طراح لباس مشهور گوچیو گوچی در سال۱۹۲۱ کمپانی تولید پوشاک گوچی ر ا در فلورانس راه اندازی کرد. فروشگاه او به عرضه محصولات چرمی و اکسسوری اختصاص داشت. گوچیو گوچی در سال ۱۸۸۱ در فلورانس ایتالیا بدنیا آمد. هر چهار پسر او در زمینه طراحی و تولید پوشاک مشغول به فعالیت شدند.

 

طراح لباس مشهور گوچیو گوچی در سال۱۹۲۱ کمپانی تولید پوشاک برند گوچی ر ا در فلورانس  راه اندازی کرد. فروشگاه او به عرضه محصولات چرمی و اکسسوری اختصاص داشت. گوچیو گوچی در سال ۱۸۸۱ در فلورانس ایتالیا بدنیا آمد.

 

هر چهار پسر او در زمینه طراحی و تولید پوشاک مشغول به فعالیت شدند.  با وجود اینکه او فعالیت خود را با الهام از لندن و زیبایی اشرافی انگلیسی آغاز کرد، زمانی که در هتل ساووی مشغول بکار بود تصمیم گرفت به وطنش بازگردد و حساسیت زیبایی شناسانه را با ویژگی های منحصربفرد موطنش ایتالیا تلفیق کند. تاکید او بر استفاده هر چه بیشتر از هنر و مهارت هنرمندان توسکانی بود.

 

ظرف چند سال شرکت توانست به مدد حضور مشتریان خارجی که اغلب توریستانی بودند که برای گذراندن تعطیلات وارد ایتالیا شده بودند موفقیتی قابل توجه کسب کند. در پی این موفقیت گوچی تصمیم به معرفی مجموعه ای با الهام از سوارکاری شامل  کیف، نیمتنه، دستکش، کفش و کمربند گرفت.

 

در دهه ۱۹۳۰  بسیاری از مشتریان ایتالیایی گوچی اشرافزاده های عاشق سوارکاری بودند و علاقه و نیاز وافر آن ها به ادوات اسب سواری گوچی را بر آن  داشت که به طراحی نمادی به شکل لگام، شمایلی که در خانه مد گوچی جاودانه شد، بپردازد.

 

دهه ۱۹۴۰ بدلیل حکمرانی دیکتاتوری فاشیسم در ایتالیا شاهد کمبود منابع خارجی بود. گوچی در این سال های سخت و پر تلاطم فعالیت های را خود را با استفاده از مواد لوکس غیر معمول همانند کنف، کتان و کنف پیش برد. یکی از خلاقانه ترین محصولات گوچی نوعی دسته چوبی جلا داده شده برای کیف های بامبو بودند که انحناء آن از شکل زین الهام گرفته شده بود. تبلور هنرمندانه این جمله که “ضرورت، مادر خلاقیت است” را می توان در محصولات بامبوی گوچی دید که به اولین محصول از محصولات نمادین گوچی تبدیل شد.

 

کیف بامبو با دسته براق چوبی که محصول محبوب خانواده سلطنتی و چهره های مشهور بود تا به امروز نیز محبوبیت خود را حفظ کرده است.

 

 

درطول دهه ۱۹۵۰ بار دیگر سوارکاری الهام بخش گوچی شد و با علامت تجاری متشکل از نوارهای  سبز-قرمز-سبز که برگرفته از تزیینات زین های سنتی بود،  به دنیای مد معرفی شد. این موضوع به موفقیت سریع گوچی و شناخته شدن بیش از پیش این برند در دنیای مد انجامید. با افتتاح شعباتی در میلان و نیویورک گوچی به عنوان سمبلی از زیبایی مدرن جایگاه خود را در صحنه بین المللی دنیای مد یک گام پیش برد. با مرگ  گوچیو گوچی در سال  ۱۹۵۳ پسران او با نام های آلدو، واسکو، اوگو و رودولفو زمام امور را در دست گرفتند.

 

محصولات برند گوچی باب طبع چهره های مشهور در همه زمان ها

 

محصولات گوچی با محصولاتی باب طبع همه زمان ها به سرعت راه خود را در دنیای مد باز کرد و در دهه ۱۹۶۰ بسیار مورد توجه چهره های محبوب قرار گرفت. جکی کندی کیف گوچی را بر شانه می انداخت که امروزیه با عنوان Jackie O شناخته می شود.

 

لیز تیلور، پیتر سلرز و ساموئل بکت با استفاده از کیف های منحصربفرد Hobo Bag گوچی جهره ای جدید برای این برند خلق کردند. کفش های پوست گوچی با شکلی برگرفته از سوارکاری تبدیل به بخشی دایمی از مجموعه گوچی در انستیتو صحنه و لباس موزه هنر متروپولیتن در نیویورک شد.

 

شال ابریشمی منقش به طرح هایی از گل که گوچی برای کریس کلی طراحی کرد بعدها با شاهزاده موناکو شهرتی جهانی یافت. در اواسط دهه ۱۹۶۰ با دو حرف G در هم پیچیده دیگر نشان بصری این برند محبوب خلق شد. در این دهه که می توان آن را دهه موفقیت های پرشمار گوچی بشمار آورد، این برند توانست با افتتاح شعباتی در لندن، پالم بیچ، پاریس و بورلی هیلز نام خود را با قدرت بیشتری در صحنه های جهانی مطرح کند.

