این دستگاه یکی از مهم ترین قطعات سخت افزاری وابسته به هوش مصنوعی است. گوگل در این زمینه از محصول مشابه رقیبش Echo که ساخت شرکت آمازون است الگو گرفت؛ محصولی که در سال 2014 معرفی شده بود. این دستیار دیجیتال وابسته به هوش مصنوعی توجه گوگل را به خود جلب کرده بود و گوگل هم برای سال ها قصد داشت چنین محصولی تولید کند. گرچه گوگل در سال 2012 با افزودن قابلیت Google Now سعی کرده بود قدمی در راه ساخت یک دستیار هوشمند که در زندگی روزمره به کمک افراد بیاید، بردارد اما دستگاه Echo و دستیار صوتی هوشمندش الکسا تحول مهم تری در این حوزه پدید آورد و توجه گوگل را به خود جلب کرد. به هر حال داشتن یک دستیار صوتی هوشمند در خانه از بسیاری لحاظ ها اهمیت دارد. نه فقط به این دلیل که افراد سخت شان است در مکان های عمومی با یک کامپیوتر گفت وگو کنند؛ بلکه به دلیل ماهیت وضعیت زندگی در خانه که افراد هنگام انجام کارهایی مثل ظرف شستن، غذا پختن یا استراحت بتوانند به کارهای دیگری هم بپردازند.
در عین حال علاوه بر کمک گرفتن از این دستیار صوتی می توانند از آن به عنوان اسپیکر بلوتوث هم استفاده کرد و با یک تیر دو نشان را هدف قرار داد.
این دستگاه در تست های اولیه هوشمند تر از Siri و سریع تر از Alexa آمازون بوده است. Google Home می تواند زمینه یک سوال را تشخیص دهد و زمانی که knowledge graph گوگل نتواند جواب یک سوال را پیدا کند، این دستگاه به جمع آوری اطلاعات در اینترنت می پردازد.
بخش بالایی این دستگاه به لمس حساس است و از طریق آن می توانید بلندی صدای موسیقی در حال پخش را تغییر دهید یا آن را متوقف کنید. گوگل هوم سه بلندگو دارد. در مجموع صدای آن از Amazon Echo کمی بهتر است، اما در حدی نیست که جایگزین سیستم صوتی خانه تان شود. طراحی این دستگاه به شکلی است که شبیه یکی از وسایل خانه به نظر برسد. بخش پایینی بدنه گوگل هوم قابل تعویض است و در رنگ های مختلف عرضه می شود. این دستگاه با موسیقی های یوتیوب و گوگل پلی کار می کند و همینطور می تواند از طریق Spotify ،PandoraوiHeartRadio هم به پخش موسیقی بپردازد. همانطور که گفته شد، این دستگاه هوشمند است و از دستیار صوتی بهره می برد. می توانید از دستگاه بخواهید برای تان موسیقی پخش کند و می توانید سوال های تان را هم از آن بپرسید.

نهایتا این را هم اضافه کنیم که گوگل هوم با دو دستگاه ChromeCast و ChromeCast Audio هم کار می کند و می توانید با فرمان صوتی مضامین ویدیویی و صوتی تان را با کروم کست ها ببینید.