به رغم تغییربرخی ازمناسبت‌ های اجتماعی، هنوز بیشترمردم به قرارهایشان پایبندند و قولشان قول است. به همین منظور وقتی که قراردادی می‌بندند، درابتدا چندان ازبدقولی طرف مقابلشان نگرانی ندارند؛ اما کسانی که با مسائی حقوقی سر وکاردارند، چندان  خوش‌بین نیستند. برخورد با کلاهبرداری‌های متعدد وحیله ‌های فریبکارانه باعث می‌شود که درهنگام قرارداد با وسواس معامله کنند و دیگران را هم به رعایت احتیاط دعوت کنند. بد نیست شما هم به این نکته ها توجه کنید که به نفع شما است .

۱-  معامله با یک وکیل یا کارشناس حقوقی چندان باب میل معامله‌ کنندگان نیست ، چون نگاه نه چندان خوش بینانه آنها  ووسواس دربررسی شرایط قرارداد دردسرهایی برای طرف مقابل ایجاد می‌کند. اما این دقت و وسواس بی‌دلیل نیست. تجربه پیگیری پرونده‌های حقوقی نشان داده است که معامله ای ساده حتی با یک خویشاوند نزدیک می‌تواند ماه‌ ها انسان را با  یک دعوای حقوقی و رفت و آمد به دادگاه درگیرکند. این درحالی است که با رعایت چند نکته ساده  می‌توان این دردسرها را نداشت .منشا بخشی عمده از پرونده‌هایی که در دادگستری مطرح می‌شود، ناآگاهی مردم از شیوه درست معاملات است. بهتر است که برای معاملات ملکی وسایرموارد به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید تا از بسیاری از مشکلات جلوگیری شود.

۲-  نوعی از معاملات که می‌تواند اسباب گرفتاری های گوناگون شود، معاملات املاک است. برای این که معامله شما بدون دردسرباشد، باید دو مرحله را سپری کنید.

 

مرحله اول

دفاترمشاوره املاک: مشاوران املاک، درنقش واسطه ها ، طرفین قرارداد را به هم نزدیک می‌کنند، اما باید حتما" ، قرارداد را دردفتر اسناد رسمی ثبت کنید. اگربه بنگاه می‌روید و مبایعه ‌نامه می‌نویسید، حتما زمان رفتن به دفتر اسناد رسمی و شماره آن را تعیین کنید و به توافق بعدی واگذارنکنید. باید توجه کنید به لحاظ زمانی، فاصله تنظیم مبایعه‌ نامه تا حضوردردفتراسناد رسمی باید کمترین فاصله باشد.

نکته دیگری که دربنگاه املاک باید مورد توجه قرار گیرد، این است که بعد ازتنظیم مبایعه‌ نامه ممکن است معلوم شود که ملک دررهن بانک یا توقیف بوده  یا این که اصلا طرف معامله شما مالک نبوده است. ممکن است این شرایط در وضعی معلوم شود که شما مبایعه‌ نامه را امضا کرده‌اید و بخش بزرگی ازمبلغ را پرداخته‌اید. برای اینکه با این مشکل روبه‌رونشوید، قبل ازآنکه مبایعه‌نامه را امضا کنید، با مشورت یکی ازکارشناسان دفاتراسناد رسمی یا مراجعه به اداره ثبت، ازآخرین وضعیت ملک مورد معامله باخبرشوید.همچنین سعی کنید بیشترمبلغ قرارداد را دردفتر اسناد رسمی وهم‌زمان با تنظیم سند رسمی بپردازید. درضمن  توصیه می‌شود که زمان امضای مبایعه‌ نامه و مراجعه به دفترخانه طولانی نباشد، چون با کوتاه بودن این زمان درصورت نوسان قیمت ملک و گران شدن نرخ‌ها، دوطرف به فسخ معامله و یا خلف وعده وسوسه نمی‌شوند، اما با توجه به نرخ تورم، اگر این زمان طولانی باشد، با افزایش قیمت ملک، فروشنده وسوسه می‌شود که با انتقال ملک با قیمتی که توافق شده، مخالفت کند و بعد ازآن دردسرهایی به وجود خواهد آمد. توصیه دیگر اینکه، مردم به مشاوران املاک دارای پروانه کسب مراجعه کنند، کسانی که مورد تایید اتحادیه مشاوران املاک و وزارت بازرگانی هستند. این‌گونه مشاوران با برچسبی  روی شیشه محل کسبشان وبا دارا بودن کد رهگیری، شناخته می‌شوند. کد رهگیری معامله ملک خودتان را حتما بگیرید.

 

مرحله دوم

 سند رسمی دراداره‌ها و بانک‌ ها ویژگی ‌های زیادی برای صاحب سند دارد. بنابراین خرید وفروش ملک حتما به دفاتراسناد رسمی مراجعه کنید. خوشبختانه دراین مورد مشکلی وجود ندارد و شهروندان به ضرورت معامله رسمی ملک آگاه هستند.

موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد، اعتبار وکالت بلاعزلی است که دردفاتر اسناد رسمی منعقد می‌شود. این نوع وکالت خیلی کاربرد دارد، اما شهروندان باید توجه داشته باشند که نباید زیاد به این قرارداد دل ببندند و حتما هرچه زودتر تکلیف قرارداد را روشن کنند. وکالت ممکن است بر اثرعواملی ، باطل یا ابطال یا فسخ یا منفسخ شود. مثلا وکالت با فوت یکی ازدوطرف ویا محجورشدن آنان ازبین می‌رود. بنابراین اگرموکل که وکالت داده است، آلزایمر بگیرد، درواقع اومحجور شده است و وکالت از بین می‌رود. بنابراین توصیه می‌شود که فقط برای امور اداری از وکالت استفاده کنید و اگرملکی  را وکالتی خریدید، هر چه زودتر آن را به سند قطعی تبدیل کنید. هشدار ما را به  یاد داشته باشید که برخلاف تصور عامه مردم از وکالت بلا عزل، محکم‌ترین وکالت‌ها هم، به معنای سند قطعی خرید مال نیست. بنابراین برخلاف نظر برخی مردم که گمان می‌کنند، گرفتن وکالت بلاعزل از فروشنده به معنای انتقال قطعی ملک است، این را باید گفت که محکم‌ترین وکالت‌ها‌ هم عقدی متزلزل و البته قابل فسخ است.

برگرفته از دلتا