 

 

در دهه ۱۹۷۰ گوچی در راستای بسط هر چه بیشتر فعالیت های شرکت در عرصه های جهانی قدم به شرق دور گذاشت و فروشگاه هایی در توکیو و هنگ کنگ تاسیس شدند. کمپانی گوچی اولین مجموعه لباس های خود که شامل پیراهن ها و کت های خز دکمه دار  با مارک GG را معرفی کرد. در این دهه برند گوچی بیش از هر چیز با ویژگی هایی همچون نوآوری و سبک افسانه ای ایتالیایی شناخته می شد.

 

در این سال ها همچنین آرم های گوچی در رنگ ها و شکل های مختلف طراحی شدند. در سال ۱۹۹۷ به فروشگاه بسیار موفق بورلی هیلز گالری خصوصی  گوچی افزوده شد جایی که مشتریان خاصی همچون ریتا هیورث و یا مایکل کین می توانستند محصولات گرانقیمتی شامل کیف های ده هزار دلاری با رنجیرهای طلا و الماس جدا شدنی را بخرند.

 

 

سال ۱۹۸۱ اولین نمایش صحنه ای محصولات گوچی را به همراه داشت. این کمپانی در سال ۱۹۸۲ تبدیل به شرکت سهامی عام شد و مدیریت شرکت با پنجاه درصد سهم آن به ماریوزو گوچی پسر رودولفو  محول شد. در سال ۱۹۸۷ اینوستکورپ، یک شرکت سرمایه گذاری مستقر در بحرین در راستای خرید کل سهام شرکت در اوایل دهه ۱۹۹۰ شروع به خرید سهام گوچی کرد.

 

در این دهه گوچی توانست با تلفیق موفقیت آمیز سنت و مدرنیته جهره ای قدرتمند ار خود در دنیای بین المللی مد به نمایش بگذارد. تام فورد در سال ۱۹۹۴ طراح خلاق گوچی شد و کیفیت لوکس این برند را با نوعی جسارت و خلاقیت بی نظیر ادغام کرد که نتیجه آن به سرعت در دنیای پرطرفدار مد طنین انداز شد.

 

در سال۲۰۰۴ در شبی که چارلیز ترون برای دریافت جایزه اسکار بهترین هنرپیشه زن برای فیلم هیولا را لباس طراحی شده توسط تام فورد را بر تن داشت . نام تام فورد و برند گوچی با طراحی لباس های شب خیره کننده به سرعت پرآوازه شد. در سال ۱۹۹۵  دومنیکو دِ سول به عنوان مدیر عامل شرکت منتصب شد و توانست در مدتی کوتاه موفقیت این شرکت را دوچندان کند. در سال ۱۹۹۹ گوچی با پیوستن به شرکت شناخته شده    Pinault-  Printemps-Redoute توانست از شرکتی تک برندی به گروهی با چندین برند تبدیل شود.

 

در دهه ۲۰۰۰ موفقیت هایی بین المللی گوچی با سرعت بیشتری ادامه پیدا کرد و به عنوان لوکس ترین برند در جهان شناخته شد (طبق نظرسنجی شرکت نیلسن، ۲۰۰۷). احیاء میراث ارزشمند گوچی، مهارتی بی بدیل و جذابیتی منحصربفرد باعث پیوند هر چه بیشتر گذشته و حال و همچنین موفقیت تجاری و هنری این کمپانی شد. در این دهه نمادهای معروف این برند همچون طرح گل، کیف جکی، و کیف بامبو با نگاهی جدید برگرفته از مشتریان جدید احیاء شدند.

 

 

در سال ۲۰۱۰ کمپانی گوچی بر قدرت بخشیدن هر چه بیشتر به ارزش هایی که باعث شهرت رشک برانگیز این برند شده بود، تمرکز کرد. این ارزش ها مواردی همچون منحصربفرد بودن، کیفیت برتر، سبک ایتالیایی و اقتداری بی چون و چرا را در بر می گرفتند. گوچی با فاصله ای قابل توجه از رقیبان بی شمار خود توانست کیفیت خود را در تلفیق سنت و مدرنیته، خلاقیت و مهارت و پیچیدگی و باب طبع بودن به اثبات برساند.

 

در اوایل دهه ۲۰۱۰ خانه فلورانتین دو پروژه مرتبط با شعار احترام و توجه بیش از پیش به دیگران را راه انداری کرد. این دو پروژه شامل برنامه ای سازگار با محیط زیست جهت کاهش هر چه بیشتر تاثیرات مخرب بر محیط زی ست و همچنین اولین مجموعه از لباس کودکان می شد.

 

در ژانویه سال ۲۰۱۵ مدیرعامل جدید گوچی، مارکو بیزاری، الساندرو میشل رت را به عنوان طراح خلاق گوچی معرفی کرد و به او تمام اختیارات لازم بخش های مختلف هنری در تمامی مجموعه های این برند را بخشید. اولین مجموعه به نمایش درآمده الساندرو در سمت جدیدش مجموعه ای از پوشاک زنان در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۵ بود.

 

زیبایی شناسی خاص میشل به تلفیق هنرمندانه منابع تاریخی همچون رنسانس و مناظر آسمان در پرده های منقوش چینی در قرن هجدهم  و منابع الهام بخش معاصر همچون سبک پانک راک و استفاده از تکنولوژی دیجیتال انجامید؛ سبکی که توانست موفقیت های روزافزون گوچی را در عرصه بین المللی تثبیت کند.

برگرفته از luxtehran.com