اگر از آن دسته مسافرانی هستید که تنها به چند استان معروف و توریستی ایران بسنده کرده‌اید و هرسال یکی از آن‌ها را برای سفر تابستانی خود انتخاب می‌کنید تا صرفاً چند روزی را به دور از خانه و شهرتان با تماشای مناظر تکراری بگذرانید و بی هیچ تجربه‌ی جدیدی دوباره به شهرتان بازگردید، جای تعجب نیست که برای سفر به استانی همچون ایلام، با آن‌همه جاذبه‌ی طبیعی غیرقابل‌انکارش پشت چشم نازک کنید و آن را از لیست مقاصد سفرتان خط بزنید. البته این تنها مشکل شما نیست. به‌طورکلی سفر به ایلام تنها برای گردشگران حرفه‌ای معنا و مفهوم دارد؛ چرا که در کمتر جایی در مورد زیبایی‌های طبیعی بی‌شمار این استان حرف به میان می‌آید و کمتر کسی به دنبال پیدا کردن مناطق ناب این ناحیه است؛ خوب است که شما هم مثل گردشگران حرفه‌ای از جاذبه‌های دیدنی این استان غافل نشوید و برای تجربه‌ی یک سفر تابستانی راهی ایلام شوید. 

تپه خرگوشان

وارد شهر ایلام که شوید اولین منظره‌ای که شما را به حیرت در می‌آورد تپه خرگوشان است. همان‌جا با دیدن این تپه‌ی سرسبز در دل شهر خواهید فهمید که جاذبه‌های فوق‌العاده‌ی دیگری در این استان به انتظارتان ایستاده‌اند. تپه خرگوشان یک تپه‌ی بسیار قدیمی در مرکز شهر ایلام است که با پوشش گیاهی فوق‌العاده‌اش به جنگلی در میانه‌ی شهر بدل شده است. اکثر مردم محلی صبحشان را با ورزش و پیاده‌روی بر روی این تپه آغاز می‌کنند و مسافران زیادی برای کوه‌نوردی و عکاسی به این تپه روی می‌آورند. در سفرتان به ایلام، بازدید از این تپه‌ی سرسبز و گردش در آن را از دست ندهید.

 

تنگه‌ی ارغوان

به سمت شمال شرق شهرستان ایلام که حرکت کنید در 3 کیلومتری مسیر با تنگه‌ای روبرو خواهید شد که به واسطه‌ی درختچه‌های ارغوان به رنگ صورتی در آمده است. گیاه ارغوان در فصل بهار سر از خاک این تنگه بیرون می‌آورد و در کنار درختان دیگری چون بلوط و زالزالک جلوه‌ی خاصی به محیط اطرافش می‌بخشد. در این تنگه که قدم بزنید بوییدن عطر خوش گل‌های کوهی و تماشای درختچه‌های کوتاه صورتی‌رنگ که در کنار درختان بلند و تنومند سبز، تضاد بی‌نظیری را رقم زده‌اند، به جانتان طراوت و تازگی می‌بخشد و صدای آواز پرندگان بدرقه‌ی راهتان می‌شود. گویی که این تنگه قرارگاه آدمی با طبیعت بهاری است.

 

آبشار سرطاف

آبشار سرطاف یک تفرجگاه عمومی در جنوب شهر ایلام و در نزدیکی روستای شهید کشوری است که به خاطر منطقه‌ی خوش آب‌وهوا و آب زلال و شفافش به یک جاذبه‌های پر رفت‌وآمد در استان تبدیل شده است. درست است که آب آبشار سرطاف در تابستان کم می‌شود؛ اما در فصل بهار بسیار پر آب و خروشان است و گردشگران زیادی را از سرتاسر کشور جذب خود می‌کند. دشت‌های سرسبز اطراف آبشار هم که جان می‌دهند برای یک پیک‌نیک خانوادگی و گذران یک روز عالی در کنار اقوام و دوستان.

 

تنگه‌ی رازیانه

اگر بگوییم که تنگه‌ی رازیانه در مقایسه با دیگر تنگه‌های استان ایلام چون نگینی است در دل کوهستان نه اغراق کرده و نه در مقابل زیبایی‌های بی‌شمارش کوتاهی کرده‌ایم. تنگه‌ی رازیانه با حدود 2 کیلومتر طول، شکافی است در دل کوه که به دلیل فرسایش ایجاد شده است. گشت‌وگذار در این تنگه صخره‌نوردی و آب نوردی‌های زیادی به دنبال دارد؛ اما زیبایی‌های مسیر سختی راه را برایتان سهل و آسان می‌کند. مناظر اطراف تنگه و سرسبزی گیرایش در فصل بهار چنان با روح و روان آدمی بازی می‌کند که آرزو می‌کنید مسیر پرمشقت تنگه تمام نشود و شما تا آخرین لحظات محو تماشای زیبایی‌هایش باقی بمانید.

 

قلعه والی

قلعه والی درواقع قصر تابستانی یکی از اشراف‌زادگان قاجار است که بر روی تپه‌ای خوش آب‌وهوا به نام تپه‌ی چگامیرک بنا شده است. این قصر تابستانی که اکنون به عنوان موزه‌ی مردم‌شناسی ایلام مشغول فعالیت است دارای بخش‌های مختلفی چون حیاط مرکزی، اتاق و تالار شاه‌نشین، برج‌های نگهبانی، تراس و ... است. بازدید از معماری بی‌نظیر این قصر و بخش‌های متنوع موزه‌ی مردم‌شناسی یکی از کارهای لذت بخشی است که می‌توانید در سفر خود به ایلام انجام دهید.

 

آتشکده‌ی سیاه گل

اگر به بازدید از بناهای تاریخی علاقه دارید آتشکده‌ی سیاه گل یکی از آن بناهایی است که می‌تواند روح کنجکاو شما را در این زمینه راضی کند. بنای این آتشکده متعلق به 1700 سال پیش است که به نسبت دیگر آتشکده‌های این استان دچار کمترین آسیب شده است. محوطه‌ی اطراف آتشکده‌ی سیاه گل به سبب وجود پرآب‌ترین رودخانه‌ی ایلام که کنگیر نام دارد سرسبز، گلگون و زیباست؛ درنتیجه برای یک پیک‌نیک دست جمعی بسیار مناسب است.

 

آبشار اما

در 25 کیلومتری مرکز استان و درست در پشت سد ایلام می‌توانید شاهد یکی از زیباترین آبشارهای استان ایلام باشید. آبشار اما با درختان بلند بلوط و انجیر کوهی که چون سقفی بر بالای آن قرارگرفته‌اند، حتی در فصول سرد سال هم پذیرای گردشگران زیادی است. این آبشار 20 متری با دیوارهایی پوشیده شده از خزه و سرخس که زیبایی‌اش را دوچندان کرده است، از طرف اکثر مردم محلی برای گذران تعطیلات انتخاب می‌شود. تعداد زیادی هم برای شنا در حوضچه‌ها و ماهیگیری در آب زلال در فصولی چون تابستان و بهار روانه‌ی آبشار اما می‌شوند.

 

برگرفته از کافه گردش