اختصاص بدن اما زمان تحت کنترلشون هست. به همین خاطر اونها قبل از خورشید از خواب بیدار می‌شن و به همون اندازه هم می‌تونن در زمانشون صرفه جویی کنن.

 

بر اساس نتایج یک نظرسنجی که از ۲۰ مدیر انجام شد، ۹۰ درصد اونها گفتن که قبل از ساعت ۶ از خواب پا میشن. برای مثال مدیرعامل شرکت پپسی، Indra Nooyi، گفته که ساعت ۴ صبح از خواب پا میشه و بعد از ساعت ۷ صبح در دفترش حاضره. یا بابا ایگر، مدیرعامل دیزنی، در ساعت ۴:۳۰ از خواب پا میشه و مطالعه می‌کنه. یا جک دورسی، مدیرعامل توییتر،‌ گفته که ساعت ۵:۳۰ از خواب پا میشه.

 

آب می‌نوشن

بسیاری از مدیران موفق قبل از نوشیدن قهوه در صبح ترجیح میدن که آب بنوشن.

برای مثال کیت کول، مدیر عامل فوکوس برندز، هر روز ساعت ۵ صبح از خواب پا میشه و ۲۴ اونس آب می‌نوشه. یا آریانا هافینگتون، مدیر هافینگتون پست و Birchbox Man مدیر Brad Lande روزشون رو با نوشیدن یک لیوان آب داغ با لیمو شروع می‌کنن.

نوشیدن آب در صبح به شما کمک می‌کنه که هوشیار‌تر باشین، آب بدن رو تامین می‌کنه و سوخت و ساز بدن رو شروع می‌کنه.

 

قبل از انجام هرکاری ورزش می‌کنن

قطعا مهم‌ترین فعالیتی که یک شخص می‌تونه در صبج انجام بده ورزش کردنه. حالا وزنه زدن در خانه یا رفتن به سالن بدنسازی.

برای مثال خانم واندرکام اشاره می‌کنه که اورسلا برنز، مدیرعامل Xerox، بصورت دوبار در هفته یک برنامه ورزشی یک ساعته در ساعت ۶ صبح رو دنبال می‌کنه.

و یا در مثال دیگه‌ای میشه گفت که کوین اولری که یک سرمایه‌گذار هست در ساعت ۵:۴۵ دقیقه از خواب پا میشه و بلافاصله شروع به دوچرخه سواری می‌کنه. یا Gary Vaynerchuk هر روز یک ساعت رو به ورزش با مربیش اختصاص می‌ده.

 

روی پروژه‌های اولویت‌دار تمرکز می‌کنن

زمان‌های ارام صبح بهترین زمان برای تمرکز روی مسائل مهم کاریه. صرف زمان روی یک کار در اغاز روز بهتون اطمینان میده که قبل از هرچیز دیگه‌ای به اون کار اولویت دار پرداختین.

 

خانم واندرکام از یک استراتژیست کسب و کار مثال میزنه که در طول روز با جلسات و حواس‌پرتی ها زیادی سروکار داره و احساس می‌کنه که نمی‌تونه هیچ‌کاری رو انجام بده. این خانم صبح‌ها رو به پروژه‌های کاری اختصاص داد و اولویت‌دار ترین کار طول روز رو انتخاب کرد. او با این کار در نهایت تونست تمرکزش رو افزایش بده.

 

روی یک پروژه شخصی مورد علاقه کار می‌کنن

وقتی که تمام روز رو جلسه بودین، خسته‌ و گرسنه‌این و باید چیزی برای شام درست کنین، رمان نوشتن یا نقاشی کردن چیزی نیست که حتی بخواید بهش فکر کنین. به همین خاطره که افراد موفق قبل از اینکه روزشون رو شروع کنن زمانی رو به پروژه‌های شخصی اختصاص می‌دن. یک معلم تاریخ در دانشگاه شیکاگو به خانم واندرکام گفت که اون ساعت‌های بین ۶ تا ۹ صبح رو به کار روی یک کتاب در مورد سیاست مذهبی در غرب آفریقا اختصاص می‌ده. با این کار این معلم تاریخ قادر بود که قبل از اینکه به شغل معلمیش برسه، مقالاتی رو در این زمینه بخونه و چند صفحه‌ای رو هم بنویسه.

