تیمچه حاجب الدوله کجاست؟ امروز به یکی از بناهای زیبای درون بازار بزرگ تهران سری می‌زنیم تا با مشخصات و مسیر دسترسی با آن بیشتر آشنا شویم.

 

معرفی

شاید وقتی تابلوهای راهنمای درون بازار را می‌بینید که اشاره به تیمچه‌ای خاص دارند، از خود سوال کنید که تیمچه چیست؟ تیمچه حیاطی است که چهار طرف آن مغازه یا اتاق دارد. بازار تهران هم مثل همه بازارهای کشورمان از تعداد زیادی تیمچه تشکیل شده است. هر کدام از این تیمچه‌های مشخصات معماری خاص خود را دارند و در آن‌ها محصولاتی از یک دسته به فروش می‌رسد. یکی از معروف‌ترین و زیباترین تیمچه‌های بازار تهران تیمچه‌ حاجب الدوله است. تیمچه حاجب الدوله یکی از بازارچه‌های اطراف سبزه میدان است که معماری زیبا و خیره‌کننده‌ای دارد. 

طبق توضیحاتی که شهرداری منطقه ۱۲ در این تیمچه نصب کرده است، تیمچه حاجب الدوله در زمان ناصرالدین شاه توسط «حاج علی خان حاجب الدوله» ساخته شد. تیمچه حاجب الدوله ترکیبی است از یک سرا و تیمچه کوچک که محوری شرقی - غربی به موازات بازار امین‌الملک می‌سازند و دو راسته شمالی - جنوبی بازار بزرگ در شرق و بازار کفاش‌ها در غرب مجموعه را به هم پیوند می‌دهد.

 

آدرس

ورودی تیمچه حاجب الدوله در تهران، خیابان پانزده خرداد، سبزه میدان، بازار کفاش‌ها قرار دارد. 

 

دسترسی

برای رسیدن به تیمچه حاجب الدوله بهترین راه استفاده از مترو است. کافی است در خط یک مترو در ایستگاه ۱۵ خرداد که در چهارراه گلوبندگ قرار دارد از قطار پیاده شوید یا با تاکسی‌هایی که به این چهارراه تردد می‌کنند به این محل بروید. سپس در خیابان پانزده خرداد به سمت شرق حرکت کنید تا به سبزه میدان برسید و از ورودی بازار کفاش‌ها به بازار وارد شوید. پس از حدود پنج دقیقه پیاده‌روی به ورودی تیمچه حاجب الدوله می‌رسید که در بالای آن تابلوی راهنمای ورودی تیمچه هم قرار دارد.

برگرفته از کجارو