لویی ویتون یکی از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین برندهای اروپایی است که در سال ۱۸۵۴ توسط یک فرانسوی به نام لویی ویتون تاسیس شد. این برند در شاخه‌های مختلف از کیف و کفش گرفته تا لباس‌های آماده پوشیدن، عینک و جواهرات فعالیت می‌کند. برای شش سال متوالی (بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲) برند لویی ویتون به عنوان پر ارزش‌ترین برند لاکچری جهان شناخته شد که ارزشی بالغ بر ۲۸ میلیارد دلار دارد. این کمپانی در ۵۰ کشور شعبه دارد و بیش از ۴۶۰ فروشگاه فعال در سراسر جهان دارد. در این مطلب نگاهی به برند لویی ویتون و تاریخچه و سیر تحول آن می‌اندازیم.

 

آغاز فعالیت لویی ویتون

مغازه لویی ویتون در ۱۸۵۴ در پاریس تاسیس شد. وی ابتدا به تولید و فروش‌های بزرگ می‌پرداخت. او با ابداعی که در فرم این کیف‌ها داد باعث شد انبار کردن آن‌ها ساده‌تر شود چون این کیف‌ها قبلا با سقفی منحنی طراحی می‌شدند تا آب باران را نگه ندارند و این فرم مانع از انبار کردن آن‌ها می‌شد.

 

کیف‌های لویی ویتون طرح‌هایی راه راه داشتند که مشخصه آن‌ها بود او بعدها این طرح‌ها را به قهوه‌ای و شیری تغییر داد که به نماد برند وی بدل شد. در نمایشگاه جهانی پاریس با مطرح شدن محصولاتش او در ۱۸۸۵ اولین فروشگاه را در خارج از فرانسه و در لندن افتتاح کرد. بعدها او لوگوی خود را نیز به طرح محصولاتش اضافه کرد.

داستان برند لویی ویتون بعد از مرگش

در سال ۱۸۹۲ لویی ویتون درگذشت و کمپانی به پسرش رسید. جرج ویتون همه تلاش خود را برای جهانی کردن برند خانوادگی شان انجام داد و اولین شعبه را در شیکاگو افتتاح کرد. او لوگوهای گل دار را طراحی کرد که بسیار مورد توجه قرار گرفت، سپس به تولید کیف‌های کوچک‌تر با برند لویی ویتون پرداخت.

 

قبل از شروع جنگ جهانی اول لویی ویتون در نیویورک، واشنگتن، بمبئی، اسکندریه، بوئنوس آیرس به اضافه کل اروپا شعبه داشت. در سال ۱۹۳۰ کیف مدل کیپال و در ۱۹۳۲ کیف مدل نویی معرفی شدند در دوره اشغال پاریس توسط نازی ها کمپانی لویی ویتون به همکاری با آلمانی ها و مارشال پتن پرداخت و ثروت هنگفتی را از این راه کسب کرد.

 

برند لویی ویتون در سال‌های اخیر

پس از جنگ کمپانی به توسعه محصولات چرمی خود روی آورد و در کشورهای مختلف مثل ژاپن و شرق آسیا به توسعه مشغول بود. در اواخر دهه هشتاد میلادی سوددهی شرکت روز به روز در حال افزایش بود. در سال ۱۹۹۶ صدمین سالگرد لوگوی لویی ویتون را در هفت شهر جهان جشن گرفته شد. در ۱۹۹۷ مارک جیکوبز به مدیریت هنری این شرکت منصوب شد و او اولین خط تولید لباس آماده مردانه را راه اندازی کرد.

در سال ۲۰۰۱ جیکوبز با همکاری استفان اسپروز کیف گرافیتی را طراحی کرد و در همان سال اولین محصول شاخه جواهرات این برند با نام دستبند جذابیت نیز توسط جیکوبز طراحی شد و در سال بعد خط تولید ساعت لویی ویتون راه اندازی شد. در سال ۲۰۰۳ تاکاشی موراکامی کیف مخصوص خود را برای لویی ویتون طراحی کرد

در سال ۲۰۰۴ این برند ۱۵۰ امین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت و در سال ۲۰۰۸ طرح های سیاه و خاکستری برند وارد بازار شدند. در همین سال خط تولید عینک‌های لویی ویتون نیز راه اندازی شد. در سال ۲۰۱۳ اعلام شد که نیکولاس گاسکوئر مدیر سابق بالنسیاگا جانشین مارک جیکوبز می‌شود.