خانم واندرکام اشاره می‌کنه که نتایج یک تحقیق پروفسور جوان نشون داد که نوشتن هرچند کم هر روزه افراد رو مسئولیت‌پذیر‌تر می‌کنه.

 

 

با خانواده وقت می‌گذرونن

شما ممکنه از شام خانواده تمجید کنید اما هیچ چیزی وجود نداره که شما رو اجبار کنه شام رو با خانواده باشین.

اما افراد موفق ترجیح میدن صبحشون رو به خانواده اختصاص بدن. اونها می‌تونن برای بچه‌ها کتاب بخونن یا با هم صبحانه درست کنن.

یک برنامه ریز مالی ساکن نیویورک به خانم واندرکام گفت که بجز زمانهایی که در مسافرته، صبح‌هاش رو به دخترش اختصاص میده. او گفت که به دخترش کمک می‌کنه تا لباس بپوشه،‌ تخت خواب رو مرتب کنه و با هم روی پروژه‌های هنری کار می‌کنن. اونها همچنین صبحانه درست می‌کنن و دور میز در مورد مسائل مختلف بحث می‌کنن. این برنامه ریز مالی ساکن نیویورک این ۴۵ دقیقه رو “ارزشمند‌ترین زمان در طول روز” توصیف می‌کنه.

 

تخت‌خوابشون رو مرتب می‌کنن

این عادت یک دقیقه‌ای می‌تونه شما رو در طول روز خوشحال تر و پربازده‌تر کنه. چارلز داهینگ در کتاب “قدرت عادت” می‌نویسه که منظم کردن تخت خواب ارتباط مستقیمی با افزایش بهره‌وری داره.

به گفته‌ی داهینگ، مرتب کردن تخت خواب لزوما باعث نمی‌شه که کارهای بیشتری انجام بدین اما این کار یک “عادت کیستون” هست که باعث ایجاد یک واکنش زنجیره‌ای برای کمک به عادت‌های خوب میشه.

چارلز داهینگ همچنین میگه که علاوه بر بازده بیشتر، افرادی که تخت خوابشون رو مرتب می‌کنن، رفاه بیشتری رو احساس می‌کنن و در صرف بودجه هم مهارت بیشتری دارن.

 

حین نوشیدن قهوه شبکه‌سازی می‌کنن

صبح‌ها بهترین زمان برای ملاقات با افراد به صرف قهوه یا صبحانه‌ست. به خصوص اگر می‌خواید که اون شخص رو برای شام دعوت کنید. همچنین شبکه سازی در موقع صبحانه نسبت به زمان‌های دیگه کمتر مخرب‌هست.

کریستوفر کالوین، یک وکیل و کارآفرین ساکن نیویورک، یک گروه شبکه سازی رو برای فارغ التحصیلان لیگ آیوی شروع کرد. بیشتر روزها اون ساعت ۵:۳۰ صبح از خواب پا میشه. سگش رو به پیاده‌روی میبره و مطالعه می‌کنه اما هر چهارشنبه به مراسم صبحانه لیگ آیوی میره. کریستوفر در این باره می‌گه که: “من در صبح‌ها احساس شادابی و خلاقیت بیشتری می‌کنم

 

 برای پاک کردن ذهنشون تفکر می‌کنن

شخصیت های نوع A معمولا به همون اندازه‌ای که برای دیگران کاری انجام میدن به همون اندازه هم از دیگران انتظار دارن. به همین خاطر برای این تیپ ادم‌ها سخته که لیست کاریشون رو رها و ذهنشون رو آروم کنن. اما بسیاری از افراد موفق از یک تمرین مذهبی مثل مدیتیشن یا دعا برای حفظ کردن خودشون از عجله در طول روز استفاده می‌کنن.

 

مانیشا تاکور، یک مشاور مالی، از شیوه‌های استعلایی مدیتیشن و بصورت دو جلسه بیست دقیقه‌ای برای پاکسازی ذهنش استفاده می‌کنه. یک جلسه در صبح و قبل از صبحانه و یک جلسه عصر. مانیشا در این تمرینات روی تنفس و تکرار یک سرود تمرکز می‌کنه. به گفته‌ی خودش مدیتیشن یکی از والاترین تمرینات زندگی هست که او تابحال تجربه کرده.

