سام کاویانی: ممکن است که هر یک از ما، درست یا غلط، انتقاداتی به شیوه‌های اعمالی شرکت مدیران خودرو داشته باشیم، اما نمی‌توانیم به راحتی از این مسئله بگذریم که این خودروساز وطنی تاکنون سعی نموده که نسخه‌های به‌روزی از شرکت مادر، یعنی «چری» را هم‌زمان در کشورمان تولید کند. وجود همین آیتم نقش بسزایی در جلب آن دسته از هم‌وطنانی داشته که از برخی تولیدات قدیمی و کهنه خودروسازان داخلی سخت خسته و دل‌زده‌اند.

نسخه قبلی چری تیگو 5
در این میان، چری تیگو 5 به‌عنوان گران‌ترین محصول مدیران خودرو در ایران سرنوشت عجیبی را تجربه نمود. این خودرو در آغاز با استقبال چندانی در بازار مواجه نشد و بسیاری نیز، آن را به دلیل پیشرانه ضعیف و بهای نسبتاً بالای 80 میلیونی‌اش به سخره می‌گرفتند و از شما چه پنهان خود بنده حقیر هم تا حدی به موفقیت آن مشکوک بودم؛ اما برخلاف تمامی پیش‌بینی‌ها، این خودرو رفته‌رفته با توجه به طرح زیبا و معقول بدنه و کابین و همچنین، کیفیت ساخت و مونتاژی برتر نسبت به اغلب رقبای هم قیمتی، توانست به یک کراس‌اوور ایرانی پسند بدل شود به‌گونه‌ای که در این ایام، بنا به ادعای متولیان مدیران خودرو، روزانه بیش از 100 دستگاه از آن به مشتریان تحویل داده می‌شود که خود رقمی است سخت شایان توجه.

نسخه فیس لیفت تیگو 5
این روزها، نسخه فیس‌لیفت تیگو 5 به خریداران پیش‌فروش می‌شود که طبق ادعای سازنده، درمجموع 20 آیتم در آن دستخوش تحول و دگرگونی شده است. این تغییرات در بدنه شامل مواردی چون: تغییر کلی طرح سپر جلو، الحاق سیستم روشنایی در روز (DAY LIGHT) به زیر چراغ‌های جلو، نصب آینه‌های بزرگتر جانبی، تغییر کلی چراغ‌های عقب و تغییر فرم دیفیوزر در زیر سپر عقب، می‌گردد.

در کابین نیز، می‌توان به تحولاتی مثل افزایش ابعاد صفحه نمایش هوشمند لمسی از 7 به 8 اینچ و افزودن سیستم بلوتوث به آن، تغییر کامل کلیدهای سقف اعم از چراغ‌های سقفی و کلیدهای تغییر حالت سانروف، نصب سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه که با روشن کردن کلید DUAL در آن می‌توان دما را برای هر یک از سرنشینان جلو به طور جداگانه تنظیم نمود، افزودن سیستم نمایشگر فشار باد لاستیک‌ها (TPMS)، تنظیم برقی صندلی راننده در 6 جهت و مواردی از این دست اشاره داشت. ضمن آنکه، طراحی پشت آمپر نیز به کلی دگرگون شده و از طرح و گرافیکی به‌مراتب زیباتری نسبت به نسخه قبلی (غیر فیس‌لیفت) خود بهره می‌برد.

در راستای شتاب‌گیری بهتر و کاهش صدا، در سامانه جعبه دنده و یا همان گیربکس نسخه فیس‌لیفت نیز تغییراتی اعمال شده است. همین تغییرات در جای خود اسباب شتاب‌گیری بهتری را برای این کراس‌اوور میان‌سایز فراهم آورده است. بنا به ادعای شرکت سازنده، چیزی حول‌وحوش 13 ثانیه زمان می‌برد تا سرعت این خودرو از حالت سکون به صد کیلومتر بر ساعت برسد. در عین حال، بهسازی‌های متعددی هم در سامانه فنربندی آن صورت پذیرفته و اینک حالتی نرم‌تر به خود گرفته است، کوبش کمتری در داخل اتاق احساس شده و تکان‌های خارجی کمتری هم در آن دیده می‌شوند. ناگفته نماند که سیستم کنترل پایداری (ESP) هم در نسخه فیس‌لیفت به طور استاندارد تعبیه شده است.

از لحاظ ایمنی، چری تیگو 5 توانسته است 5 ستاره ایمنی را از موسسه C-NCAP چین دریافت نماید و به طور استاندارد به 6 کیسه هوا در 10 نقطه از کابین مجهز است. تمامی صندلی‌های آن نیز به کمربندی ایمنی سه نقطه‌ای مجهز هستند.

نسخه فیس‌لیفت چری تیگو 5 در دو گونه EXCELLENT و LUXURY به بازار عرضه می‌شود. این دو نسخه به ترتیب با بهایی معادل 93,9 میلیون تومان و 99,9 میلیون تومان ثبت‌نام می‌شوند.

مدل 2018 تیگو 5 رونمایی شده در نمایشگاه شانگهای
از رقبای مستقیم چری تیگو 5 فیس‌لیفت در بازار کشورمان می‌توان به خودروهای چون جک S5 و رنو داستر اشاره نمود

 

برگرفته از سایت پدال.