شهر لالجین در خطر حذف از میراث جهانی

لالجین شهر سفال ایران در تیر ماه سال گذشته در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت و جهانی شدن آن اتفاق شگفت انگیزی برای این شهر بود و باعث شد تا گردشگری آن تا حد بسیار زیادی بهتر شود، این در حالی است که در حال حاضر در اثر عدم مدیریت صحیح و بی توجهی مسئولان در خطر حذف از فهرست میراث جهانی قرار دارد.

 

شهر لالجین در استان همدان قرار دارد و در چهاردهم تیرماه سال گذشته، در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. اما مشکل بزرگ این است که سفال به تنهایی نمی تواند باعث جذب گردشگر شود، شهر لالجین پتانسیل های دیگری هم دارد که باید در نظر گرفته شده و معرفی شوند.

علیرغم ثبت جهانی این شهر در سال گذشته، امسال زمزمه ی باز پس گرفتن عنوان جهانی آن از طرف یونسکو شنیده می شود و دلیل آن هم بی توجهی مسئولان در استان همدان به این شهر است.

یکی از هنرمندان لالجینی به نام ایرج گلزاری در این باره می گوید: جهانی شدن لالجین، اتفاقی بزرگ در تاریخ لالجین بود که نشان دهنده ی ضروری بودن تغییری در سبک های هنری است. این هنرمند معتقد است که کارگاره های سفالگری لالجین نیاز به تغییرات اساسی دارند و می گوید که سفال شهر لالجین به تنهایی نمی تواند باعث نجات این شهر و جذب گردشگر شود بلکه باید هنرهای دیگری مثل موسیقی سنتی این شهر هم معرفی شوند.

 

 

شاید بزرگترین مشکل این شهر علیرغم جهانی شدن، نبود زیر ساخت های مورد نیاز یک شهر جهانی باشد و لالجین قبل از جهانی شدن باید مشکلات خود را حل کند.

از طرفی، این هنرمند جایگاه لالجین را در ایران بی مثال می داند و در این باره می گوید: بسیاری از شهرها، امکانات بسیار ابتدایی با کوره های سنتی و فاقد استاندارد لازم را دارند اما لالجین در کشور از شهرهای پیشرو در هنر سفال است.

ایرج گلزاری هنرمند لالجینی، یکی از پیشگامان هنر سفال مدرن در کشور است.

برگرفته از الی گشت