 

چیزهایی که قدردانش هستن رو می‌نویسن

بیان قدردانی یک روش مناسب دیگه برای اینه که قبل از رفتن به دفتر سرحال باشین و دیدگاه مناسب رو خلق کنین. یادداشت کردن افراد، مکانها و فرصت‌هایی که شما قدردانشون هستین فقط چند دقیقه وقت می‌گیره اما می‌تونه یک تغییر واقعی در چشم انداز شما ایجاد کنه.

برای مثال یک داروساز به خانم واندرکام گفت که او بخشی از صبحش رو به بیان قدردانی، درخواست راهنمایی و الهام بخش بودن اختصاص میده و وقتی که به سرکار میره نسبت به خودش و همکارانش دید واضح‌تری داره.

و یا تیم فریس، کارآفرین و نویسنده کتاب ” The 4-Hour Workweek”، پنج دقیقه از صبحش رو به نوشتن چیزهایی که قدردانشون هست و چیزهایی که به دنبالشونه اختصاص میده. به گفته‌ی خودش این کار بهش اجازه میده که علاوه بر انجام کار بیشتر در طول روز، نسبت به کل روزش هم احساس بهتری داشته باشه و یک ادم شادتر و راضی‌تر باشه.

 

وقتی تازه نفس هستن برنامه‌ریزی می‌کنن و استراتژی‌ها رو می‌چینن

برنامه ریزی روز، هفته یا ماه پیش رو یک ابزار مهم در مدیریت زمان هست که به وسیله اون می‌تونین‌ در مسیر کاری باقی بمونین. استفاده از زمان صبحگاه برای فکر کردن به ایده بزرگتر به شما کمک می‌کنه که کارها رو اولویت بندی و مسیر روز در پیش رو معین کنین.

یک مدیر اجرایی بانک به وندرکام گفت که اون در ساعت ۵ صبح از خواب پا میشه، ورزش می‌کنه، انجیل می‌خونه و قبل از درست کردن صبحانه کارهای طول روزش رو بازبینی می‌کنه. این مدیر اجرایی گفت که این شیوه، روزش رو قابل مدیریت‌تر و موثر‌تر کرده.

 

ایمیل‌هاشون رو چک می‌کنن

در صورتی که افراد فعال در زمینه مدیریت زمان ممکنه پیشنهاد کنن که به سرعت به ایمیل‌ها پاسخ ندین اما بسیاری از افراد موفق صبحشون رو با ایمیل شروع می‌کنن. در واقع نتایج یک تحقیق نشون داد که اولین کاری که بیشتر مدیران در صبح انجام میدن چک کردن ایمیل‌هاشونه.

اونها ممکنه برای پیام‌هایی ضروری که نیاز به پاسخ فوری داشته باشن اینباکسشون رو چک کنن یا یکسری ایمیل رو که به تمرکز بیشتری احتیاج دارن از بقیه جدا کنن و بقیه پاسخ ندن.

برای مثال گرچن رابین، نویسنده کتاب “The Happiness Project”، ساعت ۶ و قبل از خانواده از خواب پا میشه. ایشون از وقتش برای خالی کردن اینباکس ایمیل، برنامه ریزی روز و خوندن شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنه. اما به عقیده‌ی خانم وندرکام، اگر گرچن رابین از انجام چنین کارهایی در ابتدای روز خودداری کنه، میتونه وقتی به سراغ پروژه‌های چالشی میره تمرکز بهتری داشته باشه.

 

اخبار رو می‌خونن

چه روی میز شام روزنامه بخونن و چه از روی گوشیشون توییتر و وبلاگها رو چک کنن، افراد موفق همه قبل از صبحانه آخرین اخبار رو دریافت می‌کنن.

برای مثال مدیرعامل شرکت جنرال الکتریک، Jeff Immelt، روزش رو با یکسری تمرینات هوازی شروع میکنه و بعدش روزنامه‌ها رو میخونه و شبکه CNBC  رو تماشا میکنه.

یا مدیرعامل ویرجین آمریکا، David Cush، ترجیح میده که در صبحگاه به رادیوی ورزشی گوش کنه و در حین دوچرخه زدن روزنامه بخونه.

این افراد زمانی که به سر کار میرن، کاملا نسبت به مسائلی که داره در جهان رخ می‌ده اگاهی دارن. اونها می‌تونن با این کار الزامات تغییر کسب و کار رو دریافت کنن.

 

برگرفته از تسکولو